SAÇ ŞEKİLLENDİRMEYE YARDIMCI DOĞAL ÇÖZÜMLER | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ ŞEKİLLENDİRMEYE YARDIMCI DOĞAL ÇÖZÜMLER

SAÇ ŞEKİLLENDİRMEYE YARDIMCI DOĞAL ÇÖZÜMLER

Biz kadınlar vücudumuzu ince gösteren harika bir elbise giyip mükemmel bir makyaj yapsak da eğer saçlarımız istediğimiz gibi havalı görünmüyorsa bunu güzelliğimize gölge düşüren bir unsur olarak görürüz. Bu yüzden saçlara gösterilen özenin bizler için ayrı bir yeri vardır. Hepimiz en azından bir kere aceleyle basit bir topuz yapıp evden çıkacakken bir türlü becerememişizdir. Yani evde öylece otururken ya da temizlik yapmak için topladığınız saçlarınız harika gözükür, fakat dışarı çıkmaya karar verdiğinizde o dağınık ama şık modeli bir türlü yapamazsınız. Tüm bunların altında saçlarınızı yıkama yönteminizden, sonrasında uyguladığınız şekillendirme yöntemlerine kadar birçok sebep yatıyor.

Saçları şekillendirmenin tek yolu düzleştirici, maşa veya saç serumları kullanmak sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tek yapmanız gereken nasıl bir saç şekli istediğinize karar vermek. Düz ve pürüzsüz saçlar mı? Dalgalı ve havalı mı? Yoksa kıvırcık ve asi mi? Belki de sadece sakin ve romantik? Isı ve yoğun miktarda şekillendirici kullanmanın saç yapısına ne ölçüde zarar verdiğine neredeyse her yazımızda değiniyoruz. Bu yüzden biz de saçlarınıza zarar vermeden hem doğal hem de stil sahibi bir görüntü yakalamak için uygulayabileceğiniz doğal saç şekillendirme yöntemlerini araştırdık. İşte bu harika doğal çözümler;

Düz ve Pürüzsüz Saçlar İçin

Dümdüz ve pürüzsüz saçlara sahip olmak için yıkama öncesinde uygulayacağınız birkaç yöntem yeterli olacaktır. Bu uygulamalara 3 hafta devam etmeniz halinde saçlarınız kesinlikle uysallaşacak. Bunlardan en etkilisi hindistancevizi sütüdür. 1 bardak hindistancevizi sütünün içine bu bardağın çeyreği kadar limon suyu ekleyin. Bu karışımı soğuması için bir süre buzdolabında bekletin. Daha sonra iyice karıştırarak saçlarınıza uygulayın. Bu arada bir havluyu sıcak suda bekletin. Karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra sıcak havluyla sarıp 1 saat beklemeniz gerekiyor. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

Bunun dışında özellikle kıvırcık saçlarını düzleştirmek isteyenler için etkili bir yöntem olan süt ve su karışımı hizmetinizde. Bunun için yarım bardak sütü kaynama sıcaklığına yakın derecede ısıtın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra yarım bardak suyla karıştırıp tüm saçınıza uygulayın. Saçlarınızı yıkamadan önce yarım saat kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışıma dilerseniz besleyici bir etki katmak için bal da ekleyebilirsiniz. Ancak bal kıvırcık saçların istediğiniz kadar düzleşmesini engelleyebilir. Zaten düze yakın bir saç tipine sahipseniz bal eklemenizde bir sakınca yok.

Bir başka etkili yöntem ise saçları beslemek için kullanılan zeytinyağı, joboba yağı ve hindistancevizi yağlarından birini seçerek sıcak yağ uygulaması yapmak. Yağı ısıtıp saçınızı sarın. Yarım saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Tüm bu yöntemler saçınızın elektriklenmesini önleyerek düz ve akıcı olmasını sağlayacaktır. Böylece saçlarınızı beslerken aynı zamanda ısıyla yıpranmayan düz saçlar elde edeceksiniz. Eğer aceleniz varsa ve doğal kurumaya bırakamayacaksanız, fönü düşük ayarda uzak mesafeden tutarak saçlarınızı kurutun. Bu sırada bir fırça yardımıyla hafifçe tarayarak saçlarınızın daha düz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Zayıf Saçları Hacimlendirmek İçin

Zayıf ve hacimsiz saçlara zarar vermeden şekillendirmenin yolu ise saçlarınızı yıkarken şampuandan önce saç kremi uygulamaktır. Saç kreminin üstüne şampuan yaptığınızda saçlarınız daha dolgun gözükecektir. Yıkamadan sonra doğal kurumaya bırakacaksanız, saçlarınızı başınızı öne eğerek tarayın ve dilerseniz bu şekilde hafifçe kurutabilirsiniz. Saçlarınız kuruduktan sonra krepe tarağıyla da biraz kabartabilirsiniz.

Eğer saç yapınız çok düz ve zayıfsa kozmetik marketlerde bulabileceğiniz deniz suyu spreyiyle de hacim katabilirsiniz. Saçlarınıza doğal bir dalga verecek olan bu ürünü kullanırken miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Az miktarda ve nemli saçlarınıza uygulamalısınız. Aksi halde saçınız yoğun şekilde sprey uygulamışsınız gibi yapışkan bir hal alacaktır. Bunun dışında saçlarınızı güçlendirmek için zeytinyağı ve yumurta içeren bakım maskelerinden uygulayabilirsiniz.

Havalı ve Dalgalı Saçlar İçin

Çoğumuzun severek kullandığı dalgalı saçların ayrı bir havası vardır. Ancak bu saçları elde etmenin tek yolu maşa kullanmak değil. Önce saçlarınızı dolgunlaştırıcı bir şampuanla yıkamalı, ardından tıpkı zayıf saçlara sahip olanların yapması gerektiği gibi saçlarınızı başınızı öne eğerek taramalısınız. Saçınızın hafif nemli olması gerekiyor. Yani doğal kuruma dalgalı saçlar için de güzel bir çözüm. Ancak saç yapınız düzse taradığınız saçları aynı şekilde başınızı öne eğerek kurutmalısınız. Sonrasında yapabileceğiniz çok farklı yöntemler mevcut.

İstediğiniz dalgalar geniş mi, yoksa daha küçük bukleler halinde mi? Bigudiler eskide kalmış bir yöntem gibi gözükse de size uygun büyüklükte olanları saçınızı ısının etkilerinden kurtaran bir çözümdür. Hafifçe kuruttuğunuz ya da doğal kurumaya bıraktığınız saçlarınızı gece yatmadan önce bigudilerle sarıp hafifçe sprey sıkın. Bir eşarpla kapattığınız saçlarınızı sabah uyandığınızda açın. Ellerinizi bir tarak gibi kullanıp dalgaları saçınıza eşit şekilde dağıtın. İstediğiniz sabit şekil için saç spreyini tekrar kullanabilir ya da daha uzun bir süre bigudilerle bekleyebilirsiniz.

Eğer bigudi fikrine bir türlü ısınamıyorsanız 4 ya da 5 parçaya ayırdığınız saçlarınızı bir kalemin etrafında sararak sabitleyin. Geceyi böyle geçirmek sandığınız kadar zor değil. Sabah açıp ellerinizle dağıttınız saçlarınız su dalgasına ve ne kadar dağıttığınıza bağlı olarak da wag maşası yapılmış saçlara benzeyecek. Yine de ben kafamda bunlarla geceyi geçiremem diyorsanız o halde parçalara ayırdığınız saçlarınızı yumuşak küçük bir eşarbın ya da çorabın etrafına dolayarak sarabilirsiniz. Sardığınız çorabın iki ucunu düğümleyerek sabitlediğiniz bukleler sanki saçınızda birkaç küçük topuz yapmışsınız gibi gözükecek. Sabah saçlarınızı açıp dağıttığınızda yine harika dalgalar elde edeceksiniz.

Doğal Plaj Dalgası Saçlar İçin

Tıpkı bir denizkızı gibi doğal gözüken dalgalar istiyorsanız, saçlarınız diğer yöntemlere göre daha nemliyken ikiye ayırın ve tepeden başlayarak örün. Bildiğimiz basit saç örgüsü, evet. Örme işlemi bittikten sonra uçlardan başlayarak diplere doğru örgüleri hafifçe çekerek genişletin. Sabah uyanıp saçlarınızı açtığınızda doğal dalgalara sahip olacaksınız. Eğer saçlarınız hala nemliyse başınızı öne eğerek hafifçe kurutun. Böylece dalgalarınız daha hacimli gözükecektir.

Romantik Dalgalar İçin

Dalgalı fakat romantik bir hava yakalamak istiyorsanız saçlarınızı yine öne eğerek kuruttuktan sonra başınıza bir saç bandı geçirin. Bant kulak hizanızda ve alnınızın üstüne kalmalı. Sonra önden başlayarak saç tutamlarını bandın çevresinde sarın. Tüm saçlarınızı bandın etrafına doladıktan sonra en arkada kalan tutamı da bandın içine sıkıştırın. Hafifçe sprey sıkın. Bu yöntemi uygulayarak uzun saatler beklemenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü hafif romantik dalgalar için 2 saat beklemeniz yeterli. Çok fazla bekletirseniz yoğun bir dalga yaratmış olursunuz. Bekleme süresinin sonunda bandı saçınızdan çıkarıp ellerinizle dağıtın. Şeklin kalıcı olması için yine hafifçe sprey uygulayabilirsiniz.

Asi Dalgalı Saçlar İçin

Saçlarınızda hem doğal hem de asi bir hava yakalamak istiyorsanız yine yıkayıp kurumasını bekledikten sonra saçlarınızı 4 parçaya ayırın. Bu kez ayırırken arka alt kısımları 2 parça, üst tepe kısmını öne doğru olacak şekilde 2 parça yapın. Tepe kısımdan itibaren öne alarak ayırmanın amacı bu modelin daha dolgun görünmesini sağlamaktır. Ayırdığınız her parçayı kendi içinde tekrar ikiye ayırarak birbirine sarın. Sonra bu parçaları da birbirine sararak geriye doğru tokayla sabitleyin. Alt kısımda kalan saçlar için aynı işlemi tekrarlayın. Bu parçaları da yukarı doğru sabitleyin. Uyandığınızda saçlarınızı açıp ellerinizde dağıtın. Wax ya da şekillendirici bir krem yardımıyla asi dalgalarınızın uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kıvırcık Saçlar İçin

Doğal saçlarınız çok kıvırcıksa ve şekil vermekte zorlanıyorsanız kuaförünüzden kesim tekniğinde ara makas kullanmasını isteyebilirsiniz. Şekillendirirken de yıkayıp saç kremi uyguladıktan sonra saç kurutma makinası aparatı olan ‘vigo’ ile kurutmayı deneyin. Böylece kıvırcık saçlarınız elektriklenmeden doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Isıyla saçınızı kırmadan şekil verebileceğinize bir türlü ikna olamıyorsanız paylaştığımız bu yöntemlerden birini mutlaka deneyin. Doğal yöntemlerle şekillendirdiğiniz saçlarınızın nasıl daha güçlü olduğuna ve uyguladığınız bakımlara ne kadar kısa sürede cevap verdiğine inanamayacaksınız.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER
  • saç maskeleri

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »