SAÇ KIRIKLARI NASIL ONARILIR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ KIRIKLARI NASIL ONARILIR?

saç

Bu yazımızda size saç kırıklarının nasıl onarıldığını anlatacağız. Ancak ilk olarak saç kırıklarının neden olduğundan biraz bahsedelim.

Saç Kırıkları Neden Olur?

Saç kırılmalarının başlıca sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kimyasal yıpratıcı işlemlerin (boya, perma, renk açma) saçlara çok sık uygulanması
  • Saça sürekli fön çekilmesi
  • Düzleştirici ve saç kurutucuların çok sık ve yanlış kullanılması
  • Saçların sürekli aynı şekilde ve çok sıkı toplanması
  • Saç türüne uygun olmayan bakım ürünlerinin kullanımı

Saç Kırıkları Nasıl Onarılır?

Saçların aşırı derecede fırçalanmaması ve fırça seçiminin de doğru yapılması gerekir. Seçtiğiniz fırça ya da tarağın ahşap saplı, doğal kıllardan yapılmış ve yuvarlak uçlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da saçlarınızı ıslakken fırçalamamanız gerektiğidir.

Fön makinesi, maşa ve düzleştirici ile yapılan müdahaleler de saçı aşırı ısıya maruz bıraktığından; saçın aşırı derece kurumasına ve dolayısıyla kırılmasına sebep olmaktadır. Saç kırıklarının oluşumunu engellemek için saç şekillendirici uygulamaları mümkün olduğunca seyrek aralıklarla yaptırmalı, saçlarınızı çok sıkı toplamak yerine mümkün olduğunca açık bırakmalısınız. Toplamanız gerekirse de sıkı lastik tokalar yerine daha az yıpratan dişli tokaları tercih etmelisiniz. Peki saç kırıkları için nasıl bir bakım uygulanmalıdır?

Saçların ne derece kırıldığına ve yıprandığına bağlı olarak günlük ve haftalık bakımlar uygulanabilir. Günlük ve gün aşırı bakım için saç tipine uygun, kaliteli ve doğal içerikli şampuan ve saç kremi kullanılabilir. Özellikle içeriğinde seramid bulunan saç kremleri saçın yıpranan ve bozulan yapısını onarmada oldukça etkili olmaktadır. Seramid gibi aktif bileşenler sadece saçı onarmakla kalmaz, saçın etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak kırılmaları önler.

Saç kırıklarını onarmak için size bir kaç doağl formül de sunacağız.

Formül 1 : Zeytinyağı

Gece yatmadan önce saçlarınızın özellikle kırık olan uç kısımlarına zeytinyağı sürebilirsiniz. Uyandığınızda saçlarınızı şampuan ve ılık su yardımıyla yıkayın. Bu bakımı saçlarınıza hafta 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı saçlarınızı nemlendirerek saçlarınızın onarılmasına yardımcı olur.

Formül 2 : Zeytinyağı, Hint Yağı ve Hardal Yağı

Aktarlarda oldukça kolay bulabileceğiniz hint yağı, hardal yağı ve zeytinyağını eşit miktarlarda karıştırarak ısınmasını bekleyin. Ilıyan karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir havluyu ısıtıp saçlarınızı bu havlu ile sarın. Başınız sarılı bir şekilde 2 saat kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık su ve şampuan yardımıyla temizleyin.

Formül 3 : Zeytinyağı, Tarçın ve Bal

Zeytinyağı, süzme bal ve tarçını eşit miktarlarda bir kaba koyup karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi saç dipleriniz de dahil tüm saçınıza masaj yaparak uygulayın. Karışımı başınızda 15 dakika kadar bekletin. Bekleme süresi dolunca saçlarınızı ılık su ve besleyici bir şampuan yardımı ile yıkayabilirsiniz. Bu maskenin haftada iki kez yapılması önerilir.

Formül 4 : Zeytinyağı ve Yumurta

Bir adet yumurtanın sarısı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Karışımı saçlarınızda 10 dakika bekletin ve süre dolunca ılık su ve şampuan yardımıyla saçlarınızı temizleyin.

Formül 5 : Zeytinyağı, Susam Yağı ve Isırgan Tohumu Yağı

Eşit miktarlarda zeytinyağı, susam yağı ve ısırgan tohumu yağını bir kaba koyun ve karıştırın. Karışımı saç diplerinize ve tüm saçınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı streç ile sarın ve üstüne sıcak havlu sarın. Bu şekilde 1 saat bekleyin. Bir saat sonra saçlarınızı şampuan ve ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Formül 6 : Argan Yağı

1 tatlı kaşığı argan yağı, 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını bir kapta karıştırın. Karışımı saçlarınızamasaj yaparak yedirin. Karışım saç ıslakken ya da kuruyken uygulanabilir. Karışımı saçlarınıza sürdükten sonra saçlarınızı streç film ile sarın. Başınız sarılı bir şekilde 1 saat kadar bekleyin. Bir saat sonra saçlarınızı şampuan ve ılık su yardımıyla yıkayabilirsiniz. Bu maske saçların daha parlak ve canlı görünmesine aynı zamanda kırıkların onarılmasına ve kırık oluşumunun engellenmesine yardımcı olacaktır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi
  • Saç-Maşası giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »