Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Saç ekim işlemi, ekimden itibaren saçların tasarlanan hale gelmesine kadar geçen süreyi kapsar. Oysa nedense ekimden sonra işlem tamamen bitmiş gibi bir algı vardır. Saç ekim işlemi başlı başına bir cerrahi operasyon olduğundan iyileşme sürecinde uygulanan her işlem önem taşır. Nasıl ki herhangi bir kesiğe atılan dikişlere özen gösteriliyorsa, saç ekim işleminden sonra saçlara da ekstra özen göstermek gerekir. Bu yazımızda saç ekim işlemi ve sonrasındaki iyileşme sürecini adım adım anlattık. Saç ektirmeyi düşünüyorsanız bu işlemi her yönüyle bilmenizde fayda var. İşte saç ekiminden sonraki iyileşme süreci.

1. Saç Ekiminin Yapıldığı Gün

Saç ekimi yapıldığı gün anestezik maddenin etkisiyle hiçbir şey hissetmezsiniz. İşlem, herhangi bir sağlık probleminiz de yoksa gayet rahatça uygulanır. İşlemin uygulanacağı kişinin durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 6-7 saatlik bir sürenin sonunda evinize dönebilirsiniz. Saç ekiminin yapıldığı gün anestezinin uygulandığı andan başka bir şey hissetmezsiniz.

2. Saç Ekiminden Sonraki 2. Gün

Saç ekimi yapıldıktan 2 gün sonra doktorunuz sizi tekrar görmek isteyecektir. Çünkü saç ekimden sonraki ilk yıkama işlemi doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Bu sırada doktorunuz size doğru saç yıkama yöntemini gösterecektir. Hassas olan saç derisi 2 günden önce yıkanmamalı her yıkamada dikkatli olunmalıdır. İlk günlerde hissedilen ağrı için yine doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçları almanızda fayda var.

3. Saç Ekimi Sonrası İlk 10-15 Gün

Saç ekiminden sonraki en hassas dönem ilk 10-15 gündür. Bu süre içinde saç yıkandığında havlu ile kurutulmamalı, şapka ya da bere kullanılmamalıdır. En geç 15. gün sonunda ekilen saçlar kendini gösterecektir. İlk 10 gün boyunca saç ekimi işlemi sırasında oluşan foliküller içindeki iğne ucu kadar olan küçük kan damlaları kabuklanır. Yıkandıkça bu kabuklar düşer. Bu süre zarfında yeni beliren saçlar ekim işlemi uygulanan kişilere moral verir.

4. Saç Ekimi Sonrası 3. ve 4. Haftalar

Saç ekiminden sonraki 15. gün sonunda beliren saçlar yıkandıkça 3. ya da en geç 4. haftanın sonunda yavaş yavaş dökülür. Fakat canınız sıkılmasın, sonrasında dökülen saçların yerine güçlü saçlar gelecektir.

5. Saç Ekimi Sonrası 4. Ay

15. gün sonunda dökülen saçlar 3. ayda, en geç 4. ayda sağlıklı bir şekilde yerine gelir. 4. ay sonunda çıkan saçlar tekrar dökülmez. Saç ekimi işlemi 4. aydan itibaren gerçek sonuçlarını vermeye başlar.

6. Saç Ekimi Sonrası 1. Yıl

Saç ekiminden tam bir sonuç almak için 1 yıl geçmesi gerekiyor. Ekim işlemine karar verildiğinde tasarlanan görünüme ulaşmak bazen 14 ayı bulabiliyor. 4. ay sonunda çıkan saçların sağlamlaşması ve eşit şekilde kalınlaşması 1 yıl sürüyor.

Siz de saç ektirmeyi düşünüyorsanız iyileşme sürecindeki hassas dönemlere dikkat edeceğinizden emin olmalısınız. Aksi halde uygulanan transplantasyon başarılı sonuçlar vermeyebilir.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç zayıflaması
  • saç zayıflaması

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »