SAÇ NASIL UZAR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ NASIL UZAR?

saç uzaması

Saç nasıl uzar sorunuzun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Saçımızın torbaya benzeyen ve folikül adı verilen parçası kafamızın derisinin altında bulunur. Bu bölüme saç kökü adı verilir. Bu kısım canlıdır. Saç kökünde hücreler vardır ve saçımızın uzamasını sağlayan kısım bu kısımdır. Saç kökündeki hücrelerin bölünmesi ile saçımız uzar. Saçlarınızın uzamadığını ve hep aynı kaldığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu tamamıyla yanlıştır. Çünkü her saç teli uzar. Fakat bazı saçlar daha yavaş uzar ve uzaması duran saç teli dökülür yerine yeni saç teli çıkar. Saç telinin ortalama uzama süresi 2 ile 7 yıl arasında değişir.

Saç teli tek bir parça olarak gözükse de aslında 3 ayrı katmandan oluşur. Bu katmanlar; katikül ismi verilen dış katman, korteks ismi verilen orta katman ve çekirdektir.

Saç Nasıl Uzar?

Yazımızın bu bölümünde saç nasıl uzar, saç uzamasındaki etkenler nelerdir gibi sorularınızın cevabını anlatacağız. Normal saç telleri bir ay içerisinde yaklaşık olarak 2,5 cm uzarlar. Bu uzama belirli dönemler içerisinde olur. Saç tellerinin uzamasında dinlenme dönemi de vardır. Dinlenme döneminde saç telinin uzaması belirli bir müddet durur. Bu saça klüp saç denir. Klüp saç uzama sürecine girene kadar dinlenme sürecinde kalır.

Saç tellerinin uzunluğu saç folikülünün uzama sürecine bağlıdır. Bu foliküller 2 ile 6 sene arasında değişerek aktif olarak yaşarlar. Bayanlarda saç uzama sürecinin yoğun olduğu yaşlar 15 ile 40 yaş arasında değişmektedir. Çünkü bu yaşlarda kadınların en yoğun östrojen salgıladığı dönemdir.

Saçın uzamasını etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler, beslenme, yaş, sağlık durumu ve hava durumundaki değişikliklerdir. Çocukların saç telleri yetişkinlere göre daha hızlı ve çabuk uzar. Yazın saç tellerinin uzaması kışa göre daha hızlıdır.

Hızlı Bir Şekilde Saç Nasıl Uzar?

Saç uzamasını hızlandıran bazı kürler vardır. Bunlardan bir tanesini size anlatacağız. Sıraya göre saçınıza bu kürü yaptığınızda saçınızın uzamasında hızlanma olacaktır. Saç teli kökü uzaması için uyarılacaktır.

  • Civanperçemi, sinemaki ve dövülmüş nar kabuklarını suda 30 dakika boyunca kaynatın.
  • Kaynatmış olduğunuz bu suyu süzünüz.
  • Susam yağı ve çırpılmış yumurta ekleyerek losyon kıvamına gelince kadar karıştırın.
  • Bu losyon ile saçınızı sık sık yıkayın.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • saç
  • Kış İçin Saç Bakım Önerileri
  • Erken Yaşta Saç Beyazlamasına Çözümler

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »