SAÇ HASTALIKLARI NELERDİR | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ HASTALIKLARI NELERDİR ?

Beden ve ruh sağlığımıza nasıl dikkat ediyorsak saç sağlığımıza aynı derecede ilgi ve bakım göstermeli, saç sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Saçlarımızda tıpkı bedenimiz gibi hasta olabiliyor. Gerek saçımızın iyi beslenmemesi gerek ise bizim neden olduğumuz çevresel etkiler sonucu saçlarımızda rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Bazen ciddi anlamada saçlarımızda dökülme, seyrekleşme gibi durumlar olmadığı sürece maalesef saç sağlığımız yeterli şekilde düzgün mü ya da sağlıklı mı anlayamıyoruz. Kullandığınız farklı bir ürün yoksa yani eğer normal zamanlarda düzenli olarak kullandığınız bir ürünün dışında bir saç ürünü kullandığınız takdirde saç derinizde kaşıntı olması normaldir. Fakat bu durumun dışında son zamanlarda saç derinizde ciddi manada kaşıntı, yanma, kızarıklık, dökülme gibi problemler oluşmaya başlamış ise saç sağlığınız tehlikededir diyebiliriz. Bizlerde bu yazımızda sizlere saç hastalıkları nelerdir detaylı bir şekilde anlatacağız.

Saç Hastalıkları Nelerdir ?

Saçlarımızda meydana gelen bazen kolay bazen ise belirtileri çok aşina olmadan anlayamadığımız saç hastalıkları birçok kişinin rahatsız olduğu ve önüne geçilmesi kimi zaman güç olan hastalıklardır. Bedenimizde olduğumuz gibi saçlarımızda da hastalığın tespiti yapıldıktan sonra kullanılması gereken ilaçları doğru ve düzenli bir şekilde kullanırsanız eminiz ki olumlu sonuçlar ile karşılaşacaksınız. Şimdi saçlarımızın kabusu olan bu hastalıkları nelerdir gelin bir göz atalım.

Saçkıran

Saçkıran hastalığı vücutta genelde tüylerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde rastlayacağınız bir saç rahatsızlığıdır. Sizler bu rahatsızlığı yalnızsa saç değil kaş, kirpik gibi tüylerin bulunduğu diğer alanlarda da görebilirsiniz. Bir saç hastalığı olan saçkıran da en büyük ve önemli belirti ise saçlarda bozuk para şeklinde dökülmelerin yaşanıyor olmasıdır. Ayrıca siz değerli okuyucularımızın saçlarında eğer böyle bir problem mevcut ise ciddi anlamda kaşıntı ve yanma gibi problemlerde bu hastalığın habercisi olabilir. Elbette hangi hastalığın bizi ne zaman yakalayacağını tahmin etmek oldukça güçtür. Fakat saçkıran hastalığı genellikle 20’li yaşlara ulaşmadan, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde olan sizlerde sıklıkla rastlanılır.

Saçkıran Hastalığının Nedenleri

Saçlarımızda yer yer dökülmelere neden olan ve zor günler yaşatan bu hastalığın en bilinen ve yaygın olan sebebi her konuda sizlerin düşmanı olan stres olmakla beraber genetik özelliklerden dolayı da bu hastalıkla karşı karşıya gelmeniz mümkündür. Saçkıran hastalığı yaşayan kişilerde ayrıca kansızlık ve tiroit bezi problemleri de ne yazık ki sıklıkla görülüyor. Ayrıca bağışıklık sisteminizin zayıf olması da saçkıran hastalığına davetiye çıkaran bir diğer neden.

Kepek

Bir deri ve saç hastalığı olan kepek hemen hemen herkesin karşı karşıya kaldığı bir sorun. Kimi zaman kullanılan ürünleri değiştirdiğiniz ve farklı bir ürün kullanmaya başladığınız zaman ortaya çıkan bu hastalığın asıl nedeni cildinizin ve saç derinizin normalden daha kuru olmasıdır. Normalde vücudumuzda derimiz kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu yenilenme süresinde ölü olan hücreler altta yeni oluşmuş olan hücreler tarafından atılır. Eğer bu ölü hücre atımı işlemi çok fazla miktarda ve hızda gerçekleşiyorsa maalesef sizlere de kepek sorununa maruz kalmış oluyorsunuz.

Kepek Hastalığının Nedenleri

Saçlarınızda bulunan kepek sorunun temel nedeninin aslında derinizin çok kuru olmasını zaten sizlerle paylaştık. Peki saç derimizi biz mi kurutuyor ya da bunu engellemek için ne yapmak gerekir, saç derimizi kuru olmasının nedeni nedir diyecek olursanız aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz maddelere bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

 • Gün sonunda saçlarınızda bulunan saç spreyi, jöle gibi maddeler saçlarınızın derisinin kurumasına neden oluyor.
 • Genelde kullanmış olduğunuz ve saç derinizin alışkın olduğu bir saç ürününü veya maddeyi değiştirmeniz halinde saç derinizde bir kuruma meydana gelebilir.
 • Saç diplerinizi yeteri kadar havayla temas ettirmezseniz saçlarınızda kepek sorunu oluşabilir.
 • Aşırı stere maruz kaldığınız durumlarda saçlarınızda bu stresten etkilenip kepek sorununu gündeme getirebilir. Saçlarınızı kepek sorunundan kurtarmak için stresten kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Elbette yediğimiz içtiğimiz her türlü gıda maddesi saç sağlığımızda etkin rol oynuyor. Aşırı tuzlu ve yağlı yemekler tüketmek saçlarımızda kepek sorununa davetiye çıkarıyor. Kepek sorunu yaşamamak için yediklerimize ve içtiklerimize özen göstermeliyiz.
 • Kepek sorunun bir diğer nedeni ise saçlarımıza bir ürün uygularken veya saçımızı yıkarken saç derimizi çok fazla hırpalıyor olmamızdır. Kepek hastalığı ile karşılaşmamak için saç derimizi masaj ile desteklememiz bizim ve saçlarımızın yararına olacaktır.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi genellikle saç sorunu olarak biliniyor fakat saç dökülmesi başı başlına bir saç hastalığıdır. Bu hastalığı engellemek ise siz değerli okuyucularımızın ellerinde. Saç dökülmesi sorunu genellikle beslenme, saça yeterli ilgi ve alakanın gösterilmesinden dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Birçok bayan ve erkeğin korkulu rüyası olan saç dökülmesinin nedenlerini incelemek ve ışık tutmak gerekirse aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz maddelere bir göz atmanızı tavsiye ederiz!.

Saç Dökülmesi Hastalığının Nedenleri

 • Saçlarımıza da bedenimiz gibi ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeteri kadar vermezsek olağan dökülmeler maalesef artacaktır. Bu yüzden gerekli besinleri düzenli olarak kullanmamız gerekiyor.
 • Stres her konuda olduğu gibi saçlarımız konusunda da bizim düşmanımız olarak kendini gösteriyor. Fiziksel ve duygusal anlamda yaşanan her stres maalesef kepek hastalığına yol açıyor.
 • Hormon seviyesinde meydana gelen değişikler saç dökülmelerine neden olmaktadır.
 • Saçlarını sürekli olarak kimyasal ve ısıl işlemlere dahil etmek ve onları bu şekilde yıpratmak saçlarımızın doğal yapısını bozar ve saç dökülmelerine yol açar.
 • Maalesef kimi kişilerde bazı genetik özelliklerden dolayı saç dökülmesi hastalığı yaşanmaktadır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç dökülmesi
 • Zayıf ve hacimsiz saçlar için
 • Saç Nasıl Canlanır?
 • Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »