SAÇ EGZAMASI NEDİR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EGZAMASI NEDİR?

saç

Saç Egzaması Nedir?

Egzama seboreik dermatitin bir türü olup vücudun her yerinde görülebilen bir deri hastalığıdır. Yapısı gereği vücutta en çok rastlanan bölge ise saç derisidir. Bu hastalığa saç egzaması adı verilir. Kesin olarak bir alerjik bulguya rastlanmasa da klinik bulguları alerjiye oldukça benzerdir. Saç egzamasının sebebi çok net değildir. Ancak saç derisinin aşırı yağlanması ve hastaların yaklaşık %60’ında mantar görülmesi hastalığın mantar ve yağ metabolizmasından olabileceği ihtimalini kuvvetlendirir. Bunların dışında aşırı stres, saç ilaçlarının kullanımı, tahriş edici şampuanların kullanımı ve jöle kullanımı gibi faktörler de saç egzamasına sebep olabilmektedir.

Egzama aşırı bir sağlık sorunu yaratan bir hastalık olmasa da ciltte yarattığı bozukluklar ile kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Saç derisinde baş gösteren saç egzaması saç derisinde kabuklanmalara neden olur. Bu sebepten dolayı saçların kök hücreleri etkilenerek saç dökülmelerine de sebep olabilmektedir.

Saç egzaması bazı dönemlerde iyice atağa geçer bazı dönemlerde ise son derece sakin bir seyir izler. Saç egzamasının atağa geçtiği dönemlerde kişi saç derisini kaşımamalı ve doktorun önermiş olduğu şampuanları kullanmaya özen göstermelidir.

Egzama aşırı kaşıntılara sebep olabilen bir deri hastalığıdır. Saç egzaması geçiren bir hasta kesinlikle saç derisini kaşımamalıdır. Egzaması olan kişi eğer saç derisini kaşırsa bu durum egzamanın iyileşme sürecini uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Cilt yüzeyini egzamanın vermiş olduğu tahribatla yeterince yıpranmış durumdayken kaşımak deriye daha fazla zarar vermek demektir ve bu da tedaviyi son derece güç duruma getirebilmektedir. Saç egzamasının tam bir tanısı olmamakla birlikte saç egzamasının sebep olabileceği belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Saç derisinde kızarıklıklar olması
  • Saç derisinin pul pul olması
  • Saç derisinde normalden daha fazla yağlanma olması
  • Akıntılı iltihaplanma
  • Kaşıntı
  • Egzamanın kulak kenarlarına kadar ilerlediği durumlarda kulak akıntısı olması

Saç Egzaması Nasıl Tedavi Edilir?

Saç egzaması TTO ve meyan kökü extractı ile hazırlanmış solüsyonlar ve kortizon içeren solüsyonlarla tedavi edilmektedir. Kortizonlar saç derisini incelttiği için saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden diğerleri daha çok tercih edilir.

İçerisinde çinko prition, ketokonazol ve salisilik asit barındıran kepek şampuanlarının egzama tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca saç egzaması tedavisinde kullanmak üzere doktorunuzdan saç derisine uygulanan kremler alabilirsiniz. Aşırı yağlanan saçlarınızı yıkamalı ve saç derinizin aşırı kurumasını engellemelisiniz.

Aşırı stresin birçok hastalığa sebep olduğu gibi deri hastalıklarında da temel bir rol oynadığı unutulmamalıdır. Bu yüzden saç egzaması gibi deri hastalıklarından korunmak için aşırı stres yaratan eylem ve düşüncelerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Bunların dışında duş alırken aşırı sıcak su ile yıkanmamanızı öneririz. Çünkü aşırı sıcak su saç derinizi kurutur ve bu durum da egzamayı şiddetlendirir. Duş alırken ılık su hatta mümkünse soğuk su ile yıkanın.

Saç egzaması genellikle kolay tedavi edilen bir cilt rahatsızlığıdır. Ancak bakımı dikkatli ve gerektiği şekilde yapılmazsa büyük olasılıkla tekrar oluşmaktadır. Bu yüzden saçlarınızı aralayarak saç derinizi belli aralıklarla kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Tekrar bir egzama belirtisi görülürse gecikmeden tedaviye başlanmalıdır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Kış İçin Saç Bakım Önerileri
  • KAKAO YAĞININ SAÇA 7 FAYDASI
  • Saç Sirkesi Nedir

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »