SAÇ NEZLESİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ NEZLESİ

saç nezlesi

Saç Nezlesi Nedir?

Saç nezlesi saç köklerinin iğne gibi batması ile belirti gösteren, daha çok bayanlarda görülen ve önüne geçilmediği takdirde çok ciddi saç dökülmesine neden olabilen bir saç derisi hastalığıdır. Saç nezlesinin bayanlarda çok görülmesinin nedeni; bayanların saçlarının erkeklerin saçlarına göre daha uzun ve daha sık olmasıdır.

Saç Nezlesinin Sebepleri

Daha çok saç nezlesi olarak adlandırılan, yanma, kaşınma ve iğne ucu gibi bir ağrıya neden olabilen bu hastalığın en önemli sebeplerinden birisi saçların çok sıkı bağlanmasıdır. Saçların çok sıkı bir şekilde bağlanması saç köklerinin nefes almasını engeller. Nefes alamayınca saçlar zayıflar hatta kopmalar ve dökülmeler başlar. Saçları çok sıkı bağlamak deriyi çok fazla çeker ve saç köklerinde kopmalar hatta dökülmeler meydana getirebilir.

Saç nezlesinin diğer bir önemli nedeni ise özellikle uzun saçlı bayanların yıkandıktan sonra saçlarını kurulamamasıdır. Tıpkı insanların soğuk ve yağmurlu havalarda ıslanıp kurulanmadığında nezle olması gibi, saç derisi de aynı şekilde nezle olabilir. Soğuk ve rüzgar gibi etkenlerden zarar gören saç kökleri gücünü kaybedip, kaşınma ve dökülme yapabilir.

Ayrıca saça her gün fön çekmek ve jöle kullanmak da saç nezlesine neden olabilmektedir. Tıpkı soğuk gibi aşırı sıcak havaya maruz bırakmak da saça oldukça zarar verecektir. Fön ile verilen hava sıcak olsa da saç köklerini ve deriyi oldukça rahatsız edip dengesini bozmaya yetecektir. Saça sürülen jöle veya benzeri kozmetik ürünler de saçı sürekli soğuk tutacağından saç köklerinin ve derisinin üşüyüp zarar görmesine neden olacaktır.

Saç Nezlesinin Belirtileri ve Tedavisi

Rapunzel hastalığı ya da prenses hastalığı olarak bilinen ancak halk arasında genellikle saç nezlesi olarak adlandırılan bu hastalığın en önemli belirtisi saç derisinde ve özellikle saç köklerinden aşırı yanma ve ağrı hissi olmasıdır. İlk olarak bu belirtiler fark edildiğinde önlem alınmazsa, hastalık daha da ilerlediğinde saç derisinde yaralarla ve aşırı derecede saç dökülmesiyle sonuçlanacaktır. Tıpta saç nezlesi bir hastalık olarak adlandırılmamaktadır. Ancak bu hastalık halk arasında oldukça yaygındır. Tıpta belirli bir tedavisi yoktur. Hastalığı önlemek ve kurtulmak için hastalığa neden olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Saç nezlesinden kurtulmak ya da saç nezlesini önlemek için :

  • Saçlar çok sıkı bir şekilde bağlanmamalıdır.
  • Banyo yapıldıktan sonra saçlar havlu ile iyice kurutulmalıdır. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa saçlarda kalan nemin iyice kuruması için yaklaşık 3-4 saat bekledikten sonra dışarı çıkılmalıdır.
  • Saç sağlığında düzenli ve dengeli beslenmenin payı büyüktür. Bu yüzden sağlıklı beslenmek gerekir. Özellikle protein ve vitamin açısından zengin olan yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.
  • Stresin tüm hastalıklarda büyük payı olduğu gibi saç sağlığının yitirilmesinde de büyük bir payı vardır. Stres saç nezlesine neden olan faktörlerden biridir. Bu yüzden saç nezlesinden kurtulmak ya da saç nezlesini önlemek istiyorsanız stresten uzak durmanız gerekir. Stres sonucu aşırı saç dökülmesi yaşanabilmektedir.
  • Saç nezlesinden korunmak ya da saç nezlesini önlemek için jöle gibi kozmetik ürünlerden kaçınılmalıdır. Saça jöle sürmek de saç nezlesine sebep olmaktadır.
  • Eğer rahatsızlığa neden olan faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra belirtiler hala devam ediyorsa ve bu süre 1 haftayı geçtiyse bir doktora başvurmakta yarar vardır.
  • Saç nezlesine karşı önlem almak ya da saç nezlesinden kurtulmak için bayanlar saç köklerinin aşırı derecede çekilmesine sebep olan sıkı saç modelleri yerine daha rahat saç modelleri tercih etmeli, erkekler ise saçlarını şekillendirmek için kullandığı jöle gibi kozmetik ürünlerin kullanımını azaltmalıdır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!
  • saç
  • Saç Renginizin Psikolojiniz Üzerindeki Etkileri

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »