Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum

Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum

Saç ekimi veya diğer adıyla saç nakli, son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir uygulama. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar 1980’lerden sonra kullanılabilir hale gelse de ülkemizdeki geçmişinin o kadar eskiye dayandığını söylemek güç. Ancak günümüzde o kadar sık uygulanıyor ki, dünya standartlarında başarılı örneklerini görmemiz mümkün. Bugünkü yazımızda her uygulama gibi kendi içinde zorlukları olan, saç ekimi sürecinde yaşanacak muhtemel durumları bir araya getirdik. Saç ektirmeyi düşünüyorsanız öncesinde bilmeniz gereken, saç ekimi sonrasında sizi bekleyen 8 durum:

1. Ağrılı Yara

Saç ekimi tüm dünyada 2 şekilde yapılıyor. Bunlar; FUT (Follicular Unit Transfer) ve FUE (Follicular Unit Extraction) teknikleridir. FUT tekniği enseden alınan 3-4 cm genişliğinde, 20-25 cm uzunluğunda bir deri parçasından rastgele elde edilen saçların ekilmesi esasına dayanır. Ancak ensedeki yara izi ve ağrılı iyileşme süreci bu tekniğin kullanımını giderek azaltmıştır. Enseden ya da kulak üstünden alınan bu parçanın yerine dikiş atılarak 10 gün beklenmesi gerekmektedir. Üstelik bu operasyon sırasında fazla kanama olması da FUT yönteminin dezavantajları arasındadır. Fakat bunun yerine artık acıya sebep olmayan ve sadece sağlıklı saç köklerinin seçilerek transplante edildiği FUE yöntemi tercih ediliyor.

2. Nokta Şeklinde Küçük İzler

Avustralyalı iki dermatolog tarafından tanımlanan FUE yöntemiyle, saç kökleri 0,7-0,9 mm arasında değişen ölçülerdeki mikromotor yardımıyla foliküllerden tek tek seçilerek alınıyor. Bu yöntem tamamen iz kalmayacağını garanti etmiyor. Fakat bu izler saçlar çok çok kısa kesilirse toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz lekeler olarak görülüyor. Saçlar biraz uzadığında kesinlikle görünmüyor.

3. Kök Hücre ya da Saç Klonlama

Saç ekimi yaptırmaya karar vermeden önce bu konuyu ve uygulayacak hekimi etraflıca araştırdığınızı biliyoruz. Saç ekimi işleminden sonra bile algıda seçicilikle gözünüz sürekli bir yerlerde karşınıza çıkan saç ekimi ile ilgili reklamlara ilişecektir. Bu konuda uzmanların altını çizdiği bir gerçek var. ‘Kök hücre ile saç ekimi’ ya da ‘saç klonlama’ ifadesini gördüğünüzde hızla uzaklaşmanız gerekiyor. Çünkü literatürde böyle teknikler bulunmuyor. Saç ekimini uzman olmayan isimlere yaptırmak çok tehlikeli sonuçlar doğurduğu halde uygun fiyat sebebiyle tercih edilebiliyor. Ancak sağlık paha biçilemeyecek kadar değerli. Bu yüzden güvenebileceğiniz, işinin ehli bir hekime muayene olmanız, birkaç merkez ve doktorla görüştükten sonra karar vermeniz gerekiyor.

4. Hassasiyet

Saç ekimi işlemi yapıldıktan 2 gün sonra tekrar doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Çünkü çok hassas durumda olan saçlar ilk kez doktor tarafından yıkanmalıdır. Ekim işleminden sonraki ilk 15 gün saçların yıkanmasına çok dikkat edilmelidir. Doktorunuz size saçlarınızı yıkarken bu konu ile ilgili önemli uyarılarda bulunacaktır.

5. Saç Ekiminden Hemen Sonra

Saç ekim işlemi gerçekleştirildikten sonraki ilk 10-15 gün içinde yukarıda sözünü ettiğimiz kırmızı küçük lekeler görünecektir. Ancak her yıkamada bu çok küçük kan damlalarının toplandığı kabuklu yapı yavaş yavaş kaybolur. Saçlar ilk 15 gün sonunda gözle görülür miktarda uzama kaydeder.

6. Şok Dökülme

15 günün sonunda çıkan yeni saçları görmek, saç ekimi yaptıran kişinin keyfini yerine getirir. Ancak 3. ya da 4. haftadan sonra bu saçlar her yıkamada yavaş yavaş tekrar dökülür. Doktorlar bu döneme ‘şok dökülme’ diyor. Bazı hastalarda % 20-30 gibi az miktarlarda, bazı hastalarda tamamen saç dökülmesi görülür. Ancak bu durum sizi üzmesin sakın. Çünkü bunların yerine daha güçlü saçlar gelecek!

7. Saçlara Özel Bakım

Saç ekimi sonrasında saça herhangi bir özel bakım işlemi uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak ilk 15 günlük sürede özellikle saçları yıkarken çok dikkat edilmelidir. Yıkadıktan sonra havlu kullanılmamalı, gün içinde şapka ya da bere teması ile ekilen saça zarar verilmemelidir. Aksi halde tüm uygulama boşa gidecektir.

8. Yeni Saçların Mutluluğu

Beslenen saç kökleri 3-3,5 ayın sonunda güçlenerek dinlenme fazını tamamlar ve büyümeye başlar. Bu da istediğiniz saçlara kavuşma zamanın geldiğini gösterir. İlk çıkan saçlarınız istediğiniz kadar gür olmayabilir, taranması biraz zor olabilir. Saç ekim işleminin tamamen doğal bir görünüm kazanması için 1 yıl geçmesi gerekiyor. Bu süre sonunda saçlar eşit kalınlıkta ve hacimde olacaktır.

Son olarak; saç ekim işleminde sıklık ve ekim yönünün doğal görünümlü saçların püf noktası olduğunu belirtelim. Bunun için saç ekimi gibi ciddi bir konuda mutlaka uzman ve deneyimli bir dermatolog tercih etmelisiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Dünyaca Ünlü Saç Bakım Markaları
  • Saç Onarıcı Maske
  • Saç Nasıl Yumuşar?
  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »