SAÇ MAŞASI KULLANANLARA KORUYUCU TAVSİYELER | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ MAŞASI KULLANANLARA KORUYUCU TAVSİYELER

Saç-Maşası giriş

Şekil verirken her ne kadar ısıdan uzak durmaya çalışsanız da saçlarınızı doğal kurumaya bırakacak kadar zamanınız yoksa ya da gönlünüz daima belirgin buklelerden yanaysa saç maşası kullanmanız kaçınılmaz bir hale geliyor demektir. Biz de sizler için maşa kullanırken saçlarınızı en iyi şekilde nasıl koruyabileceğinizi araştırdık. Saç modeli konusunda mükemmeliyetçi olduğunuz kadar saç sağlığınız konusunda da hassassanız yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

Doğru Maşa Seçimi

Düz, dalgalı ya da kıvırcık. Maşa ile saçınıza istediğiniz her şekli vermeniz mümkün. Yalnızca modele karar vermek ve doğru maşayı seçmek gerekiyor. Piyasada farklı materyallerden yapılmış çok farklı çeşit ve markada saç maşası bulabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz bütçenize uygun olan seramik bir maşa tercih etmeniz. Seramik tabanlı maşa saçın yanmasını ve kırılmasını diğer maşalara göre aza indirgeyen bir üründür. Ayrıca elektriklenme konusunda da size yardımcı olacaktır. Düzleştirici, su dalgası maşası, wag maşa, tost maşası ya da çivi maşa.. Hangi modele uygun maşa seçecekseniz seçin, öncelikle yapıldığı materyale dikkat etmeniz gerekiyor.

Isı Derecesine Dikkat!

Materyale dikkat etmek ilk adım, evet. Fakat maşayı kullandığınız ısı derecesi de bir o kadar mühim. Isı miktarını saçınızın yapısına göre ayarlamanız gerekiyor. Örneğin; kalın telli, şekil vermekte güçlük çektiğiniz bir saç yapınız varsa 180 ile 200 °C civarındaki ısı sizin için uygun olacaktır. Ancak saç yapınız ince telli ve kırılgansa 180 °C’yi geçmemelisiniz. Genel olarak tüm saç tipleri için uygulayacağınız maksimum ısı 200 °C’yi kesinlikle geçmemelidir. Satın aldığınız saç maşalarının 230 °C’ye kadar ısı ayarları mevcut fakat bu kadar yüksek ısı saç tellerinizin yapısını bozacaktır. Profesyonel kalitede saç maşaları kısa sürede ısınır ve uzun süre sıcak kalır. Eğer saçlarınızı yakmak istemiyorsanız 200 °C’nin üstüne çıkmayın.

Maşa Yapmaya Başlamadan Önce

Saçlarınızı maşalamaya geçmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu saçınızın tamamen kuru olmasıdır. Eğer maşa yaparken saçlarınızdan buhar çıktığını fark ederseniz, çıtırtı sesleri duyarsanız hemen maşa yapmayı bırakın. Çünkü farkında olmadan saçlarınızı yakıyorsunuz. Fönle saçınızın nemini iyice alın ve daha sonra maşalamaya geçin. Burada küçük bir ipucu; ısınmış haldeki saç başka bir ısıl işlemle şekil almaz. O yüzden saçlarınızı kuruttuktan sonra fönün soğuk ayarına getirip üstünden geçin. Aksi halde saçınız maşa tutmaz. Bununla birlikte fönün soğuk ayarını saç şeklini sabitlemek için de kullanabilirsiniz. Saç maşalama işlemi bittikten sonra başınızı öne eğip fönü soğuk ayarında 1 dakika kadar saçlarınıza tutarsanız, saç şeklinizin daha uzun süre korunduğunu göreceksiniz. Bunun dışında saçları maşalamaya başlamadan önce kırılmaların önüne geçebilmek için saçlarınızı nasıl yıkadığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Nemlendirici özelliği olan bir şampuan ve saç kremi kullanmalısınız. Bunun yanında saçlarınız çok kuruysa mutlaka haftada 1 kez nemlendirici bir maske bakımı uygulayın.

Isı Koruyucu Ürünler

Saçlarınıza maşa yapmaya başlamadan önce kesinlikle sprey, jöle gibi alkol içeren şekillendiriciler sürmemelisiniz. Alkol ısıyla birleşip kolayca saçınızı yakar. Bu yüzden şekillendirici ürünleri maşadan sonra uygulamalısınız. Maşaya başlamadan önce ‘ısı koruyucu’ olarak bilinen termal şekillendirici ürünlerden kullanmalısınız. Bunları kozmetik marketlerde genellikle sprey ya da serum formunda bulabilirsiniz. Bu ürünlerin içeriğindeki maddeler saç telleri üzerinde ısı koruyucu bir tabaka oluşturarak saçınızın zarar görmesini engeller. Bununla birlikte saçınızın daha kolay şekil almasını sağlar ve ‘anti-humid’ içeriğinde olanlar saçınızın nemlenerek bozulmasını engeller. Isı koruyucu ürünlerin hepsi aynı zamanda saçınıza parlaklık verir.

Doğru Maşalama Tekniği

Saçlarınızı maşalarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta uçların kırılmamasıdır. Bunun için de saçı maşaya yumuşakça sarmalı ve acele etmemelisiniz. Saçlarınızı parçalara ayırıp saç dibinden başlayarak maşalamalısınız. Böylece dalgalar tüm saçta eşit olacaktır. Ancak maşa yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka konu ellerinizi yakmamak için ısı koruyucu eldiven kullanmaktır. Bu özel eldivenleri de yine kozmetik marketlerde ya da internet üzerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz. Maşalama işlemi bittikten sonra başınızı öne eğip ellerinizde saçlarınızı dağıtmalısınız. Aksi halde ‘düğün saçı’ diye tabir edilen yapay bir görünüm yaratmış olursunuz. Daha doğal bir hava yakalamak istiyorsanız maşaladıktan sonra bukleleri fırça yardımıyla dağıtabilirsiniz. Fırçalamaya ilk başladığınızda pişman olup bırakmayın. Çünkü ilk başta kabaran saçlar siz fırçalamaya devam ettikçe, yerini akıcı doğal dalgalara bırakacaktır. İstediğiniz dalgaları elde ettikten sonra hafif bir sprey ya da az miktarda saç köpüğü ile saçlarınızın kısa sürede bozulmasını engelleyebilirsiniz.

Son olarak saç maşalama işlemini haftada 1-2 seferle sınırlandırmanız gerektiğini hatırlatalım. Narin saçlarımız ne kadar koruyucu ürün kullanırsak kullanalım ısının zararlı etkilerinden yeterince korunamaz. Bu yüzden saçlarınızı çok sık maşalayıp düzleştirmeyin. Duştan sonra maşa ile şekil verdiyseniz ertesi gün bozulduğunu düşündüğünüz kısımların üstünden tekrar maşa ile geçmeyin. Bu saçlarınızın kolayca kırılmasına neden olur. Bir de kâküllerin saçın diğer kısımlarından daha hassas olduğunu belirtelim. Bu yüzden saçlarınıza şekil verirken kâküllere ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Eğer maşa yerine doğal şekillendirme yöntemlerine geçiş yapmayı düşünürseniz ‘‘Saç Şekillendirmeye Yardımcı Doğal Çözümler’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Güzelliğinizi taçlandıran saçlarınıza iyi bakın!

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »