SAÇ EKİMİ SONRASI BAKIM | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EKİMİ SONRASI BAKIM

Saç ekimi operasyonu geçiren birçok hasta ne yazık ki bu operasyon sonrası neler yapması hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Saç ekimi özel ve bakım isteyen bir sürece tabiidir. Bu konuda hastanın kendi kişisel temizliğine ve bakımına yeterli derecede dikkat etmesi, titiz davranması gerekmektedir. Ne yazık ki çoğu hasta ameliyat sonrası her şeyin bittiğine saçlarının hemen eski hallerini alacaklarına inanmaktadır. Ameliyat sonrası gereken titizlik ve bakım sağlanmazsa ne yazık ki ameliyat yeteri kadar etkisini göstermemektedir. Özellikle doktorun dediği bakım sürecini doğru bir şekilde yerine getirmeyen hastalar istedikleri sonuca ulaşamazlar. Bizlerde bu yazımızda sizler için saç ekimi sonrası bakım sürecinin nasıl olması gerektiği konusunda aydınlatacağız.

Saç Ekimi Sonrası Bakım Süreci Nasıl Olmalıdır ?

Saç ekimi operasyonu geçiren hastaların uymaları gereken bazı hassas noktalar elbette ki mevcuttur. Bu kurallar özellikle kişisel bakım ve saç derisinin bakımı ile ilgili olup ameliyat sonrası hastaya doktor tarafından anlatılmasının yanısıra bir de yazılı olarak verilir. Verilen bu yazılı talimatları bir şekilde reçete olarak düşünebilirsiniz çünkü burada hastanın yapması ve yapmaması gereken gerek hastanın saç derisi sağlığı gerekse kendi sağlığı için uyarılar bulunur. Hastanın sağlığı için bunları harfiyen yerine getirmesi gerekir. Özellikle ameliyattan sonraki 2-3 içerisinde hastanın başını hassas tutması gerekir. Daha sonra hasta kontrole gittiğinde doktorundan bizzat saçını nasıl yıkayacağı ile ilgili detaylı bilgi almalıdır. Bu aşamalarda hastanın saçını nasıl yıkaması gerektiği önemlidir. Çünkü saç köklerinde ameliyat sonrası oluşan kızarıklar hassastır ve doğru ürünler ile doğru bir şekilde yıkanılması gerekmektedir. Şimdi saydığımız doktorunuzun tavsiye edeceği yapılması gerekenleri bir de maddeler halinde daha net ve akıcı bir şekilde sizler için aşağıda paylaşalım.

  • Saç ekimi ameliyatından sonra size verilen saç ilaçlarını en kısa zamanda temin edip doğru bir şekilde kullanınız.
  • Saç ekimi ameliyatından sonra ilk bir hafta yatarken sırt üstü yatınız. Yüzüstü ya da yan yatmamaya özen gösterin ve saçınızın ekim yapılan kısmını mümkün olduğunda yastığa temas dahi ettirmeyin.
  • Saç ekim ameliyatından sonra ekim yapılmış bölgeyi özellikle bir hafta süresince vurma ve darbeye karşı koruyunuz. Ameliyattan sonra saç derisinde oluşan kızarma ve kaşıntı gibi durumlar söz konusu olursa bu bölgeyi asla kaşımayınız.
  • Ameliyat sonrası muhtemelen doktorunuz size bir sprey verecektir. Eğer saçınızda kaşınma gibi bir durum olursa bu spreyi elinizi değdirmeden kaşınan bölgeye sıkınız.
  • Saç ekim operasyonundan sonra ilk bir hafta cinsel temasta bulunmaktan kaçınınız.
  • Saç ekim operasyonundan sonra bir ay süre ile ağır spor, havuz, hamam, deniz ve aşırı güneş gibi faaliyetlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Elbette ki bu ameliyat günlük hayatınızı bir süre rutinden alıkoyacaktır. Fakat sağlıklı ve etkili sonuçlar almak için bu tavsiyelere lütfen kulak veriniz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • En Faydalı Saç Yağları
  • saç
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »