SAÇ MEZOTERAPİSİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi bilinen mezoterapinin saç derisine uygulanmasıdır. Saç mezoterapisi saç için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin mikro incelikte iğne uçlarıyla saç derisine işlenmesidir. Yalnızca saç değil favori, kaş, bıyık ve sakal bölgesine de kılların yapısını güçlendirmek için mezoterapi uygulanabilir. Seyrek kaşları olan bayanların mezoterapiye ilgisi büyüktür. Saç mezoterapisi kıl bulunan bütün bölgelere uygulanabilen foliküler ünitenin güçlendirilmesi için yapılan tüm tedavilere denmektedir. Saç dökülmesi sık rastlanan bir durum olduğu için ve amaç saçlı deriyi güçlendirmek olduğu için bu işlem saç mezoterapisi olarak adlandırılmaktadır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisinde sorunlu bölgeye özel olarak uzmanlar tarafından hazırlanmış ilaç enjektör ya da mezoterapi tabancasıyla işlenmektedir. Mezoterapi yaptıran kişilerin genellikle mezoterapi yaptırmalarının sebebi saçlarının dökülmesi ya da saçlarının olması gerekenden daha zayıf olmasıdır. Mezoterapi sayesinde mezoterapi uygulanan bölge kanlanır ve ilaçların etkisiyle bu etki ilerleyen zamanlarda daha da artar. Mezoterapi için kullanılan ilaçlar saçın yapısında bulunan vitaminler, mineraller, yüzey genişleticiler ve keratolitik ajanlardır.

Saç mezoterapisinin etkisi genelde ikinci seansla birlikte başlar. Eğer mezoterapi uzmanı daha farklı bir karar almadıysa genelde ikinci seans bir hafta sonra yapılır.

İlk seanstan sonra genellikle saçlarda bir miktar dökülme olur. Ancak bu durum paniğe kapılmanıza ya da tedaviden ümidinizi kesmenize sebebiyet vermemelidir. Çünkü ikinci seanstan sonra saç dökülme olayı ortadan kalkacak ve çok daha güçlü saçlar çıkmaya başlayacaktır.

Saç Mezoterapisi Teknikleri Nelerdir?

Saç mezoterapisi 2 ayrı şekilde planlanıp yapılır. Bunlardan biri ”Hücum Tedavisi” diğeri de ”Koruyucu Tedavi”dir. İlk uygulanan tedavi hücum tedavisidir. Bu tedavi kısa sürede ve daha sık aralıklarla yapılır. Bu tedavinin genelde saç dökülmesinin yoğun olduğu dönemde yapılması tercih edilir. Haftada bir kez toplam 4 seans ardından iki haftada bir kez 4 seans olmak üzere toplam 8 seanstır.

Koruyucu tedavinin amacı ise hücum tedavisinin olumlu etkisini korumak ve desteklemektir. Koruyucu tedavinin uygulanabilmesi için saç dökülmesinin durmuş olması gerekir. Koruyucu tedavi protokolleri şöyledir:

  • 3 ayda bir seans olarak uygulanır. Mevsim Geçiş Mezoterapisi olarak bilinir. Sonbahar, kış, ilkbahar, yaza girerken birer seans yapılır.
  • 6 ayda bir seans olarak yapılır. Az tercih edilen bir protokoldür. Risk grubu içinde yer almayan kişilere uygulanabilir.
  • 8 ya da 12 ayda bir kez yapılan bir protokoldür. Botilismus Toksini adlı bir ilaçla yapılır. Botoxoterapi olarak bilinmektedir. Bu protokol yoğun iş hayatı olup vakit ayıramayanlar için oldukça rahat bir koruyucu tedavi yöntemidir.

Saç Mezoterapisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Saç mezoterapisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak diğer ilaçlarda da görülebilen doğal bir durum olarak mezoterapi ilaçlarına karşı hassasiyeti olan kişilerde kaşıntı veya kızarıklık gibi yan etkiler görülebilir.

Saç mezoterapisi dökülmeyi kontrol altına almak için uygulanan ek bir yöntemdir. Sonuçları genellikle olumludur. Saç mezoterapisi tıbbi bir tekniktir. Ufak dozlarla deri içine enjekte yapılır. Cildin orta tabakasına yapılan enjeksiyon hücre metabolizmasını uyarır ve dokuları harekete geçirir.

Saç mezoterapisi hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir. Mevsimsel, strese bağlı, metabolik saç dökülmeleri ve hamilelik sonrası aniden olan saç dökülmeleri saç mezoterapisi sayesinde kurtarılır. Özellikle kıl kökünde küçülmenin gözlendiği androjenik alopesilerde (erkek tipi saç dökülmesi) saç mezoterapisi oldukça iyi ve etkili bir yöntemdir.

Saç mezoterapisi hormonal ya da genetik saç dökülmelerinde destek tedavi olarak tercih edilebilmektedir. Saç mezoterapisi, saçların ihtiyaç duyduğu besinleri sağlaması ve saçları oldukça güçlendirmesinden dolayı doktorlar tarafından çokça ilgi gören bir yöntemdir.

Saç ekimi yaptıran, saçı dökülen, ailesinde saç dökülmesi olan kişilere saç mezoterapisi çok rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. Mezoterapiden önce yapılan termoterapi seansı ve lokal anesteziler sayesinde işlem ağrısızdır ve çok kısa sürer.

Saç mezoterapisi saçı dökülen tüm hastalar için uygulanabilecek oldukça güvenli, kısa ve ağrısız tıbbi bir uygulamadır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Ten Renginize Göre Saç Renginizi Belirleyin
  • doğal yağlar giriş
  • Saç Nasıl Canlanır?
  • saç
  • KURU SAÇLAR İÇİN BAKIM TAVSİYELERİ

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »