SAÇ EKİMİ SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLER | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EKİMİ SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLER

Günümüzde saç dökülmesi ve kellik gibi durumlar hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça görülebilmektedir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte saç ekimi sağlıklı ve kesin çözümler getiren, güvenilir bir yöntem olmuştur.

Size saç ekimi süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Saç ekimi uygun koşullar sağlanarak ve gerekli ön analizlerle hemen herkesin gönül rahatlığıyla yaptırabileceği bir yöntemdir. Saç ekimi işlemi yapılmadan önce doktor muayenesi, saç analizi, kellik tipi, greft miktarı, saç ekim işleminin kaç seans yapılacağı değerlendirilmesi gereken konulardır. Bu yüzden tedavi sürecinde yüz yüze görüşülerek bilgi alınması hasta açısından çok daha iyi olacaktır. Hastanın belirli hastalıkları varsa işlem öncesinde bu hastalıklar için önlem alınmalıdır. Saç ekim işlemi öncesindeki süreç de işlem esnası ve işlem sonrası kadar büyük önem taşımaktadır. Çünkü saç ekimi için uygun olup olmadığınızı bu ilk süreçte anlarsınız.

Hastaya uygulanacak olan saç ekimi ve saç nakli kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple doktorunuzu seçerken ekim tekniklerinde, doku genişletilmesi ve flepler üzerinde deneyimli olan bir doktoru tercih etmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır. Saç ekim tekniklerinden yalnızca bir tanesini yapabilen bir doktora başvurduysanız, daha deneyimli başka bir doktora gitmenizde fayda vardır.

Saç ekim sürecinde doktorunuz ilk olarak saçınızın  büyüme özelliklerini, saç kaybınızın boyutunu, ailenizdeki saç kaybı durumlarını ve daha önce herhangi bir doktordan bir tedavi alıp almadığınızı değerlendirir. Bununla birlikte saç ekiminden beklentilerinizi, yaşam stilinizi ve saç ekimi sonucu olabilecek olan sonuçları da konuşacaktır.

Saç ekimi esnasında ve sonrasında sizin için problem yaratabilecek pıhtılaşma bozuklukları, tansiyon veya vücutta aşırı iz oluşumuna eğilim gibi durumların olup olmadığı da doktorunuz tarafından değerlendirilir. Mesela aşırı derecede sigara içiyorsanız ya da kanama durumunu etkileyebilecek aspirin gibi ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzu bu durumlardan haberdar etmeniz gerekir.

Eğer saç ekimi işlemini yaptırmaya karar verdiyseniz doktorunuz size uygulanacak anestezinin tipi, işlemin sonuçları ve riskleri hakkında mutlaka bilgi verecektir. Ayrıca yapılacak işlemler sonrasında nasıl bir görüntüye kavuşacağınızı da konuşmanızda fayda vardır. Ayrıca saç ekimi işlemi öncesinde neler yiyip içmeniz gerektiği ve almamanız ya da bırakmanız gereken ilaçlar konusunda doktorunuz size bilgi verecektir. Tüm bunlara uyarak hareket ettiğinizde elde edilen sonuçlar sizi de mutlu edecektir.

Ayrıca saç ekimi yaptıracak olan kişi eğer vitamin kullanıyorsa saç ekimi işleminden 3 gün önce vitamin kullanımını bırakmalıdır. Ayrıca saç ekimi öncesinde alerjileriniz varsa doktorunuza bildirmeniz işlem için alınacak önlemler açısından önem taşımaktadır.

Son olarak gelelim saç ekimi sonrası döneme:

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası bakım da en az saç ekimi işlemi kadar önemlidir. Saç ekimi sonrası yapılacak her şeyin doktor kontrolünde yapılması çok önemlidir. Doktorunuzun haberi olmadan kesinlikle bir işlemde bulunmayın.

Operasyondan bir gün sonra doktor tarafından pansuman yapılır. İlk yıkama üçüncü gün başlar ve saç ekimi yapılan bölgeye doktor tarafından özel bir losyon sürülüp 45 dakika bekletilir. Ilık su ile yıkanır. Yıkama sonrası saç ekimi yapılan bölge saç kurutma makinesinin soğuk kısmıyla kurutulur. Uzmanlar tarafından yapılan bu yıkama programı 10 gündür.

On gün boyunca saç ekimi yapılan bölgeyi herhangi bir yere çarpmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca saç ekimi operasyonundan sonra bir hafta alkol ve aspirin kullanmayınız. Yıkama programı süresi içerisinde saç ekimi yapılan bölgeye havlu kullanmayınız.

Saç ekimi operasyonundan sonra 15 gün havuz, deniz ve güneşten sakınmanız, sauna ve solaryum gibi uygulamalardan kaçınmanız ve spor yapmamanız gerekir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!
  • saç
  • Son Çarenin Saç Kestirmek Olmadığının Kanıtı Bakımlar
  • saç bakımı
  • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »