Saç Dökülmesine Karşı 8 Önemli Tüyo | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Dökülmesine Karşı 8 Önemli Tüyo

saç dökülmesi giriş

Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak farklı miktarlarda gerçekleşen saç dökülmesi hepimizin korkulu rüyası. Genellikle genetik sebeplerden, 30 yaşından sonra ve gebelik-menopoz dönemlerinde artan saç dökülmesinin belli bir oranda seyretmesi normal kabul edilebilir. Saçın oluşma süreci 3 fazda gerçekleşir. Bunlar; anajen, telojen ve katajendir. Saçımızın % 90’ı  1-2 yıl kadar süren anajen olarak bilinen büyüme fazında kalır. Daha sonra saçın % 80’i 3-4 ay kadar süren telojen olarak bilinen dinlenme fazında kalır. Katajen olarak adlandırılan dökülme fazında ise saçların % 1-2’si dönüşümünü tamamlayarak dökülür. Saçın büyüme sürecinin bu şekilde ayarlanması bizler için olumlu bir durumdur. Eğer saçlar bu şekilde bir büyüme sürecine sahip olmasaydı kel kalmak hepimizin yaşamak zorunda kaldığı bir son olurdu. Saçların günde 100-150 tel kadar dökülmesi normaldir. Özellikle saçlarınız uzunsa dökülen 150 tel saçı bir arada görmenin sizi korkutacağını biliyoruz. Ancak alacağınız önlemler ve uygulayacağınız bakımlarla saç dökülmesini azaltmanız mümkün. Saç dökülmesine karşı etkili ipuçlarını sizler için bir araya getirdik. İşte altın değerindeki 8 öneri:

1. Beslenmenize Dikkat Edin

Saçlarınızın dökülmesini engellemek için öncelikle tüm vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerali aldığınızdan emin olmalısınız. Bakır, demir, çinko, B grubu ve D vitaminleri yetersizlikleri saçın zayıf düşerek dökülmesine neden olur. Bu yüzden saç dökülme problemlerinde öncelikle kan testi yaptırarak vitamin eksikliğiniz olup olmadığını tespit etmelisiniz. Bununla birlikte hormon testi de yaptırmalısınız. Saç dökülmeleri başka hastalıkların veya ilaçların yan etkisi sonucu olabilir. Bu yüzden saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız uzman bir hekime başvurmalı, bu süreçte beslenmenize ekstra özen göstermelisiniz. Sağlığınız için gerekli vitamin ve mineralleri besinlerden alamıyorsanız doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin takviyelerini almanız sizin için faydalı olacaktır.

2. Kan Dolaşımını Hızlandırın

Saç dökülmesinde yeni saç oluşumu sürecine katkıda bulunmak için saç derisine masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmalısınız. Bunun için hem saçlarınızı şampuanlarken hem de doğal yağlarla uyguladığınız bakımlar sırasında saç derisini masajla uyarıp kan dolaşımını hızlandırın. Böylece saçın gelişme ve uzama sürecini de hızlandırmış olursunuz.

3. Saçınızı Yıkarken Dikkat Edin

Saçlarınızı sık ya da çok seyrek aralıklarla yıkamak saçların daha fazla dökülmesine neden olabilir. Saçlarınızı her gün yıkarsanız sebum üretimini arttırmış olursunuz. Dolayısıyla saçlarınız daha çabuk yağlanır ve yağ tozla birleşerek folikülleri tıkar. Bu yüzden saçlarınızı her gün yıkamamalısınız. Saçlarınızı seyrek aralıklarla yıkamak da yine toz ve kir kalıntılarının saç foliküllerini tıkamasına neden olur. Bu yüzden duruma göre saçlarınızı 2-3 günde bir yıkamak en doğrusu olacaktır. Ayrıca saçlarınızı yıkarken sert bir şekilde tırnaklarınızı kullanmak saç derisini tahriş ederek saçların dökülmesine neden olacaktır. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken nazik davranmalı ve tırnaklarınızı değil parmak uçlarınızı kullanmalısınız.

4. Saçlarınızı Sık Sık Taramayın

Saçlarımızı her gün taramak yaptığımız en büyük yanlışlardan biridir. Saçları sık taramak hem saçın kırılmasına hem de dökülmesine neden olur. Ayrıca saçlar nemliyken fırçalamak saç köklerine baskı uygulayarak saçların kolayca kopmasına neden olur. Bu yüzden saçlarınız hafif nemliyken ahşap bir tarak kullanarak sadece duştan sonra taramanız en doğrusudur. Böylece elektriklenme sorununun da önüne geçmiş olursunuz.

5. Şok Diyetlerden Uzak Durun

Yaz yaklaşırken plajlarda salınarak boy göstermek için hızlıca kilo vermek istediğimizden, çoğumuzun başvurduğu şok diyetler saç dökülmesine neden olan önemli sebeplerdendir. Ancak bu şok diyetler sadece saça değil tüm vücuda zarar vermektedir. Protein ve özellikle A vitamininden yoksun şok diyetler saçlarınızın dökülmesine neden olurken sizin bunu fark etmeniz birkaç ayı bulur. Ancak tekrar sağlıklı bir beslenme düzenine dönmek saçlarınızdaki dökülmeyi durduracaktır. Bu yüzden hızlıca kilo vereceğinizi vadeden sağlıksız diyetlerden uzak durun.

6. Saçınızın Nefes Almasını Sağlayın

Saçları çok sıkı bağlamak, sürekli bigudi ile sarmak ya da sıkı topuzlar yapmak saçınızın nefes almasını engelleyerek zamanla dökülmesine neden olur. Saçlarınız zaten dökülüyorsa hemen bu modelleri uygulamayı bırakın. Saçlarınızın rahatça nefes almasına yardımcı olacak daha salaş modelleri tercih edin.

7. Stresten Uzak Durun

Stres saçların kısa süre içinde dökülmesine neden olan etkili bir nedendir. ‘Stresten uzak durun’ derken bunun sizler için sadece bir sözden ibaret olacağını biliyoruz. Ancak stresli dönemlerde yürüyüşlere çıkmak, doğayla iç içe vakit geçirmek, spor yapmak ya da yeni hobiler edinmek sizin için faydalı olacaktır. Saçların dökülmesinin önemli bir nedeni olan stresten mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışın. Saçlarınızın dökülmesi sizi daha fazla strese sokacağından bu kısır döngüye dur demeli ve kendinizi toparlamalısınız.

8. Doğanın Gücünden Faydalanın

Bahsettiğimiz tüm bu önemlerin yanı sıra doğanın gücünden faydalanarak hazırlayacağınız bakım kürleriyle saç dökülmesi problemine karşı koymanız mümkün. Bunun için en etkili yöntemlerden biri sardunya bakımıdır. Aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz hoş kokulu sardunya yapraklarını 15-30 dakika kadar kaynatarak tıpkı çay gibi demleyin. Sardunya yaprakları beyazlaşmaya başlayınca süzerek temiz saçlarınıza uygulayın. Bu bakımı haftada 2 kez uygulayarak güçsüz ve kırılgan saçlarınızı canlandırarak dökülme sorunun önüne geçebilirsiniz. En az sardunya yaprakları kadar etkili bakım kürlerinden biri de avokado maskesidir. Bunun için yarım avokadoyu iyice ezerek 2 adet bıldırcın yumurtası ve 1 yemek kaşığı susam yağı ile karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize sürerek streç filmle sarın ve 2 saat bekleyin. Bu bakımı haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Son olarak saç dökülmesine karşı etkili soya yağı bakımından bahsetmek istiyoruz sizlere. Bu bakım kürü için yarım fincan soya yağı, 2 yemek kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı deniz tuzunu karıştırarak benmari usulü ısıtın. Bu karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve saçlarınızı streç filmle sararak 2 saat bekleyin. Saç dökülmesine karşı oldukça etkili bu özel bakımı haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi
  • saç dökülmesi
  • saç zayıflaması
  • saç
  • Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »