SAÇ İÇİN MAYA MASKESİ KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ İÇİN MAYA MASKESİ KULLANIMI

saç

Herkesin çok fazla bilmediği fakat hem cilde hem de saça çok faydalı olan maya bugünkü yazımızda konuğumuz olacak! Özellikle saç ve cilt bakımında uzman olan ya da evde kendi bakım salonunu oluşturmuş ve her türlü bakımı bizzat kendisi uygulayan bayanların yakında tanığı cilt ve saç mucizeleri yaratan unsur olan maya yalnızca ekmek için kullanılmıyor. Bizlerde bu yazımızda sizlere maya ile beraber cildimize, saçlarımıza yani güzelliğinize güzellik katmanın yollarını sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız. Saç için maya maskesi kullanımında saç sorunlarınızın büyük bir kısmı artık rafa kalkıyor. Bu konuda yardım isteyen, bilgi sahibi olmayan bekleyen siz güzel ve bakımlı hanımlar için yazımızın devamına okumanızı tavsiye ediyoruz. İlk olarak gelin hep beraber mayanın bu mükemmel faydaları neler, saçlarımıza ve cildimize ne gibi yararlar sağlıyor bir göz gezdirip bilgi sahibi olalım!

Mayanın Faydaları Nelerdir ?

Mayanın içinde birtakım mineral ve vitaminler bolca yer alıyor. Mayanın içeriğinde yer alan bu mineral ve vitaminler, cildin gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını zaten fazlasıyla muhafaza ediyor. Aynı şekilde saç da, mayanın içeriğinde bulunan vitamin ve minerallere büyük ölçüde  gereksinim duyuyor. Yani maya hem cildimize hemde saçlarımıza ihtiyaç duydukları, büyümeleri, onarılmaları ve güçlenmeleri için gereken tüm vitamin ve minerali sağlıyor! Maya sadece saça ve cilde iyi gelmiyor, vücudumuza da birçok açıdan faydası mevcut.

Mayanın faydaları sayılmak istenirse, karaciğeri toksinlerden büyük ölçüde arındırmasından bahsetmek gerekir. Mayanın faydalarından bir diğeri de sivilce tedavisi ve akne tedavisi. Mayanın bir diğer yararı ise cildinizi gereksiz yağlardan arındırıp cildinizin ve teninizin nefes almasını sağlamaktır diyebiliriz. Saç diplerine yaptığınız yavaş ve etkili bir  masaj ile, saç dökülmesinin tedavisini de maya sayesinde  gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda maya gün içerisinde kaybetmiş olduğunuz nemi ve suyu da saçlarınıza ve cildinize büyük ölçüde geri kazandırır.

Mayanın Cilde Faydaları Nelerdir ?

Saça ve cilde faydası saymakla bitmeyen mayanın içinde fazlasıyla protein bulunuyor. Mayanın içeriğinde bulunan  bu protein, cildin kendisini yeniden yapılandırmasına yardımcı oluyor; bu durum sayesinde ise, cildinizin olduğu durumdan uzaklaşıp tamamen pürüzsüz, canlı ve bebeksi bir görünüm kazanmasında büyük rol oynuyor! Aynı zamanda, mayanın içeriğinde, önemli miktarda potasyum da yer alıyor. Potasyum, dokularda bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına sağlayan önemli bir etken durumundadır. Potasyumun sağladığı bu mucizevi etkileri saymamız gerekirse : cildimizin yenilenmesi ve kendini onarması, yağlardan cildimizi arındırması, akne ve sivilce ve strese bağlı yaraların oluşması gibi durumları ortadan kaldırıyor.

Mayanın Saça Faydaları

Cilt üzerinde de pek çok olumlu etkisi bulunan maya, saç konusunda da bizlere aynı cömertlikle yaklaşıyor. Peki maya saçlarımız için neler mi yapıyor ?

Strese bağlı saç dökülmelerini önleyerek saçımızın sağlıklı ve doğal bir şekilde uzamasına katkıda bulunuyor. Mayanın içeriğinde bol miktarda B5 vitamini bulunmaktadır ve bu vitamin, saç sağlığı açısından çok önemli etkileri olan keratinin oluşumuna katkı sağlıyor. Keratin, saçın dökülmesini önlerken, yine keratin sayesinde, daha gür ve sağlıklı saç görünümüne de olanak tanıyor.

Saç İçin Maya Maskesi Kullanımı

Yazımızın yukarıdaki kısımda mayanın saçımız için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Yazımızı okuyan her bakımlı bayan gibi sizlerde bu mucizevi ve bize çok az bir paha ile mallolacak olan mayadan faydalanmak istiyor olabilirsiniz. Lakin mayadan nasıl faydalanacağınızı, saçınız için nasıl uygulayacağınızı ve maya maskelerini de öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız maya tariflerini dikkatle okuyunuz .

Saç dökülmesinin önüne geçen, saçlarımızı güçlendiren ve gürleştiren, kepeği ve kaşıntıyı gideren, parlaklık ve canlılık veren mucize Maya Maskesi;

Gereken Malzemeler :

 •  Yarım su bardağı Kefir (normal ve kuru saçlara yağlı kefir, yağlı saçlara ise yağ oranı düşük kefir kullanılması saçınız içim yararlı olacaktır.)
 •  1 cm x 2 cm boyutunda Yaş Maya
 •  1 tatlı kaşığı Bal (bal yok ise şeker de kullanılabilir ama size tavsiyemiz  bal olmasına özen gösteriniz)

Uygulama aşaması :

Malzemeler iyice  karıştırılır ve 20-40 dk. sıcak bir yerde (kaloriferin üstünde, mutfakta sıcak su üstü), köpük oluşana kadar iyice bekletilir. Karışım uygulamaya hazır olduktan sonra ise ,ilk olarak  saç diplerine yedirilip artan kısmı da tüm saçlara tarak yardımı ile eşit olarak dağıtılır. Saçlar streç veya havlu ile güzelce  kapatılır. Maske yaklaşık 40 dk. kadar saçlarınızda bekletilir. Bekleme süresinin bitiminde saçlarınızı ılık su ile yıkamaya da özen gösteriniz.

Ne sıklıkla kullanılmalı ?

Aşırı dökülme durumunda hazırlamış olduğunuz bu maya maskesi 10 gün boyunca her gün olmak üzere uygulanabilir. Daha sonra ise haftada 1 ya da 2 sefer uygulamaya devam edilebilir.

Kuru saçlar için besleyici, nemlendirici, kepekten arındırıcı ve saç uzamasında etkili Maya Maskesi :

Gereken malzemeler :

 • 40-50 gr kadar yaş maya
 • Normal ve kuru saçlar için yağlı kefir, yağlı saçlar için ise yağ oranı düşük olan kefir.

Uygulama aşaması :

Yaş mayanın içine göz kararı kefir ekleyip akışkan bir krema görünümü elde edene kadar iyice  karıştırınız. Bu karışımı saç diplerine iyice yedirdikten sonra, geri kalan kısmını da tarak yardımı ile eşit olacak şekilde tüm saçınıza iyice yediriniz. Saçınızı streç ve havlu ile çok sıkı olmayacak şekilde  örttükten sonra yaklaşık olarak 60-70 dk. kadar saçınızda bu maskeyi bekletin. Ardından ılık su ile (sıcak olmamasına muhakak dikkat edin!) saçlarınızı iyice yıkanız.

Besleyici ve kuvvetlendirici  Maya Maskesi:

Gerken malzemeler:

 •  1/2 paket yaş maya
 •  1 tatlı kaşığı ılık süt
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı
 • 1 adet yumurta sarısı

Uygulama aşaması :

İlk olarak  mayayı ılık sütün içinde güzelce eritiniz ve 1 saat arzunuza göre sıcak bir ortamda bekletiniz (kaloriferin üzerinde), sonra da yumurta sarısını, badem ve buğday yağlarını iyice karıştırıp bain-marie usulü ile ısıttınız. Daha sonra ise  yumurtalı karışıma ılık süt  ile iyice karıştırdığınız mayayı ekleyiniz. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi saç diplerine iyice yedirilip tarak yardımı ile saçlara dağıttınız. Saçlarınızı bir streç veya havlu ile güzelce sarın. Hazırlamış olduğunuz maya maskenizi yaklaşık olarak 1,5-2 saat kadar saçlarınızda bekletin. Bekleme süresini tamamladıktan sonra saçlarınızı güzelce yıkayıp maskeden arındırın.

Saç Büyümesinde Etkili Yaş Maya Maskesi

Gereken malzemeler

 •  1/2 paket yaş maya
 •  1 tatlı kaşığı ılık su
 • 1 – 2 yemek kaşığı soğan suyu
 • 1 tatlı kaşığı hint yağı
 • 1 tatlı kaşığı dulavrat otu yağı
 • 1 tutam tuz

Uygulama Aşaması: 

İlk olarak yaş mayayı ılık suyun içinde eritin ve yaklaşık 30 – 60 dk. sıcak bir ortamda bekletin (kaloriferin üzerinde olabilir), daha sonra içine soğan suyunu, Hint ve Dulavrat otu yağlarını bir tutam tuz ile beraber ekleyin. Hazırladığınız bu maya maskesi karışımı saç diplerinize güzelce yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza eşit olarak güzelce dağıtın ve yedirdiğinizden emin olun. Saçlarınızı streç film ve ya havlu ile kapatın. Yaklaşık olarak 1 saat kadar beklettikten sonra şampuan kullanarak saçlarınızı iyice  yıkayınız.

İnce telli saçlar için kullanılan  Yaş Mayalı maske:

Gereken Malzemeler :

 • 1 paket yaş maya
 • 0,5 tatlı kaşığı ılık su
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Uygulama aşaması :

İlk olarak yaş mayayı ılık suyun içinde eritin, daha sonra da şekeri ilave edin. Bu karışımı iyice karıştırıp mayanın kabarması için biraz bekletin. Maya kabarmaya başlayınca da maskeyi saç diplerinize yedirip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza dağıtın. Saçlarınızı streç film ve havlu ile güzelce kapatın. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı iyice yıkayınız. Ayrıca  hazırlamış olduğunuz bu maskeyi gece boyunca da saçınızda bırakabilirsiniz.

Ballı, Besleyici  Maya Maskesi:

Gereken Malzemeler:

 • Yaş Maya
 • Bal
 • Biraz ılık su

Uygulama Aşaması :

Yaş mayayı ve balı ikisi de eşit miktarlarda olacak şekilde alıp iyice karıştırın (kullanacağınız miktarı saçınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre göz kararı ayarlamayı unutmayın) ve hazırladığınız bu karışımı 1 saat beklettikten sonra maya maskenizi saç diplerinize iyice yedirip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza eşit olacak şekilde güzelce dağıtın. Saçlarınızı streç film ve havlu ile sarın. Yaklaşık olarak 1-1,5 saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayınız. Bu maskeyi de, bir önceki yaş maya maskesinde olduğu gibi, gece boyunca saçınızda bırakabilirsiniz.

Saç Uzatmak İçin Kullanılan Maya Maskesi

Gereken malzemeler:

 • 1/2 paket yaş maya
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı Dulavrat otu yağı
 • Saç tipinize uygun uçucu yağ: 3-5 damla
 • yarım ya da 1 kahve fincanı bitki çayı (papatya, adaçayı ya da ısırgan otu

Uygulama aşaması :

Yaş mayayı tercihinize göre hazırladığınız ılık bitki çayı içinde eritin ve sıcak bir yerde yaklaşık olarak 30 dk. kadar bekletin. Karışımı yeteri kadar beklettikten sonra karışımın içine diğer malzemeleri de ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra maskeyi saç diplerinize yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza eşit olacak şekilde özenle dağıtın. Saçlarınızı streç ve havlu ile sarmayı da unutmayın. Yaklaşık olarak 1-1,5 saat süre maskeyi beklettikten sonra şampuan ile saçlarınızı özenle yıkayınız.

Saç köklerini kuvvetlendirici Maya Maske:

Gereken malzemeler

 • 1/2 paket yaş maya
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 tatlı kaşığı ılık su
 • 2 yemek kaşığı buğday yağı
 • 10-15 damla biberiye yağı

Uygulama aşaması:

Yaş mayayı ve yumurta sarısını ılık su içinde güzelce eritin ve arzunuza göre sıcak olan bir yerde bekletin. Mayanız yavaş yavaş kabarınca karışımın içine buğday yağı ile biberiye yağını da ekleyip, karışımınız birbiri ile özdeşene dek iyice karıştırın. Maskeyi ılık iken, saç diplerinize yedirilip tarak yardımı ile tüm saçlarınıza eşit ve yedirerek dağıtın. Saçlarınızı, havlu ve streç film ile kapatın. Maskeyi saçınızda 1 saat beklettikten sonra şampuan ile yıkayınız.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç maskeleri
 • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »