SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

saç dökülmesi

Günümüzde teknoloji ve günlük hayatın olumsuz etkileri gibi faktörler maalesef saç dökülmelerini arttırmış durumda. Bu durum özellikle sevgili bayanları olumsuz etkilese de günümüzde birçok erkek de artık bu sorunun sebep olduğu görüntüden şikayetçi durumdalar. Saç dökülmesi ve seyrekliği sorunlarına çözüm bulmak isteyen değerli okuyucularımızın önce sorunun neden kaynaklandığını bilmesi çok önemlidir. Sorunun neden kaynaklandığı yönelik birçok etken mevcuttur. Siz sevgili okuyucularımızın bu dökülme ve seyrekleşme sorunlarına çözüm bulmaları için bu yazımızda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir detaylı bir şekilde yer verdik.

Erkeklerin, saç dökülmesinden kadınlara oranla daha çok şikayetçi oldukları doğrudur. Özellikle yaş ile beraber saçın yan kısımlarında seyrekleşme ve açılma, arka kısımlarında ise genel bir boşluk şeklinde saçın seyrekleşip dökülmesi gibi şikayetleri maalesef yaygın olarak erkeklerde görüyoruz. Dökülmeyi ve seyrekleşmeyi engelleyen ürünler ya da cerrahi müdahaleler çoğunlukla erkeklere ve erkek tipi saç dökülmesine yönelik olmaktadır. Fakat son zamanlarda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte dış görüntüsüne erkeklere göre daha çok önem veren siz sevgili bayanlara yönelik çalışmalarda hız kazanmış durumda. Diğer yandan saçın zayıflaması ve dökülmesi de kadınlar arasında da yaygın bir sorundur.

Saç dökülmesi hafife alınacak bir konu değildir. Saçlarımızın bir ruhu olduğunu ve tıpkı bedenimizde olduğu gibi aynı titizlik ile saçlarımızın sağlığına  özen göstermemiz gerektiğini lütfen unutmayalım. Bedenimizde olduğu gibi saçlarımıza yeterli ilgiyi ve gerekli beslenme gösterilmediği takdirde dökülme sorunu ortaya çıkabilir. Saç dökülmesinin vitamin eksikliği gibi basit ve geçici nedenleri olabileceği gibi, saç dökülmeleri daha ciddi bir rahatsızlığa da işaret ediyor olabilir. Saç dökülmesinin tedavisinin mümkün olup olamayacağı saç dökülmesinin neden başladığına bağlıdır. Yazımızın üst kısımında da belirttiğimiz gibi dökülme sorununa çözüm bulmanız için sorunun neden kaynaklandığını da bilmeniz gerekir. Aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz yazımızın devamında genel olarak saç dökülmelerinin temel nedenlerinin neler olduğunu detaylı bir şekilde sizlere anlattık. Şimdi beraber sizdeki dökülme sorunun ne olduğunu anlamaya çalışalım!

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Günümüz çağında erkeklerin üçte ikisinin 60 yaşından itibaren ne yazık ki saçları dökülüyor ve bu dökülmeler ise genellikle erkek tipi saç dökülmesinden kaynaklanıyor. Bu tip saç dökülmesine yani bahsettiğimiz erkek tipi saç dökülmesine genellikle hormonlar ve genler yani kalıtsal aileden gelen özellikler birlikte neden oluyor. Bu tip dökülmenin sizde olup olmadığını da anlamanız kolaydır. Erkek tipi saç dökülmesinde genelde şakakların geriye doğru açıldığı ve M şeklinde bir saç çizgisinin belirgin olarak ortaya çıktığı görülür. Geri döndürmesi epeyce zor olan bu saç dökülmeleri için dökülmeyi geciktirici ürünler ya da saç ektirme benzeri yöntemler düşünmeniz sizler için faydalı olacaktır. Fakat bu ürünleri doktor tavsiyesi almadan kulaktan dolma bilgilerle temin etmenizi asla tavsiye etmiyoruz. Unutmayın saçlarınızı geri getirmek ya da eski haline döndürmek sağlığınızdan daha mühim değildir !

Kalıtım (Genetik Nedenler)

Kadın tipi saç dökülmesi yukarıda söz ettiğimiz erkek tipi saç dökülmesinin kadınlar için olan bir versiyonudur dersek çok da yanlış olmaz . Saç dökülmelerinin ne kadar önüne geçmek istesek de maalesef genetik özellikler nedeniyle bunun önüne geçmek bazen çok da kolay olmuyor. Belli bir yaşta saç kaybı yaşamaya başlamış olan bayanların bulunduğu aileden gelen bayanlar bu tip saç dökülmesi riski ile ne yazık ki karşı karşıyadır. Yani saç dökülmesi sorunu genetik olarak ailesinde olan bayanlar bu tip saç dökülmesiyle karşılaşır. Erkek tipinden farklı olarak bayanlarda olan bu dökülmede ise M şeklinde saç çizgisi ortaya çıkmıyor. Bu dökülme sorununu yaşayan bayanlarda daha çok saç ayrım yeri diye tabir ettiğimiz saçı iki yana ayıran çizgi genişler ve saç telleri gözle görülür şekilde incelir.

Kadınlık Hormonları

Tıpkı hamilelik döneminin vücut hormonlarını etkilemesi gibi doğum kontrol haplarına başlayıp bırakmanız ya da düzensiz bir şekilde bu hapları kullanmanız da saç dökülmesi sorunuyla sizi karşı karşıya getirebilir. Aynı şekilde menopoz döneminizde vücutta meydana gelen hormonal değişiklikleriniz sonucu da saç dökülmesini sorunları ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi sorununuzun hormonal nedenlerden kaynaklandığını düşünüyor iseniz (özellikle hamilelik ve menopoz gibi durumlarınız söz konusu ise ) siz değerli bayanların bir jinekolog ile görüşüp saç dökülmeleri konusunda fikir edinmenizi tavsiye ederiz. Uzmanlar her zaman asıl nedenleri fark edip sizi doğru bir şekilde aydınlatacaktır.

Fiziksel Stres

Saç dökülmesi sadece sizin nasıl hissettiğinizle alakalı değildir. Vücudunuzda meydana gelen değişimler de saçlarınızı etkiler. Yaşamış olduğunuz herhangi bir fiziksel travma, ameliyat, kaza ya da ciddi bir hastalık gibi fiziksel durumların geçici olarak saç dökülmesi sorunuyla yüz yüze gelmenize neden olabilir. Saçlarımızın da tıpkı vücudunuzun olduğu gibi bir yaşam döngüsü vardır. Saçlarımız uzar, biraz bekler ve ardından ne yazık ki dökülme safhasına geçer. Fakat gerçekten stresli bir dönem geçirdiğiniz zaman maalesef bu döngü bozulabilir ve daha çok saç teli dökülme evresine doğru itilir. Fiziksel travma geçirmenizden sonra yaklaşık 3 ile 6 ay içerisinde saç dökülmesi sorununuz belirgin bir şekilde fark edilebilecek duruma gelir. Böyle bir nedenden ötürü saçınız dökülüyorsa o kadar da şanssız sayılmazsınız. Çünkü vücudun iyileşmesiyle birlikte saçlarınız yeniden gürleşecek ve eski haline gelecektir. Bu yüzden çok fazla kimyasal içerikli maddeler kullanmak saçlarınızı küstürebilir. Saçlarınızı fiziksel stres durumunun ardından biraz daha kendi haline bırakmanız ve durumu izlemeniz siz sevgili okuyucularımızın lehine olacaktır.

Duygusal Stres

Duygusal stresi fiziksel stresle kıyaslayacak olursak duygusal stres nedeniyle saç dökülmesi sorunu toplumda daha az rastlanılan bir dökülme sorunudur demek mümkün. Fakat duygusal stres nedeniyle saç dökülmesi de görülmesi imkansız bir durum değil bu yüzden saçlarımızın yalnızca vücudumuzda değil ruhumuzda meydana gelen değişikliklerden etkilendiğini unutmamız gerekiyor. Yaşamış olduğunuz ölümler, boşanma, iflas benzeri duygusal anlamda sizleri zorlayan ve psikolojik olarak sizi sarsan bunalım gibi dönemlerinizde, eğer saçlarınız dökülmeye yatkınsa bu dönemlerde yaşanan stres bu dökülme sürecini maalesef hızlandırabilir. Stres ile baş etmeyi öğrenmek sadece saçlarınız için değil genel sağlık durumunuz için her anlamda faydalı olacaktır. Unutmayınız ki günümüzde çoğu rahatsızlığın temel sebebi olan stres bu konuda da size düşman!

Anemi (Kansızlık)

Vücudumuzda demir eksikliğinden kaynaklanan anemi rahatsızlığı aslında çok kolay bir şekilde düzeltilebilecek bir saç dökülme nedenidir. Bu sorunu yaşayan sizler saçlarınız konusunda şansız sayılmazsınız. Halk arasında kansızlık olarak bilinen bu rahatsızlığın saç dökülmesine neden olmasının asıl nedeni vücudunuzda yeterli miktarda demir bulunmamasıdır. Kansızlığın; halsizlik, baş ağrısı, soluk cilt rengi ve el ile ayaklarda soğukluk gibi başka belirtileri de vardır. Doktorunuzdan basit bir test isteyebilir ve demir takviyesi alarak hem saç dökülmesini hem de diğer belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelik

Yazımızın üst kısımında saç dökülme nedeni olarak belirttiğimiz fiziksel strese bir örnek de hamileliktir. Hamilelikte ayrıca hormonal faktörler de devreye girer çünkü vücudumuz hamilelik döneminde gerekli olan annelik hormonlarını salgılamaya başlayacaktır. Hamilelikle ilgili saç dökülmeleri aslında daha çok bebek doğduktan sonra ortaya çıkıyor. Hamilelik nedeni ile saçlarınız dökülüyorsa bu konu üzerinde fazla durmanıza, üzülmenize gerek yok. Siz yeni anne adaylarının birkaç ay içerisinde gerek vücut hormonlarınız eski haline dönmeye başladığında gerek fiziksel stres durumunuz azaldığında saçlarınız yeniden normale dönecektir. Özellikle bebeğinizi emzirdiğiniz dönmelerde saç dökülmesi sorununuz yüzünden kimyasal ürünler kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Saçlarınızı olağan seyrine bırakmak sizler için daha doğal bir çözüm olacaktır.

Polikistik Over Sendromu

Hormon sorunu olarak bahsedeceğimiz polikistik over sendromunda, kadınlık ve erkeklik hormonlarında bir dengesizlik, düzensizlik söz konusudur. Androjen hormonunun fazlası yumurtalık kistlerine, kilo kaybına, regl döngüsünde değişikliklere ve saçların zayıflamasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi ile birlikte hormon dengesizliğin giderilmesi vücuttaki olumsuz değişiklikleri de olumluya çevirebilmektedir. Düzenli doktor kontrollerinde polikistik over sendromu hemen farkedilebilmekte, doktorunuzun vermiş olduğu hormon düzenleyici ilaçlarla beraber hem sağlığınız hem de saçlarınız düzelecektir.

Hipotiroidi

Tiroid beziniz gerektiğinden az çalıştığında buna hipotiroidi rahatsızlığı denir. Tiroid bezi metabolizma ve vücut geneli için çok önemli hormonlar üretmektedir. Bu hormonların yoksunluğunu çeken vücutta ise saç dökülmesini sorunu ortaya çıkabilmektedir. Siz değerli vatandaşlarımızın gerek saçları gerek ise beden sağlığınız için hormon testleri yapıp hormon dengenizin durumunu gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Hipotiroidi sorununuz olup olmadığını bir doktora danışarak öğrenmeniz sizler için faydalı olacaktır. Eğer böyle bir sorununuz varsa doktorun vereceği ilaçlarla hormon seviyeleriniz ile beraber, saçlarınız da normale dönecektir. Bu sebepten kaynaklanan dökülmeler kalıcı olmadığı gibi sizlerin moralini de bozmamalıdır. Unutmayın ki stres ve üzüntü saçlarınıza yalnızca zarar verir !.

Fazla A Vitamini Tüketiyor Olmak

Saç dökülmesini tetikleyen bir etken de A vitamini ! Çok fazla miktarda A vitamini desteği almanız ya da A vitamini içeren ilaç kullanmanız ne yazık ki saç dökülmesini tetikleyebilir. Fakat A vitamininin fazlasıyla istifade etmek dolayısı ile ortaya çıkan bu saç dökülmesi geri döndürülebilir bir saç dökülmesidir ve sizleri yıpratması söz konusu değildir. A vitamini alımınız ilaçlarınız bittiğinde ya da beslenme düzeninizi bir uzman gözetimi altında normale döndürdüğünüz takdirde, saçlar da yeniden sağlıklı şekilde uzayacak eski gür halini alacaktır.

B Vitamini Eksikliği

Saç dökülmelerine neden olan en önemli eksiklerden biri de B vitamini eksikliğidir. Balık, et, çeşitli meyve ve sebzeler doğal B vitamini kaynaklarını oluşturmaktadır. Her konuda olduğu gibi saç konusunda da sağlıklı beslenmek, sebze ve meyve ve iyi yağları tüketmek, siz değerli okuyucularımız için faydalı olacaktır. Saçlarınızın sağlığı için gerekli olan vitaminleri düzenli olarak tüketmeniz size fayda sağlayacaktır.

Protein Eksikliği

Günümüzde gerek hazır gıda sektörünün gelişme göstermesi gerek insanlara daha cazip gelmesi nedeniyle doğal ve sağlıklı beslenme maalesef rafa kalkmış durumda. Eğer beslenmenizde proteine yeteri kadar yer vermiyor iseniz, vücudunuz kendisine gereken protein miktarından tasarruf etmek için saç uzamasını kesecektir. Çünkü insan vücudu mükemmel bir işleyişe sahiptir ve günlük hayatta size enerji harcatacak ve onarıma ihtiyaç duyan hücreleriniz için gerekli gördüğü proteini sizden alacaktır. Protein alımının eksilmesinden yaklaşık 2-3 ay sonra saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Böyle bir tabloyla karşılaşmayı sizlerde istemezsiniz. Yeteri kadar protein almadığınıza inanıyorsanız sizlere tavsiyemiz yumurta, balık, et gibi protein kaynaklarını beslenmeye dahil etmekte fayda var. Et yemeyenler için hemen hemen aynı protein değerlerini taşıyan baklagiller, tahıllar, kabuklu yemiş ve fasulye benzeri gıdalar protein kaynağı olabilir. Saç dökülmesi sorununuzu rafa kaldırmak istiyor istiyorsanız yeterli miktarda protein alıp almadığınız konusuna bir göz atmanızı öneririz.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemimiz fazla aktif olduğu zaman halk arasında da Saçkıran” diye bildiğimiz türdeki saç dökülmesi görülebilir. Bunun anlamı ne diyecek olursanız, vücudu korumakla görevli bağışıklık sistemi bazı kişilerde saçı vücuda yabancı olarak görür ve yanlışlıkla hedef alarak saçın dökülmesine neden olur. Daha çok yuvarlak yamalar şeklinde görülen bu dökülmeler için çeşitli ilaçlar da bulunmaktadır. Saçın yeniden çıkıp çıkmayacağı ya da yeniden dökülüp dökülmeyeceğini önceden bilmek maalesef zordur. Bu konuda da uzman gözetimi altında karar vermek ve hareket etmek, siz ve sağlığınız için en doğru karar olacaktır.

Ani Kilo Kaybı

Ani kilo kaybı da vücut için bir tür fiziksel travma olarak görülmektedir. Elbette kilo kaybetmeniz sağlığınız açısından yararlıdır ancak ani bir şekilde kilo vermek saç dökülmesine neden olabilir. Bazı bilinçsiz yani diyestisyen veya beslenme uzmanı gözetimi altında yapılmayan diyetlerde ise kilo kaybı vücudu strese sokar, vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkar ki bunların hepsi de saç dökülmesi nedenidir.

Kullandığınız İlaçlar

Kullandığımız her ilacın bizlere yan etkileri az çok bulunur. Bazı kan inceltici ilaçlarda, kalp hastalıkları, kanser, tansiyon ve romatizmal hastalıklar için kullanılan ilaçlarda ya da cilt hastalıkları için önerilen ilaçlarda ve antidepresanların yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Bu türdeki ilaçların hepsinde bu yan etki olmadığı gibi, burada sayılmayan başka tür ilaçlar da saç dökülmesi yapabilir. Çünkü her ilaç vücudumuzla aynı şekilde olumlu etkiler yaratmayabilir ve herkesin bazı kimyasal maddelere alerjik durumları az çok söz konusu olabilmektedir. Sürekli kullandığınız ilacın saç dökülmesine neden olup olmadığını doktorunuzla görüşmeniz sorunun asıl nedenini anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer ilacın bir alternatifi yani aynı tedaviyi sağlayacak bir türevi varsa, size saçlarını etkilemeyecek yeni bir ilaç önerebilir. Fakat sırf saçlarınızı etkilediğini düşünüyorsunuz diye, kendi aldığınız kararla doktorun verdiği ilaçları bırakmaya kalkmayın aksi halde önüne geçilmesi güç sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Saç Şekillendirme

Saç dökülmesinin bir diğer nedeni olan saç şekillendirme en çok kadınların karşı karşıya geldiği bir sorun. Uzun süren yıllar boyunca saçlarınızı doğal halinden uzaklaştırıp saç şekillendirmek için bir çok işlem için  uğraştıysanız, şimdi bunun bedelini ödüyor olabilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınız sıkı örgüler, dalgalar, saç boyaları, fön, perma ve daha sayabileceğiniz pek çok kimyasal ya da yıpratıcı kuaförde ısıl ve kimyasal işlemlere maruz kalmış işlemler saçların köklerinizi ister istemez etkilemiş olabilir. Saçlarınızı bir süre kendi halinize bırakmanız, şampuan sonrası saç kremi kullanmanız ve saçlarınızı ısı yayan saç şekillendirici aletlerden uzak tutmanız saç dökülmesi sorunuzu ortadan kaldıracaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »