SAÇ İÇİN ZEYTİNYAĞI-SARIMSAK KULLANIMI | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ İÇİN ZEYTİNYAĞI-SARIMSAK KULLANIMI

saç dökülmesi

Saç dökülmesinin hızını kesen ve bazı araştırmalara göre ise yeniden saç çıkmasını sağlayan saç için zeytinyağı-sarımsak kullanımı son yıllarda artmaya başladı. Özellikle bayanların saç konusunda ne kadar hassas olduğunu biliyoruz. Günümüzde hem erkeklerin hemde bayanların saç dökülmesi ve sağlıksız saç sorunları mevcut bu sorunlara ise doğal çözümler arayışı içindeler. Bizlerde bu yazımızda size mükemmel saça giden yolda zeytinyağı ve sarımsak mucizesini anlatacağız. Peki neden sarımsak ve zeytinyağı kullanımı bu kadar önemli gelir aşağı paylaşmış olduğumuz yazıda bu konulara detaylı bir şekilde değinelim.

Saç İçin Neden Sarımsak ?

Sarımsak saç, tırnaklar, sinirler ve cilt için faydalı olan sülfür açısından zengindir. Sarımsak aynı zamanda selenyum ile E vitamininin vücut tarafından daha iyi işlenmesini sağlayarak saç sağlığı üzerinde olumlu etki yaratan mucizevi bir iksir gibidir. Aynı zamanda saç sağlığı açısından önemli olan C, B6, B1 vitaminlerini de içeren sarımsak özellikle yıpranmış olan saçları besler ve kollojen üretimini arttırır.

Günümüzde bu yüzden sarımsak ve türevlerinin saç ve kozmetik dünyasında yeri büyüktür. Özellikle sarımsaklı saç bakım ürünleri: sarımsak şampuanı, sarımsak tozu, sarımsak yağı gibi ürünlerin yeniden saç oluşumunu desteklediği için ve saçların zayıfladığı bölgelerde tekrar saç çıkmasını sağladığı yönünde bazı bilimsel araştırmalarda mevcuttur. Bunların dışında sarımsağın kan akışını hızlandırması özelliği sayesinde baş bölgesinde kan akışı hızlanması ve artması sonucu saç köklerinin daha fazla oksijene kavuşmasına yardımcı olur.

Saç İçin Neden Zeytinyağı ?

Beslenme yardımcımız ve yemeklerimizin lezzet kaynağı zeytinyağı saçımız için de çok faydalı bir beslenme kaynağıdır. Günümüzde çoğu şampuan ve saç bakım ürünlerine adını vermiş olan zeytinyağının saç için birçok faydası mevcuttur. Peki bu faydalar nelerdir?

  • Kepek sorununu çözer : Genellikle aşırı kuru ve pullanan saç derisi sebebinden oluşan kepek sorununa karşı zeytinyağı mucizevi tedavi uyguluyor. En etkili çözümlerden biri de düzenli olarak zeytinyağıyla saç derisine masaj yapmaktır. Nemlendirici etkisi ile beraber saç derisini yumuşatır ve kepek oluşumunu en aza indirgeyen zeytinyağı sayesinde saç beslenir ve parlaklık kazanır.
  • Saç uçlarının kırılmasını önler : Özellikle kış aylarında kuru soğuktan, yaz aylarında da denizin tuzlu suyu ve güneşin zararlı ışınlarından dolayı saç kırıklarınız artar. Bunun için de yine en önemli yardımcınız zeytinyağı. Zeytinyağı, saç tellerinin kolay ayrılıp hafifleşmesi hem sağlık kazandırır hemde yıpranmış ve onarıma muhtaç kısımlarını tamir eder.
  • Daha parlak saçlar : Donuk ve mat görünümle saçlarınızın daha parlak olması için en etkili doğal ürünlerin başında yine zeytinyağı geliyor. Normal şampuanlar ve saç kremleri sülfat ve kimyasal maddeler içerdiğinden dolayı günlük olarak kullanıldığında saç tellerini kurutur ve zarar verir. Zeytinyağı sayesinde yıpranmış ve nemini kaybetmiş olan saçlarınıza canlı ve parlak bir görünüm verebilirsiniz.
  • Daha yumuşak ve kolay şekil alan saçlar : Zeytinyağı düzenli olarak kullanıldığınız takdirde saçınızı yumuşatır ve şekil vermenizi kolaylaştırır. Düzenli olarak saçınıza uyguladığınız zeytinyağı sayesinde dışarıdan hazır olarak alıp kullandığınız ve çoğu saçınıza zarar veren silikon bazlı ürünlerle aynı etkiyi yaratacaktır. Üstelik tamamen doğal olduğundan silikon bazlı kremler gibi saçınızı bir yandan yıpratmayacaktır.

Saç İçin Zeytinyağı-Sarımsak İle Bakım Nasıl Yapılır ?

Saçınızın dökülmesi, seyrelmesi gibi problemlerinizi ortadan kaldıracak iki mucizevi yardımcı sayesinde bu sorunlarınız çözüm bulduğu gibi saçlarınız gür, parlak ve sağlıklı bir hal alacaktır. Şimdi sizlere  sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımınızı nasıl yapacağınızı nasıl bir maske hazırlamanız gerektiğini anlatacağız.

İki şekilde bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Eğer isterseniz sarımsağı rendeleyin ve zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı isterseniz bir gün önceden hazırlayabilirsiniz ki biz bunu tavsiye ediyoruz çünkü hazırladığınız karışım beklerse daha güzel sonuç verecektir. Beklettiğiniz karışımı daha sonra saç diplerinize masaj yaparak ve saç diplerini uyararak güzelce sürün. Saçınızın her yerine eşit şekilde sürdüğünüzden emin olun. Daha sonra saçınıza  bir bone takın. Bu şekilde saçınızı 1-2 saat bekletin. Zaman dolduktan sonra şampuanınızla güzelce durulayın.

Diğer yöntem ise ilk olarak sarımsağı havanda dövün ve suyunu çıkarın. Bu şekilde saç diplerinize yedirerek sürün. Bu şekilde saçınızı yarım saat beklettikten sonra zeytin yağını da üzerine sürün. Tekrar bone taktıktan sonra 1-2 saat bekletin ve şampuan ile yıkayınız.

Sarımsak ve zeytinyağı bakımı saçlarınıza tamamen doğal olarak yardım etmesine karşın alerji sorunu olan kişilerin bu maskeleri uygulamamasını tavsiye ederiz. Bir uzmana danışıp doğal yöntemleri araştırmanız sizler için daha doğru olacaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER
  • saç
  • E VİTAMİNİNİN SAÇA FAYDALARI
  • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 8 Durum

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »