SAÇ EKİMİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ EKİMİ

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi vücutta bulunan kılın doku dışına alınarak vücuttaki başka bir bölgeye yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimini bir nevi organ nakli olarak da düşünülebilir. Saç ekimi kıl kökü nakli olarak da adlandırılabilir. Saç ekimi saçların daha yoğun olduğu ense ve yan kısımdan alınan saç köklerinin daha seyrek olan bölgeye ekilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Saç ekimi operasyonu doğal olduğu ve sağlıklı sonuçlar verdiği için çok tercih edilen bir işlemdir. Aşırı derecede saçlarını kaybeden kişilerin yeniden eski görünümlerine kavuşmalarının tek yolu saç ekimidir. Saç ekimi uzman kişiler tarafından ve doğru bir şekilde yapıldığında sonuçları oldukça memnun edicidir.

Dünyada saç ekimi ilk olarak Japon dermatoloji uzmanı Dr.Okuda tarafından gerçekleştirilmiştir. 1970’li yıllarda ise Amerikalı dermatolog Orentreich saç ekiminin nasıl yapılacağı ile ilgili kuralları, 1998’de Amerikalı dermatolog Dr. Benstain foliküler ünite nakliyle doğal saç ekiminin yapılacağıyla ilgili bir makale yayımlamıştır. 2002 yılında ise saçların teker teker alındığı FUE denilen yeni bir saç ekim metodu tanımlanmıştır.

Saç naklinin başarılı olması operasyonu yapan doktorun deneyimli ve alanında uzman olmasına, saç ekimi için kullanılan teknik malzemelerin kaliteli olmasına ve ekibin iyi organize edilmesine bağlıdır. Yeteri kadar denemeden geçmemiş bazı yeni teknik uygulamaların dezavantajları olabildiği bilinmektedir. Bu nedenle test edilmiş ve yararlı sonuçlar elde edilmiş uygulamalrı tercih etmek sizin yararınıza olacaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminin ameliyathane ortamında yapılması yasal bir zorunluluktur. Saç ekimi tıbbi tecrübe ve eğitim gerektirdiği gibi sanatsal yetenek de gerektirir. Doğal görünümlü saç çizgisi oluşturmak kolay bir işlem olmadığı gibi sanatsal bir yetenek gerektirmektedir. Bu sebeple, kurumsal altyapısı olan ve işinde yetenekli uzmanları olan bir merkezde saç ekim işlemini yaptırmak önemlidir. Operasyon kötü yapılırsa istenmeyen ve kalıcı izler bırakabilir. Ülkemizde yalnızca Sağlık Bakanlığı’ndan izni olan ve saç ekimi için gerekli şartları sağlayan ve plastik cerrahisi olan merkezler yasal olarak saç ekim işlemini yasal olarak yapabilmektedirler.

Saç ekimi uygun şartlar altında yapılmadığında saç ekimi yaptıran kişi pek çok sağlık sorunu ile karşılaşabilmektedir. Nadir görülen bir durum olsa da enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınabilir. Saç ekimi uzun zaman alan ve maliyeti yüksek bir işlemdir.

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’de 2 çeşit saç ekimi yaygındır. Bunlardan biri ”Şerit Yöntemi” diğeri ise ”FUE” (özgün olarak kıl kökünün alınması) yöntemidir.

Şerit Yöntemi

1-2 cm x 15-20 cm’lik şerit olarak iki kulak arasından cilt parçası alınır. Alınan bu cilt parçası 1-7 kıl kökü içeren küçük küçük parçalara ayrılır. Graft adı verilen bu parçalar jilet ya da benzeri bir alet yardımıyla kelleşmiş olan bölgede açılan deliklere yerleştirilir. Şerit yöntemi FUE adı verilen diğer bir saç ekim yönteminin çıkmasıyla birlikte yok olmaya mahkum gibi görünmektedir. FUE yöntemi henüz çok yaygın değildir. Ancak şerit yöntemiyle oluşan komik saç ekim vakaları yüzünden gelecek vaad eden bir yöntemdir. Gelecek vaad eden FUE yöntemi hakkında da sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Fue Yöntemi

0.6 ya da 0.7 mm’lik ince boru şeklindeki aletlerle 1’li ya da 2’li kıl kökleri alınır. Yine aynı aletlerle cilt kesilmeden bu kıl kökleri 1’li ya da 2’li ekilir. Kıl kökleri tek tek alındığı için istenen herhangi bir bölgeden alınabilir. Genellikle enseden alınır ama tercihe göre başka bölgelerden de alınmasında bir sakınca yoktur. Yüzlerle sınırlı kök alınıp dar bir alana ekim yapılabileceği gibi onbinlerce kök alınıp geniş alanlara istenilen sıklıkta ekim yapılabilir. Yani kıl kökü sayısı kişinin vücudundaki kıl sayısı ile sınırlıdır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Son Çarenin Saç Kestirmek Olmadığının Kanıtı Bakımlar
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »