SAÇ EKİMİ DONÖR BÖLGE | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EKİMİ DONÖR BÖLGE

Saç ekimi sağlıklı ve taşınmaya elverişli kıl köklerinin saçsız bölgeye nakledilmesi işlemidir. Body Hair Transplantation (BHT) denen saç ekimi işleminde transfere uygun kıl kökleri daha çok sırt, ense, sakal, alt ve üst çene, omuz, bacak ve göğüs bölgesinden tercih edilmektedir. Donör bölge bu saydığımız bölgelere denmektedir. Öncelikle bu donör bölgelerden seçim yapılır, hastanın kıl yapısına, köklerin verimine ve istenilen hızda köklerin alınması için donör alan belirlenir ve saç ekimi işlemi yapılır.

Donör alanlarından seçim yapma ve hastaya en doğru saç transferini yapma işlemi saç ekimi merkezlerindeki uzmanların sorumluluğundadır. Saç ekim işlemlerinde ilk hedef doğru donör alanlarından alınan saç kökleriyle saç sorununa oldukça hızlı ve etkili bir biçimde çare bulunmasıdır.

Saç Ekiminde En Çok Tercih Edilen Donör Bölgeler Nelerdir?

Ense Donör Bölgesi ve Saç Ekimi: Saç kaybının büyük oranda gerçekleştiği hastalarda bakılan ilk bölge bu bölgedir.

Sakal Donör Bölgesi ve Saç Ekimi: Ense donör bölgesinden sonra bakılan 2. derecede verimli olan donör bölgesidir. Hastanın çene bölgesinde saç transferiyle birlikte azalan kıllardan rahatsızlık duymazsa, bu alandan alınan kıllarla çok verimli geri dönüşler elde edilmektedir. Sakal donör bölgesinin çok çabuk uyum sağlayan kıl kökleri vardır.

Göğüs Donör Bölgesi ve Saç Ekimi: Bu donör bölgesinden alınan verim hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Sert ve kalın göğüs kılları saç ekimi için daha uygundur ve çokca tercih edilir. Her göğüs kılı saç transferi için uygun olmayabilir. Bu yüzden göğüs donör bölgesinden alınan kıl köklerinin transferinde öncelikle test ekimi yapılmasında yarar vardır. Ayrıca test ekimi yapıldıktan sonra sonuçlar takip edilmeli ve geri dönüş oranına göre karar verilmelidir.

Sırt, Omuz, Bacak ve Diğer Donör Bölgeler: Bu bölgelerde bulunan kıl köklerinin donör olarak kullanılabilmesi için kıl köklerinin verimli olması ve saç transferinin kolayca ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacak türden olması gerekir. Bu donör bölgeleri, saç transferinin çabuk gerçekleşmesi ve hastayı zorlamaması hedeflenen bir operasyon için en son tercih edilen donör bölgeleridir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?
  • Saçlarımız neden dökülür

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »