SAÇ SERUMU NE İŞE YARAR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ SERUMU

Saç serumu saç bakımı için kullanılan yöntemlerden biridir. Çevresel etkenlerle ve olumsuz hava koşullarıyla matlaşan, yıpranan, sağlığını yitiren saçlar için saç serumu kullanılabilir. Saç serumu herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle bitkisel ve doğal olan saç serumları tercih edilmelidir. Bitkisel saç serumları kullanılmalıdır aksi takdirde kimyasal madde içeren saç serumları saçın daha da yıpranmasına sebep olabilir.

Saç Serumu Ne İşe Yarar?

Saç serumları saç dökülmeleri, yağlanmaları, kurumaları ve kepeklenmeleri için kullanılabilir. Saç serumları bu sorunları en aza indirmeye hatta durdurmaya çalışır. Ayrıca yeni saç sorunlarının oluşmasını engeller. Her tür saç tipi için saç serumları bulunmakta ve kullanılmaktadır.

Saç serumları özellikle kırık saç uçlarını onarıp düzleştirmede oldukça etkilidir. Kırık saç uçları bakımsız saçlar demektir ve saçın şekil almasını zorlaştırır. Kötü bir görüntüye sebep olabilir. Kırık saçlara serum parmak uçlarına biraz dökülüp saç uçlarına uygulanır.

Saç serumları saça canlılık verir ve hacim kazandırır. Ayrıca saç derisinde çeşitli nedenlerle oluşabilecek kaşınmalara iyi gelebilir. Saç dökülmelerini azaltıcı etkisi vardır ve saçların yeniden gürleşmesine yardımcıdır. Saç serumu saçlara doğal bir parlaklık ve ışıltı kazandırır.

Saç Serumu Saça Nasıl Uygulanır?

Saç serumunu saça sürmeden önce saç temiz ve nemli olmalıdır. Saç serumu dökülmelerin olduğu saç derisine ovularak iyice yedirilir. Ancak durulanmaz. Serumu gece ya da gündüz kullanabilirsiniz. Saç serumu saçta en az 8 saat bekletilmelidir. Saç serumunu gece yatmadan önce sürüp sabaha kadar bekletebilirsiniz.

Saç Serumu Nasıl Seçilir?

Saç serumunuzu seçerken yapmanız gereken ilk şey saçınızla ilgili sorunlarınızı belirlemektir. Saçların çok elektriklenip kabarıyorsa bu duruma uygun bir serum  sorunu halletmenizde size yardımcı olacaktır. Kabarmayı giderecek bir serum arıyorsanız eğer, serumun içindekiler bölümünde ”Dimethicone” yazıp yazmadığını kontrol edin. Dimethicone slikon bazlı bir bakım maddesidir. Eğer içindekiler bölümünde dimethicone yazıyorsa aldığınız serum kabaran saçlarınız için uygundur.

Eğer ince telli ve hacimsiz saçlarınız varsa ve bu durumdan şikayetçiyseniz saçlarda ağırlık yapmayan, hacimsiz serumlar işinizi görecektir. Slikon bazlı serumların tersine bu tip serumlar saç tellerine tutunmaz ve dolayısiyle ağırlık yapmaz. Böylelikle saçlarınız ağırlığın etkisiyle sönük ve hacimsiz görünmez.

Saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız seçeceğiniz serumun içinde argan yağı veya fındık yağı gibi doğal yağların olmasını işinize yarayabilir.

Bunlar haricinde kuru, yıpranmış ve boyalı saçlar için üretilmiş saç serumları da bulmanız mümkündür. Ayrıca kullandığınız saç bakım ürünlerinin aynı markaya ait olmasına dikkat edin. Çünkü aynı markanın farklı bakım ürünlerinin yaptığınız bakımın daha etkili sonuçlar vermesinde olumlu etkileri vardır.

Bitkisel Olarak Doğal Saç Serumu Yapabilirsiniz!

Doğal saç serumu için gereken malzemeler :

 • 25 ml jojoba yağı
 • 25 ml badem yağı
 • 25 ml ceviz yağı
 • 20 ml buğday özü yağı
 • 20 damla sedir yağı
 • 20 damla ardıç yağı
 • 5 ml argan yağı
 • 5 damla biberiye yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Yukarıda verilen malzemeleri belirtilen miktarlarda ölçüp bir kapa koyun ve karıştırın. Avuç içinize biraz dökün ve saç diplerinizi ovarak karışımı saçınıza yedirin. Ardından streç filmle kafanızı sarın. Karışımı tüm gece boyu saçınızda tutun. Bu karışımı iki ay boyunca her gün yaptığınızda hem saçınızda doğal bir ışıltı göreceksiniz hem de doğal yöntemlerle saç bakımınızı tamamlamış olacaksınız.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç dökülmesi
 • Zayıf ve hacimsiz saçlar için
 • saç parlaklığı
 • saç zayıflaması

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »