SAÇ EKİMİ KAŞINTI YAPAR MI? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EKİMİ KAŞINTI YAPAR MI?

Saç ekimi hem köklerin alındığı yerde hem de saç ekiminin yapıldığı bölgede birçok delik şeklinde küçük yaralanmaların olduğu bir ameliyattır. Yaralanmalarda olduğu gibi saç ekiminde de deliklerin açıldığı yerlerde birçok doku reaksiyonu meydana gelir. Bu doku reaksiyonları saç ekiminden sonra ilk 2-3 hafta yoğun olur ancak daha sonra bu yoğunlukta azalmalar meydana gelir. Bu doku değişiklerinin bazıları şu şekildedir:

  • İyileşme faktörlerinin artması
  • Mikroplarla savaşan savunma hücrelerinin çoğalması
  • Damarların  belirli bir ölçüde genişlemesi
  • Şişlik

Şimdi de gelelim saç ekimi kaşıntı yapar mı sorusuna. Bu değişiklikler devam ederken saç ekilen bölgede ve biraz da saç alımının ve ekiminin yapıldığı bölgelerde kaşıntı olabilmektedir. Hatta bu kaşıntı bazen aşırı derecelerde olup saç ekimi yaptıran kişinin canını sıkabilir. Bu kaşıntılar ve kaşıntıların şiddeti uygulanan saç ekim tekniği ile yakından ilgilidir. Yani ensede motor kullanılarak kök alma işlemi elle alınan kök alımından çok daha fazla kaşıntı yapmaktadır. Bunun sebebi ise motorla kök alma işlemi dokulara daha fazla travma yaratmasıdır.

Ayrıca ekimin yapılma biçimi de kaşıntının az ya da çok olmasıyla yakından ilişkilidir. Kanallar kanal açılarak yapılan yöntemde 2-2.5 mm’lik  kesikler halinde yapılır ancak kanallar kesilmek yerine iğne ile açılırsa deriyi kesmeden 0.7 mm’lik delikler halinde açılır. Dolayısıyla iğne ile açılarak yapılan yöntemde yaralanma daha az olduğu içi kaşınma da oldukça az olmaktadır. Peki bu kaşıntıları geçirmek için ne yapılabilir?

Saç Ekimi Sonrasındaki Kaşıntılar Nasıl Geçer?

Saç ekiminden bir süre sonra kaşınmalar giderek azalır ve biter. Ancak kaşınırken kaşıntıya müdahale etmek ve azaltmak gerekebilir. Kaşıntıların geçmesi için krem ya da merhem kullanmak hem çok zor hem de riskli bir durumdur. Kaşıntıyı durdurmak adına ağızdan kaşıntı ilacı (antihistaminik) alınabilir ya da kaşınan bölgeyi hafifçe kaşımak da bir çare olabilir. Ancak kaşımak köklere zarar verebilir. Bu yüzden saç ekiminden sonra ilk on gün tırnaklarla ert bir şekilde kesinlikle kaşıma YAPILMAMALIDIR! Ancak çok kaşınırsa parmakların uçlarıyla hafif hafif dokunulabilir. Bu dokunma işlemi masaya parmak uçlarıyla hafif hafif vurur gibi parmakların en yumuşak kısmıyla ve en hafif şiddette olmalıdır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • doğal yağlar giriş
  • Saç Nasıl Yumuşar?

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »