SAÇ İÇİN HANGİ VİTAMİNLER KULLANILMALIDIR ? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ İÇİN HANGİ VİTAMİNLER KULLANILMALIDIR ?

saç

Vücudumuzda da olduğu gibi saçlarımızın da sağlığı için yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmesi çok önemlidir. Nasıl bedenimize özen gösteriyor, sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerekli vitamin ve mineralleri alarak hastalıklardan kendimizi uzak tutuyorsak, saçlarımız için de aynı şekilde özenli davranmamız gerekir. Çünkü saçlarımız da hasta olurlar, onların da duyguları olduğunu ve bizim her hareketimizden etkilendiğini unutmayalım. Saçlarımız uzama, büyüme, gelişme dönemlerinde bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu yazımızda siz değerli bakımlı bayanların saç bakımı konusunda ihtiyaç duyacağı önemli bir konu olan saç için hangi vitaminler kullanılmalıdır sorusunu yanıtlayacak ve detaylı bilgiler vereceğiz.

Saç İçin Hangi Vitaminler Kullanılmalıdır ?

Saçlarımızın sağlıklı gelişimleri için vitamin ve minerallere ihtiyaçları olduğundan siz değerli okuyucularımıza  bahsettik. Yazımızın bu kısmında saç için kullanmanız gereken esas olarak saçlarınızın, saç köklerinizin ve derinizin beslenmesi ve büyümesi için gereken vitamin ve mineraller nelerdir, detaylı bir şekilde anlatacağız. Bu vitaminleri düzenli olarak kullanırsanız saçlarınızın doğal ve sağlıklı bir şekilde yaşantısına devam ettiğini göreceksiniz.

Temel Olarak Saç İçin Kullanılması Gereken Vitaminler Nelerdir ?

 • A Vitamini: A vitamini kafa derisinde yeni saç gelişimi ve bu yeni saçların büyümesini arttıran sağlıklı sebumun üretilmesi konusunda yararlıdır. Balık, et, peynir, yumurta ve yeşil sebzeler gibi protein ve mineralce zengin olan yiyecekler A vitamini almanızın en ucuz ve etkili yoludur. Ağırlıklı olarak sebze ve yeşil gıdalarda bulunan A vitamini sadece saçlarımız için değil beden sağlığımız için de sıkça kullanılan ve birçok sağlık ürününün baş tacı olarak kullanılmaktadır.
 • E Vitamini: Her kadının hayallerinde kavuşmak istediği uzun sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmasının en temel yolu saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerinden yeterli miktarda oksijen alımını sağlamaktır. İşte E vitamini de bu gerekenleri mucizevi bir şekilde yerine getirmektedirSaç uzamasını iyileştirmek için önemli olan kafa derisi dolaşımını arttırmaktadır. E vitamini soya fasulyesi, kabuklu yemişler, kuru fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerden de kolayca  elde edilebilir.
 • B6 Vitamini: Günümüzde kadın erkek çoğu insan saç dökülmesi ve seyrekleşmesi konusunda sıkıntılar yaşıyor. Peki doğal yollarla bu dökülme ve seyrekleşmenin önüne nasıl geçebiliriz diyecek olursanız B6 vitamini sizler için en önemli kaynak olacaktır. B6 vitamini  saç dökülmesini önlemek için önemlidir ve doğal rengini koruması hususunda da  saça yardım eder. B6 vitamini karaciğer, tahıl, tahıl gevrekleri, sebzeler, organ etleri ve yumurta sarısı gibi yiyeceklerde sıklıkla bulunur.
 • C Vitamini: Genelde gribe ve vücut direncinin geri kazanılmasında kullanılan C vitamini saç konusundada ihtiyaç duyulan beslenmeyi bizlere sağlıyor. C vitamini saçın sağlığını korumasına yardım eden bir antioksidan olarak hareket eder. C vitamini narenciye meyveleri, kivi, ananas, domates, yeşil biber, patates ve koyu yeşil sebzeler yenerek elde edilebilir. Bu sebze ve meyvelerden kolaylıkla vücuda temin edilir.
 • Biotin: Saçımızın keratin yapıda olduğunu biliyoruz  bu vitamin, saç uzamasını teşvik eden ve beyazlaşmayı önleyen keratinin üretilmesi için faydalıdır. Biotin tam tahıllarda yumurta sarısı, karaciğer, pirinç ve süt gibi yiyeceklerde bulunur.
 • B3 Vitamini: E vitamini gibi bu vitamin de kafa derisi dolaşımını ilerletir ve hızlandır. Balık, tavuk, hindi ve et tüketilmesi sonucu vücudun ihtiyaç duyduğu B3 vitamini kolaylıkla temin edilebilir.
 • B5 ve B12 Vitamini: B6 vitamini gibi bu vitamin de saç dökülmesini ve beyazlaşmayı azaltır ve önüne geçer. Bu vitamin tam tahıllar, tahıl gevrekleri, bira mayası, organ etleri ve yumurta sarısı gibi yiyeceklerde kolaylıkla bulunur.

Saç İçin Kullanılması Gereken Mineraller : Saç sağlığımız hususunda vitaminlerin olduğu kadar minerallerin de önemli katkısı vardır. Bu yüzden siz değerli okuyucularımızın saçlarımız konusunda vitaminler kadar minerallerin de düzenli olarak kullanılması gerektiğini unutmamaları gerekmektedir. Saçlarımızın uzaması, beslenmesi, direncinin artması ve tabiki sağlıklı bir şekilde kalıp saç hastalıklarından uzak durması için kullanılması gereken mineralleri aşağıda maddeler halinde siz bakımlı bayanlar için paylaştık.

 • Kalsiyum:  Bu mineral saçın sağlıklı uzaması için saç köklerini teşvik eder. Kemik gelişimi için de her yaşta sıklıkla kullanılması gereken kalsiyumu süt ürünleri, balık, kabuklu yemişler, fasulye ve susam yağı gibi yiyecekleri tüketerek bol miktarda temin edebiliriz.
 • Bakır:  Bakır minerali saç dökülmesini önler ve saçın doğal rengini ve yapısını korumaya yardımcı olur. Bakır, kabuklu deniz hayvanları, karaciğer, yeşil sebzeler, yumurta, tavuk ve muz gibi yiyeceklerde bol miktarda mevcuttur.
 • İyot: Bozulduğu zaman saç dökülmesi ile ilgili birçok hastalığa yol açan tiroid hormonlarının düzgün çalışmasını sağlamaya ve düzenlemeye yardım eder. İyot daha çok balıkta, deniz yosununda, esmer su yosununda, iyotlu tuzda ve sarımsakta mevcuttur. İyot dengenizi sağlamak için iyotlu tuz ya da deniz tuzu kullanmaya özen gösteriniz.
 • Manganez : Saçın uzaması için teşvik eder. Manganez yumurta, tam tahıllı gevrekler, avokado, fasulye, kabuklu yemişler, et ve tavuk gibi yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi ile kolaylıkla vücuda alınabilir.
 • Silis: Bu mineral saç köklerini  güçlendirerek, direncini artar ve koparak dökülmeleri engeller. Vücudunuzu silis minerali  açısından zengin tutmak için daha fazla deniz mahsulleri, soya fasulyesi, pirinç ve yeşil sebzeleri düzenli olarak tüketiniz.
 • Krom: Bu mineral hiperglisemi ve hipoglisemi ile ilgili diyabet semptomlarını önleyerek saç dökülmesinin önüne geçer. Krom minerali karaciğer, biftek ve tam tahıllı ekmekte yüksek miktarlarda bulunur.
 • Demir: Genelde kansızlık gibi rahatsızlıklarda kullanılan demir saçlarımız için de faydalı bir mineraldir. Bu önemli mineral anemiyi ve saç dökülmesini önler. Demir minerali, karaciğer, yumurta, balık, tavuk, tam tahıllar, yeşil sebzeler ve kuru meyvelerden elde edilebilir.
 • Potasyum: Potasyum minerali vücutta dolaşımı düzenleyerek saç uzamasını teşvik eder. Potasyum avokado, muz, kahverengi pirinç, hurma, incir, sarımsak, kabuklu yemişler, patates, tatlı patates ve yoğurt gibi besinlerden kolaylıkla temin edilebilir.
 • Selenyum: Cildin ve kafa derisinin elastikiyetini koruyan selenyum et, balık, tam tahıllar, ton balığı ve brokoli gibi yiyeceklerden elde edilebildiği piyasada selenyumlu yumurta olarak satılan doğal yumurtaların tüketilmesiyle de vücuda alınabilir.
 • Çinko: Çinko minerali, genellikle A vitamini ile birlikte saç sağlığını korumak, kurumasını ve yağlanmasını önlemek için çalışır. Çinko, ıspanak, ayçiçeği tohumu, mantar, tam tahıllar ve kırmızı et gibi yiyeceklerde bulunur.

Yukarıda sizlerle paylaşmış olduğumuz vitamin ve mineraller hem beden hem de saç sağlığınız için vücuda alınmalıdır. Siz değerli okuyucularımıza bu besinleri düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç zayıflaması
 • saç dökülmesi
 • E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI
 • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »