SAÇ EGZAMASI NEDİR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EGZAMASI

sac egzaması

Egzama vücudun her yerinde görülebilecek bir cilt hastalığıdır. En sık rastlanıldığı yerlerden biri de saç derisidir. Saç derisinde en çok rastlanan egzama türü ise ”seboreik dermatit”tir. Saç egzaması tam olarak bir alerjik reaksiyon olmasa da bulguları alerjiye çok benzer. Saç egzamasının sebebi çok net değildir ancak hastaların % 60 kadarında mantar görülmesi ve aşırı yağlanma olması hastalığın mantar ve yağ tabakasından oluştuğunu düşündürebilmektedir. Bunların haricinde jöle kullanımı, stres, tahriş eden şampuanlar, saç ilaçları, boya ve kimyasallar gibi nedenlerle de olabileceği bilinmektedir.

Saç Egzamasının Belirtileri Nelerdir?

Saç egzamasının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Saç derisi üzerinde olması gerekenden daha fazla yağlanma olması,
 • Saç derisinde kızarıklıklar olması ve saç derisinin pul pul olması,
 • Akıntılı iltihaplanma
 • Kaşıntı
 • Egzamanın kulağa kadar ilerlediği durumlarda kulaktan akıntı olması,
 • Saç derisinde kabarcıkların oluşması

Egzamalı saç derisinde kaşıntı, aşırı kepeklenme, kızarıklık, yağlanma ve nemlilik olur. Nadiren bunlara ek olarak saç dökülmesi de görülebilmektedir. Saç derisindeki yağ bezlerinin normalden fazla yağ üretmesi sonucu saç egzaması oluşabilir. Bu yağlanma için eğer gerekli bakım yapılmazsa bir mantar türü olan ”mallasezia” kepek oluşturabilir. Saç egzamasının diğer nedenleri arasında genetik özellikler, çok kuru veya yağlı cilt, stres ve aşırı terleme sayılabilir.

Saç Egzaması Nasıl Tedavi Edilir?

Saç egzaması TTO ve meyan kökü extarctı içeren solusyonlar ve kortizon içeren solusyonlarla tedavi edilmektedir. Kortizonlar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden saç dökülmesi problemi yaşamak istemiyorsanız diğer tedavi seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca içinde çinko pirition, salisilik asit ve ketokonazol bulunan kepek şampuanları da egzama tedavisinde kullanılmaktadır. Doktora başvurup direk saç derisine uygulanan kremler de kullanabilirsiniz. Aşırı terleme ve kirlenme sebebiyle yağlanan saçlar düzenli olarak yıkanmalı ve saç derisinin kuruması önlenmelidir. Duş alırken sıcak su kullanmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü sıcak su cildi kurutur ve egzamayı daha da şiddetlendirebilir. Duş alırken ılık su hatta mümkünse soğuk su kullanılmalıdır.

Saç egzaması genellikle kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak bakım önemlidir. Bakım tam olarak yapılmazsa yüksek olasılıkla tekrarlamaktadır. Bu yüzden ayna karşısında saçlar aralanarak saç derisinde egzama olup olmadığı sık sık kontrol edilmelidir. Egzama belirtileri görüldüğünde tekrar tedaviye başlanmalıdır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç dökülmesi
 • saç bakımı
 • ÜNLÜ İSİMLERİN SAÇ SAĞLIĞINI KORUMA TÜYOLARI
 • saç
 • Saç Bakımında Yapılan 10 Yanlış

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »