SAÇ EKİMİ SONRASI ŞİŞLİK OLUR MU? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EKİMİ SONRASI ŞİŞLİK OLUR MU?

Saç ekimi yaptıran hastanın ve ekilen saçın sağlığı açısından hem saç ekiminin kalitesi hem de ekim sürecinin sorunsuz ve rahat geçirilmesi önemlidir. Özellikle fue saç ekimi yöntemini tercih eden hastalar genellikle saç ekimi sonrası yaşanabilecek durumları düşünerek karar vermektedirler. Peki saç ekimi sonrası şişlik olur mu?

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Olur Mu?

Saç ekimi yapıldıktan sonra en sık karşılaşılan sorunların başında saç ekiminin yapıldığı alanda kanama, yara ve kabuklanma durumları ve göz ve alın çevresinde şişmelerin olmasıdır. Bu sorunların neden olduğuna bir göz atacak olursak :  Saç ekimi yaptırmadan 1 hafta önce alkol ve aspirin gibi kan inceltici maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Özellikle kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin bu tip içecek ya da ilaçları kullanmaları durumunda kesinlikle doktorlarına bu durumu net bir şekilde bildirmelidirler. Çünkü kan inceltici ilaçlar saç ekiminde normalden çok daha fazla kanamaya sebep olabilmektedir. Bu durum da az sayıda greft alınmasına ve saç ekiminin erken bitirilmek zorunda kalınmasına neden olabilmekte ve operasyonun da kalitesini oldukça düşürebilmektedir.

Saç ekimi sonrası kanamalar olabileceğinden köklerin alındığı ve saç ekiminin yapıldığı bölgede kabuklanmalar da görülebilmektedir. Saç ekimi sonrasında 3-4 günde bir yapılan ilk yıkamalarda bu kabukların saç uzmanı tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Hasta bu kabuklanmalar temizlenmeden taburcu edilmemelidir. Çünkü bilinçsizce koparılan bu yaralar saç köklerine de zarar verebilmektedir. Ayrıca hassas ciltlerde yara ve kabuklanma durumu aşırı bir şekilde görülürse ilerleyen dönemlerde görüntü bozuklukları olabilmektedir.

Bu sorunların dışındaki bir diğer sorun da göz ve alın bölgesinde şişmelerin görülmesi durumudur. Saç ekimi sonrasında hastanın öne doğru eğilmemesi, yüz üstü yatmaması ve kan basıncını artırıcı aktivitelerde bulunmaması gerekir. İlk üç günü kendini fazla yormadan, oldukça hafif bir tempoda ve istirahat ederek geçirmesi yararına olur. Bol bol su içilmeli, verilen ilaçlar zamanında kullanılmalı ve ilk üç günde alın ve göz çevresine buz konmalıdır. Saç ekimi sonrasında saç ekimini yapan uzman doktor iyileştirici, antibiyotik ve ağrı kesici olarak uygun gördüğü ilaçlar vermeli ve hastayı bu konular üzerinde tam olarak bilgilendirmelidir. Beklenmeyen bir durum olduğunda ise hasta uzmana danışmalı ve gerekirse tedavi olmaya gitmelidir.

Şişliklerin diğer nedenleri ise ön saç çizgisine saç ekiminin oldukça yoğun yapılması, ön bölgede açılan kanal sayısının fazlalığı ve kanal açımı için kullanılan slitlerin çapıdır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi
  • saç
  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER
  • Saçlarımız neden dökülür

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »