SAÇ DÖKÜLMESİNİN EVRELERİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNİN EVRELERİ

saç zayıflaması

Saç Dökülmesi Nedir ?

Saç dökülmesi, saç köklerinin çeşitli sebeplerden dolayı zayıflayarak kopmasına denir. Günlük 50-100 arasında saç telinin dökülmesi normaldir. Bu miktardan daha fazla saç dökülmesi anormal bir durumdur. Saç derisindeki farklı saç folikülleri farklı aşamalarda bulunur. Saç her ay ortalama olarak 1 cm uzamaktadır. Saç 2-6 sene süresince sürekli büyür ve sonra da 2-4 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülmeye başlar. Bu yazımızda saç dökülmesinin evreleri nelerdir bunları anlatacağız.

Saç Dökülmesinin Evreleri Nelerdir?

Saçın oluşum döngüsü 3 evreden oluşmaktadır. Bunların birincisi anajen evre olarak adlandırılan büyüme evresidir. Daha sonra katajen evresi başlar ve saçlar bu evrede geçiş dönemindedir. Son olarak da telojen evresi saçın dinlenme safhasıdır. Şimdi saç dökülmesinin evrelerini daha detaylı olarak inceleyelim.

  1. Anajen Evre : 2-5 yıl arasında süren bu dönem saçın büyüme evresidir. Bu dönemde saçın ihtiyaç duyduğu mineraller ve besinler kan yoluyla taşınarak saçı beslemektedir. Bu sayede saç gelişimini tamamlamaktadır. Saç köklerinde saça ait pigmentlerin üretilmesi sağlanır.
  2. Katajen Evre : Bu evre 2-4 hafta arasında sürmektedir. Saç kökleri diplerden başlayarak diplere çöker ve saçın kanla beslenmesi sona erer. Saç folikülleri küçülmeye başlar. Bu dönemde pigment üretimi durmaktadır.
  3. Telojen Evre : Bu dönem yaklaşık olarak 100 gün sürmektedir ve bu dönem içerisinde saç uzamaz. Saç döküldüğünde aynı kökten yeni bir saç büyümeye başlar. Bu nedenle saç döngüsünün gerçekleşip yeni saçların çıkması için dökülme evresinin olması gerekmektedir.

Saç dökülmesinin evrelerini ve bu evrede hangi olaylar gerçekleşir bunları anlattık.Saçlarınız normalden daha fazla dökülüyorsa mutlaka bir doktora danışarak yardım istemelisiniz.

Yazar: Sukufe Kalay

Bu Yazara Ait Toplam 18 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç İçin Zeytinyağı Kullanımı
  • saç dökülmesi
  • ÜNLÜ İSİMLERİN SAÇ SAĞLIĞINI KORUMA TÜYOLARI
  • doğal yağlar giriş
  • Saç Onarıcı Maske
  • Ten Renginize Göre Saç Renginizi Belirleyin
  • papatyalar

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »