SAÇ İÇİN KULLANILACAK YAĞLAR NELERDİR ? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ İÇİN KULLANILACAK YAĞLAR NELERDİR ?

saç

Saçlarımız stres, hava şartları, nem ve su durumu, kullanılan kimyasal madde ve zararlı maddeler ve uzun süre saça uygulanmış olan ısıl işlemler neticesinde doğallığını kaybedebiliyor. Özellikle son dönemde, saçları konusunda erkeklere nazaran daha titiz davranan kadınların tercihi bitkisel ürünler oluyor. Tamamen doğal olarak üretilmiş olan ve saçınıza doğru miktar ve doğru şekilde uyguladığınız takdirde hiçbir yan etkisi ve zararı olmayan bu bakım yağları sayesinde saçlarınız eski görünüm ve sağlığına kavuşuyor.

Saç bakımı yağlarının saçlara kazandırdığı güzel görünümün dışında bilinen yararlarından biri ve en mühim olanı ise saçları zararlı çevresel etkilerden korumaktır. Özellikle de perma, boya, fön gibi kuaförlerde saçlarınıza uyguladığınız bazı işlemler sonucu saçlarınız canlılığını kaybeder. Ardından kırılıp dökülme gibi olumsuz sonuçlara da neden olabilir. Bu gibi sorunları engellemek ve önüne geçebilmek adına bazı bitkilerden elde edilen saç bakım yağlarından faydalanabilirsiniz. Her saç tipine özel farklı yağlar bulunmaktadır. Saç diplerini besleyen ve uçlarını onaran  bitkisel saç bakım yağları kurtarıcınız olabilir. Peki saç için kullanılacak yağlar nelerdir? Gelin yazımızın devamında bu konu üzerine sizleri bilgilendirelim!

Saç İçin Kullanılacak Yağlar Nelerdir ?

Saçlara canlılık kazandıracak, saçların kırılıp dökülmesini engelleyecek saç bakımı için sıklıkla kullanılan yağlar şunlardır:

Argan Yağı

Özellikle son dönemde birçok saç bakım ürünün ana maddesini oluşturan argan yağı saç için adeta mucizevi bir iksir niteliğindedir. İçerisinde bulunan E vitamini ile saçları besler, saç dökülmelerini önler, saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır.

Ardıç Yağı

Ardıç yağı kullanımı sayesinde seyrekleşen ve dökülme sorunu yaşayan saçlar bu problemden kurtulabiliyor. Çünkü bu yağ saç dökülmelerini önlüyor.

Biberiye Yağı

Cilt ve saç bakımı konusunda sıkça kullanılan biberiye yağı saç dökülmelerini ve kepeği önler.

Buğday Yağı

Yine birçok şampuan ve bakım ürününe dahil olan buğday yağı yıpranmış saçları onarır, eski sağlığına kavuşturur.

Ceviz Yağı

İçerdiği doğal özü sayesinde ceviz yağı saç diplerini ve saçlarınızın uçlarını besler.

Çam Terebentin Esansı

Birçok aktarda hemen hemen yok satan bu bakım yağı ise saçı ve saç diplerini besler, saç dökülmesini ve kepeği giderir.

Çörekotu Yağı

Saçı besler ve saçların dökülmesinin önüne geçer

Defne Yağı

Kısa saçlarınızın uzamaması durumundan yakınıyorsanız defne yağı kullanarak saçlarınızın uzamasını destekleyebilirsiniz.

Hint Yağı

Saç ve kirpiklerinizi güçlendirir, aynı zamanda saç dökülmelerinin de önüne geçer, kolay kopmayı önler.

Isırgan Otu Tohumu Yağı

Saç dökülmesinin önüne geçer, koparak dökülmeleri durdurur.

Jojoba Yağı

Saça direnç ve güç kazandırır, aynı zamanda saçlarınızın uzamasını da sağlar.

Menekşe Yağı

Kuru saçları parlatmakta ve kaybetmiş olduğu nemi geri kazandırma konusunda saçınıza yardımcı olur.

Okaliptüs Yağı

Saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önler, önüne geçer.

Saf Zeytinyağı

Hemen hemen her konuda vücudumuzun dostu olan saf zeytinyağları saçları ve saç diplerini güçlendirir, nem ve parlaklık kazandırır.

Sarımsak Yağı

Toz halinde de satılan, özellikle zeytinyağı ile beraber kullanıldığında dökülmelerin önüne geçen sarımsak yağı aynı zamanda saçlarınızın uzamama probleminde size ışık tutuyor.

Susam Yağı

Saç kırılmalarının önüne geçer, saçınızın dayanıklılığını da artırır.

Tatlı Badem Yağı

Saçı beslemekte kullanılır ve dökülmesini önlemektedir.

Tatlı Elma Yağı

Saçlara yumuşaklık kazandırır, mat görünümün önüne geçer saçlarınıza parlaklık kazandırır.

Yılan Yağı

Özellikle şampuanınıza karıştırmanız tavsiye edilen bu yağ saçı uzatır ve gürleştirir.

Saç Bakım Yağları Nasıl Kullanılmalıdır ?

Kıskandığınız ve sahip olmak istediğiniz o dolgun ve parlak görünen, bakımlı saçlara sahip olmak isteyenler, alacağınız bazı yağlar ile kendinize kürler uygulayabilir ve saçlarınızın daha bakımlı olmasını bu yağlar sayesinde sağlayabilirsiniz. Saç bakımı nedir diyecek olursanız : bitkisel, daha doğal yollarla saçlarınıza bakmanın diğer adıdır. Saçlarınızın hangi tip olduğunu, asıl saç sorununuzu ve saçının neye ihtiyaç duyduğunu bilirseniz daha uygun bir işlem yapabilirsiniz yani eğer saçlarınız kuru ise, alacağınız saç bakım yağı, saçınızda ne gibi etkiler bırakır bunun araştırmasını yapmalısınız. Çünkü yağlı saçların yağ dengesini sağlamak adına uygulanan bir saç kürü, kuru saçlarınıza uygulandığında daha farklı sonuçlar ortaya çıkabilir ve saçınızın olağan durumunu daha kötü bir soruna dahil edebiliriz. Bu kür yüzünden, saçlarınız daha kuru, daha mat, daha cansız olabilir.

Saç bakım yağları nasıl kullanılır diye kara kara düşünüyorsanız üzülmenize gerek yok. Çünkü saç bakım yağlarının kullanımı uyzun kuaför sıralarında bekleyip fazla paralar döktüğünüz ve hiçbir netice alamadığınız o işlemlerden daha kolay ! Yapmanız gereken en önemli şey, aktarlardan saç tipinize uygun saç bakım yağlarını almak ve kullanım şekline uygun bir şekilde karıştırmak. Hazırlamış olduğunuz saç bakım kürünü de saç diplerinize masaj yaparak uygulamalısınız. Burada bulunan püf nokta ise saç derinizin masaj ile beraber bu bakımı almasıdır. Parmak uçlarınızla yavaş ve özenli bir şekilde yapacağınız masaj sayesinde kan dolaşımı kafa derinizde artacak ve saç derinizin beslenmesi de maksimum seviyeye çıkacaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Detoksu
  • kalıcı dalgalı saçlar
  • Saç Ekimi Sonrası Karşılaşabileceğiniz Sorunlar
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »