Saç Ekimi Sonrası Karşılaşabileceğiniz Sorunlar | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Ekimi Sonrası Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Saç Ekimi Sonrası Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

Saç ekimi işlemi günümüzde yüksek başarı oranıyla gerçekleştirilen bir cerrahi işlem olsa da mevcut sağlık durumunuz saç ekimi sonrasında bazı sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Özellikle FUE (Follicular Unit Extraction) yönteminin kullanılması FUT (Follicular Unit Transplantation) yöntemine kıyasla daha güvenlidir. Çünkü FUE yönteminde FUT yöntemi gibi saçtan büyük bir deri parçası kesilmez. Bu da tek başına bile birçok kötü ihtimali ortadan kaldırmaya yeterlidir.

Genellikle saç ekiminden sonraki ilk 10-15 günlük süreç atlatıldıktan sonra pek bir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak saç ekiminin başarıyla tamamlanması 1 yılı bulur. Saçta değişim göreceğiniz dönemler ve hassas süreç:

 • Saç ekim işleminin yapıldığı gün
 • Saç ekiminden sonraki 2. gün
 • Saç ekiminden sonraki 10-15 günlük süreç
 • Saç ekiminden sonraki 3. ve 4. haftalar
 • Saç ekiminden sonraki 4. ay
 • Saç ekiminden sonra 1. yıl

Saç ekimi sonrası gelişebilecek komplikasyonlar çoğunlukla belirttiğimiz bu süreçlerde meydana gelir. Bu yüzden eğer saç ektirmeyi düşünüyorsanız sizi bekleyen kötü ihtimalleri önceden bilmenizde fayda var. İşte saç ekimi sonrası karşılaşabileceğiniz sorunlar:

1. Durmayan Kanama

Kan pıhtılaşması probleminiz varsa yani elinizdeki küçük bir kesik bile uzun süre kanamaya devam ediyorsa saç ekimi işlemi sizin için tehlikeli olabilir. Çünkü bilhassa FUT (Follicular Unit Transplantation) yöntemi uygulanırken kanama en çok şikayet edilen durumdur. Eğer böyle bir risk varsa bunu saç ekiminden önce mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

2. Başka Rahatsızlıkların Etkisi

Saç ektirmeye karar verdiyseniz doktorunuzla yapacağınız ilk görüşmede tüm sağlık durumunuzla ilgili bilgi vermelisiniz. Özellikle kardiyovasküler hastalıklar ya da tansiyon probleminiz varsa saç ekiminden önce bunu mutlaka dile getirmelisiniz. Aksi halde bu durum hayati tehlikeler arz edebilir.

3. Ağrılar

Saç ekimi sonrasında gelişen en büyük sıkıntılardan biri yaşanılan ağrılardır. Bu yüzden acı eşiğiniz her ne kadar yüksek olsa da saç ekim işleminden sonra doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri mutlaka almalısınız.

4. Alerji ihtimali

Alerji riski saç ekiminden sonra en sık görülen komplikasyonlardan biridir. Saç ekiminden sonra foliküllerde beliren küçük kan damlaları bazen alerji olarak algılanabilir. Ancak bunlar 10-15 günlük hassas sürecin sonunda tamamen iyileşecektir. Saç derisinde kaşıntı varsa alerji ihtimaline karşı bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

5. Hissizlik Problemi

Saç ekimi sırasında ağrı hissedilmemesi için saç derisine uygulanan anestezik maddenin etkisini kaybetmemesi sonucu gelişecek uyuşukluk kalıcı bir hissizlik problemine neden olabilir. Bu sebeple saç ekiminden sonraki gün hala hissizlik durumunuz varsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

6. Hastalık Bulaşma İhtimali

Saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğundan bütün sıhhi işlemleri gibi hastalık bulaşma riski taşır. Bu hastalıklar arasında maalesef hepatit ya da AIDS gibi ciddi hastalıklar bulunmaktadır. Bu sebeple doktorunuzun hijyen kurallarına özen gösterdiğinden emin olmalısınız.

7. Saç Ekiminin Yanlış Yöne Yapılması

Saç ekim işlemi uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmediğinde yanlış ekim yönü gibi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Ekim yönü saçların doğal görünmesi hususunda en önemli etkendir. Ayrıca yanlış ekim yönü dokundukça saç köklerinizin ağrımasına neden olabilir.

8. Saça Özen Göstermemek

Saç ekimi sonrasındaki ilk 15 günlük hassas dönemde gerek saçları yıkarken gerekse gün içinde dikkatli olmak gerekir. Tüm hassas süreç boyunca, saçlarınızı ekim işleminden sonraki 2. gün doktorunuzun size gösterdiği gibi yıkamalısınız. Bununla birlikte şapka ya da bere kullanılmamalı, saçlarınızı havlu ile kurutulmamalısınız. Tüm bunlara dikkat edilmediğinde uygulanan saç nakli başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Saç ekimi tüm yönleriyle zor bir uygulamadır. Bu nedenle saç ekiminin sizin için uygun olup olmadığına ancak saç ekimi konusunda tecrübeli bir doktorla görüştükten sonra karar verebilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • sac egzaması
 • saç
 • Ten Renginize Göre Saç Renginizi Belirleyin
 • 2016'nın En Meşhur Saç Bakım Kürleri
 • saç
 • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »