SAÇ PROTEZİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ PROTEZİ

Saç protezi ile saçlandırma; tecrübeli uzmanlar tarafından ölçülen ve % 100 doğal insan saçından elde edilen saç protezinin özel olarak hazırlanmış yapıştırıcı bir solüsyonla saçsız ya da saçın seyrek olduğu bölgeye yerleştirilip şekillendirildiği yöntemdir. Tıbbi bir müdahale gerektirmeyen, sağlıklı ve dayanıklı bir uygulamadır. Ayrıca geri dönüşü mümkün olan estetik bir uygulamadır.

Saç protezleri farklı kalitelerde ve farklı tasarımlarda olabilmektedir. Esnek ve şeffaf deriden yapılabildikleri gibi farklı transparan maddelerden de üretilebilmektedir. Hava ve su geçirebilmektedirler. Ülkemizde % 100  doğal görünüm sağlayan madde ve tasarımların kullanımı malesef az rastlanan bir durumdur. Saç protezlerinde saçların işlenme aşaması farklı şekillerde yapılabilmektedir. Standart saç işleme teknikleri şunlardır : Basit düğüm, Tekli düğüm, Çiftli düğüm, V-Looped, Yapıştırma, Enjeksiyon.

Saç protezlerine işlenen saçlar % 100 doğal insan saçının özel işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir. Protez için kullanılan saçın kalitesi, saç işleme tekniğinin kusursuzluğu saç protezinin doğal görünümüne doğrudan etkilidir. Saç protezinde % 100 doğal insan saçının kullanımı ve seçilen saçların protez uygulanacak olan kişinin doğal saç özellikleriyle uyumlu olması protezin uygulama aşamaları açısından önemlidir. Kaliteye önem verilmeden oluşturulan saç protezleri doğallıktan uzak olmaktadır.

Protez saçın da normal saçlar gibi rutin bakımları vardır. Yapıştırıcı solüsyon ne kadar kaliteli ve güçlü olursa olsun zamanla eski gücünü kaybeder ve belli periyotlarda yenilenmesi gerekir. Bu da kullanılan solüsyonun hava ve su bazlı olmasıyla ilgilidir. Kişinin cinsiyeti, yaşadığı yerin iklim koşulları yenilenme (bakım) süresini 3 ile 5 hafta arasında değiştirebilir. Protez saç kullanan kişiler bu bakımlarını belirli bir ücret karşılığında saç merkezlerinde ya da evde kendileri yapabilirler. Ancak saçın doğal görünümünü kaybetmemesi ve saçın uzun süre kullanılabilmesi için saç protezine profesyonel genel bakımların yaptırılması tavsiye edilir.

Protez saçın kullanım ömrü yapısına bağlıdır. Aynı saç özellikleriyle yapılmış iki farklı saç protezi arasındaki ömür farkını kalitesi belirlemektedir. Örneğin; kaba, kalın estetik görünmeyen ve protez olduğu apaçık bir şekilde görülebilen ancak sağlam bir düğüm yöntemiyle üretilen bir protez iki ya da iki buçuk yıl kullanabilmektedir, bu süre estetik ve hafif yapıda, doğal görünümlü protezlerde daha aşağıya inebilmektedir. Kısaca protezin kullanım ömrü kalitesine bağlıdır.

Saç Protezleri ve Protezlerin Bakım Fiyatları Ne Kadardır?

Protez saç fiyatları firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak bir fiyat vermek gerekirse; orta kalitede bir protezin fiyatı 400-750 $ aralığında, yüksek kalitedeki protezlerin fiyatı ise 1500 $ civarında olduğu söylenebilir.

Protezlerin bakım fiyatları ise 30 ile 70 TL arasında değişebilmektedir. Protez bakımlarında ki fiyatların farklı olma sebepleri, bakım için kullanılan ürünlerin sağlıklı ve standartlara uygun olması ve çalıştırılan personellerin müşteri memnuniyeti konusunda hassas olması, diğerlerinin ise maliyeti düşürmek adına bu tür titizliklere önem vermemesidir.

Saç Protezi Kimlere Uygulanabilir?

Saç protezi sebebi her ne olursa olsun saçını tamamen kaybetmiş olan hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilmektedir. Saç protezi için belirli bir yaş aralığı da yoktur. Yani genç ya da yaşlı farketmeksizin herkese uygulanabilmektedir. Radyoterapi ya da kemoterapi gibi tedavilerle geçici olarak saç kaybına uğrayan kişiler bile saç protezi kullanabilmektedir. Böylece iyileşme dönemlerini saç proteziyle daha rahat ve daha moralli bir şekilde geçirebilmektedirler.

Saç Protezi Kimlere Önerilmez?

Egzama gibi kronik cilt hastalığı olan kişilere ve küçük yaştaki çocuklara saç protezi uygulaması önerilmemektedir. Saç protezi kullanımı hijyen gerektirmektedir. Küçük ya da ileri yaşlarda olan ve zihinsel engelleri sebebiyle kişisel temizliklerine ve hijyen kurallarına uyamayan kişilerin saç protezi kullanmaması gerekir.

Saç Protezinin Uygulama Aşamaları Nelerdir?

1. Ölçülendirme : Saç protezi uygulamasının ilk aşamasını oluşturan ölçülendirmenin itinayla ve hatasız yapılması diğer aşamaların başarısı için de önemli bir rol oynamaktadır. Ölçülendirme aşamasında saç kaybı olan bölgenin simetrik olarak bir saç tasarım kalıbı oluşturulur. Saçın renk, kalınlık-incelik, dalga boyu gibi özellikleri ayrıntılı bir şekilde analiz edilir ve belirlenir. Bu aşamada bölgesel saç yoğunlukları da belirlenir.

2. Yerleştirme : Yerleştirme işleminin başarısı ölçülendirme aşamasının başarısına bağlıdır. Oluşturulan saç protezi bu aşamada özel bir solüsyonla önceden kalıbı alınmış olan alana sabitlenir.

3. Tasarım : Bu aşama son aşamadır. Bu son aşamada kişinin yüz yapısına uygun saç kesimi yapılır ve saçsızlık giderilir. Bu aşama da oldukça önemli bir aşamadır. Bu aşamanın deneyimsiz kişiler tarafından gelişi güzel ve bilinçsiz olarak yapılması, estetikten yoksun ve doğallıktan yoksun görüntülere yol açabilir. Saç kesiminin profesyonelce tamamlanması protezi kullanacak olan kişi açısından önemlidir.

Kaliteli Saç Protezinin Özellikleri Nelerdir?

 • Kaliteli saç protezi kişinin hayatında hiç bir sosyal kısıtlamaya neden olmaz.Kaliteli bir saç proteziyle su sporları yapılabilir, saçlar fönlenip istenilen şekle sokulabilir, rahatça taranabilir, duş alınabilir, solaryumda bronzlaşılabilir hatta saunaya girilebilir. Kaliteli saç protezi su ve hava geçirgenliğini sağlayacak şekilde üretilmiştir. Böylece kaliteli bir saç proteziyle cilt rahat nefes alabilir.
 • Kaliteli saç protezi başa su bazlı bir solüsyonla sabitlenir. Bu solüsyonun FDA (Amerikan Sağlık ve Gıda Otoritesi) onaylı olması cilt sağlığı açısından çok önemlidir.
 • Kaliteli bir saç protezinde, kişi normal saçına uygulayabildiği her türlü kozmetik saç ürününü saç protezinde de uygulayabilir. Ancak bu ürünlerin kaliteli olması gerekir. Çünkü kalitesiz ürünler normal saça zarar verebildiği gibi saç protezine de zarar verebilir. Kullanılacak olan saç şampuanı, saç kremi ve saç spreyinin uygun standartlarda ve uygun ph değerinde olması saç protezinin rahat kullanımı için önemlidir.

Protez Saç Uzar mı?

Protez saç uzamaz, size uygun saç modeli kesimi yapıldıktan sonra protez sabit olarak kalmaktadır. En beğendiğiniz saç modelini saç proteziniz için uygulattıktan sonra bu saç modelini aylarca hatta yıllarca kullanabilirsiniz. Eğer saç protezi için seçtiğiniz saç modelinden sıkılırsanız saç protezinizi değiştirmeniz gerekir.

Protez Saç Bakımı Evde Yapılabilir Mi?

Bakım malzemelerini protez saç firmalarından alıp protez saç bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Ancak evdeki bakımda yalnızca medikal yapıştırıcılar yenilebilmektedir. Ancak 3 ayda bir profesyonel saç bakımı yapılmalıdır. Ayrıca saç kırıkları için buharlama ve fırınlama yaptırılmalıdır.

Protez Saçın Artıları Nelerdir?

 • Yan etkisi yok denecek kadar azdır.
 • Görünümü 5-10 yaş gençleştirir.
 • Saçsız bir insanın yeniden saç sahibi olabilmesi için saç protezi en ağrısız sıkıntısız yöntemdir.
 • Var olan saça zarar vermez.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı dökülmüş olan saçlarınızın size psikolojik olarak getirdiği özgüven eksikliğini ortadan kaldırır.

Protez Saçın Eksileri Nelerdir?

 • Protez saçlar kişinin orijinal saçı gibi uzamaz.
 • Normal saçlarda olduğu gibi rutin bakım yapılması gerekir.
 • Belirli bir süreden sonra ömrü biter ve değiştirmek gerekir.
 • Aşırı terlemeden dolayı boks, kick boks ve güreş gibi sporları yapan kişiler için uygun değildir.

Protez Saçın Rengi Değişir Mi?

Eğer saç protezi % 100 insan saçı ise protez saçın rengi değişebilir. Saçınızı istediğiniz renge boyatabilirsiniz.

Protez Saç Kaşıntı Yapar Mı ve Yan Etkisi Var Mıdır?

Eğer saç protezi sahibi gün aşırı banyo yapıyorsa kaşıntı olmaz. Ancak duştan sonra saçlar ve saç dipleri iyice kurulanmalıdır. Eğer saç diplerinde nem kalırsa kaşıntı yapar. Yan etki olarak yeni kullanan kişilerde baş ağrısı yapabilir ancak bu baş ağrısı kısa sürelidir. Hafif derecede tahriş durumu olabilir ancak bu durum geçicidir.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç nezlesi
 • Zayıf ve hacimsiz saçlar için
 • Saç Ayrımının Yönü Neden Önemlidir?
 • papatyalar

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »