Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen Kötü İhtimaller | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen Kötü İhtimaller

Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen Kötü İhtimaller

Saç ekimi artık FUE (Follicular Unit Extraction) yöntemi gibi daha başarılı bir yöntemle yapılsa da ekim işleminden sonra gelişebilecek bazı olumsuz durumlar söz konusudur. Ekilen saçlar 4. ay sonunda net bir şekilde görülse de saç ekim işleminden tam anlamıyla sonuç almak 1 yılı bulur. Ekim işleminden sonraki ilk 10-15 günlük hassas dönem atlatıldıktan sonra uzman bir hekim tarafından uygulanan saç nakli başarıyla tamamlanır. Fakat saç ekiminde yaşanabilecek kötü ihtimaller de söz konusu. Bugünkü yazımızda saç ekimi sonrası gelişebilecek kötü ihtimalleri sizler için bir araya getirdik. Siz de saç ektirmeyi düşünüyorsanız yazımıza mutlaka bir göz atın.

1. Alerji Riski

Saç ekimi kafa derisi gibi hassas bir bölgeye uygulandığından alerji riski ekim sonrası gelişebilecek komplikasyonlardandır. Ekim yapılan bölgede iğne ucu kadar küçük kan damlaları görüntüsü hemen aklınıza alerji riskini getirmesin. Ancak alerjiye kaşıntı eşlik edebilir. Bu durumda doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

2. Ağrı Atakları

Saç ekimi sonrasında hassasiyetle birlikte ağrı en sık yaşanan şikayetlerdendir. Saç ekiminin belki de en zor taraflarından biri bu ağrı ataklarıdır. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri düzenli olarak almanızda fayda var.

3. Saç Ekiminin Yanlış Yöne Yapılması

Ekilen saçların doğal görünmesi ve hassas dönemin sonunda ağrı ataklarının devam etmemesi için saçların doğru yöne doğru transplante edilmesine özen gösterilmelidir. Aksi halde bu saçlar doğallıktan uzak, hatalı bir uygulamanın sonucu olacaktır.

4. Uygulama Sırasında Kanama İhtimali

Saç ekimi sırasında özellikle hassas ciltlerde kanama sıkça yaşanan bir durumdur. Bu yüzden bilhassa FUT (Follicular Unit Transplantation) yöntemi uygulanacaksa pıhtılaşma problemi olanların bu durumu saç ekiminden önce doktorlarına mutlaka bildirmeleri gerekiyor. Aksi halde saç örneği alınan bölgedeki durmayan kanama tehlikeli olabilir.

5. Uyuşukluk Problemi

Saç ekimine başlamadan önce uygulanan anestezik maddenin saç derisinin bazı bölgelerinde ya da tamamen etkisini yitirmemesi sonucu gelişecek uyuşukluk problemi kalıcı hissizliğe neden olabilir. Bu nedenle eğer saç ekiminden sonraki gün uyuşukluk hissetmeye devam ediyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün.

6. Hastalık Bulaşma Riski

Saç ekimi sırasında kullanılan araçların hijyeni çok önemlidir. Bu araçların hijyenik olmaması hepatit ya da AIDS gibi kan yoluyla bulaşacak tehlikeli hastalıklara davetiye çıkarır. Bu yüzden hastalık bulaşma riskine karşı doktorunuzun hijyen şartlarını gözettiğinden emin olmalısınız.

7. Başka Hastalıkların Tehlike Arz Etmesi

Saç ekim işleminden önce doktorunuzla yapacağınız görüşmede genel sağlık durumunuz hakkında bilgi vermelisiniz. Özellikle kalp ya da tansiyon gibi hastalıkların saç ekiminden önce dile getirilmemesi hayati riskler taşır. Bu yüzden sağlığınızla ilgili her detayı doktorunuzla paylaşmalısınız.

8. Saça Özen Göstermemek

Saç ekimi sonrasındaki 10-15 günlük hassas dönemde dikkatsiz davranmak transplantasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. İlk 10-15 günlük süreçte saç nazikçe yıkanmalı ve havlu ile kurutulmamalıdır. Şapka ya da bere kullanmak da ekilen saçların tekrar yerine gelmeyecek şekilde dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden özellikle saçlarınızı yıkanırken doktorunuzun uyarılarına dikkat etmelisiniz.

Saç ekimi başlı başına zor bir süreçtir. Bu sebeple, sizin için uygun olup olmadığına ancak uzman bir hekimle görüştükten sonra karar vermelisiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Son Çarenin Saç Kestirmek Olmadığının Kanıtı Bakımlar
  • saç dökülmesi
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »