SAÇ SİRKESİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ SİRKESİ

Saç sirkesi saç bitinin yumurtasına verilen isimdir. Beyazımsı bir renktedirler ve küçüktürler. Saç tellerine sıkı sıkıya tutunmuş benek gibi görünürler. Sirkeler bitler tarafından ilk olarak saç diplerine bırakılırlar ve sirkeler saç diplerine sıkıca tutunurlar. Sirkelerin içinden çıktığı yumurtalar yaklaşık 0,8-1 mm’dir. Sirkelerin larvaya dönüşmesi 7 ile 10 gün, larvaların da bite dönüşmesi aynı şekilde 7  ile 10 gün arasında gerçekleşmektedir. Daha sonra saçın uzamasıyla birlikte saç derisinden uzaklaşırlar. Sirkeler 7 ile 10 gün içerisinde yumurtalarından çıkarlar ve 7 gün içerisinde olgun birer bit olurlar. Sirkeler genel olarak kahküllerin altındaki, ensedeki ve kulak arkasındaki saç tellerine tutunurlar. Sirkeler başın dışında koltuk altı, sakal ve bıyık bölgelerine de yerleşebilirler. Sirkeler ve bitler iyice yayıldığı zaman; saç sirkeleri saç bandı, şapka ve atkı gibi eşyaların dokuları arasına da yerleşebilirler.

Saç Sirkeleri Nasıl Kontrol Edilir?

Oldukça parlak bir ışığın altında saç dipleri ve saç derisi ince dişli ve küçük aralıklı bir tarak ile iyice incelenir. Sirkeler bitlere göre çok daha kolay ve çabuk fark edilirler. Ense, kahkül ve kulak arkasındaki saçlara tutunurlar. Kepeklerin aksine sirkeler saçın taranmasıyla birlikte düşmezler.

Nasıl Bulaşır?

Bitler ve sirkeler kafadan kafaya, insandan insana çok kolay bulaşabilmektedir. Okulda ya da herhangi bir mekanda kafaların birbirine yaslanması, kafasında bit olan biri ile yakın temas bit ve sirkelerin bulaşması için yeterlidir. Yastık, örtü, başörtüsü, saç fırçası, tarak ve tüylü oyuncakların ortak kullanımı da saç biti ve sirkesinin bulaşmasını kolaylaştıran faktörlerdendir.

Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir?

Saç sirkeleri bitlerin yumurtaları olduğuna göre en etkili tedavi yöntemi bit öldüren şampuanlardır. Eczanede bulabileceğiniz bit öldürücü bir şampuanla üzerinde yazan kullanma talimatlarına okuyarak saçınızı yıkayın. Gaz yağı ve çeşitli sinek ve böcek ilaçlarını saç sirkelerinizi ya da bitlerinizi öldürmek için kesinlikle KULLANMAYIN!

Ayrıca banyo yaparken saçlarınızı duruladığınız suya sirke katmanızda fayda vardır. 5 birim suya % 6 oranında yemeklik sirke koyun ve saçlarınızı bu su ile yıkayın. Sirke bit yumurtalarını ( saç sirkelerini ) yumuşatarak saçta tutunmalarına engel olmaktadır. Saçlar bu sirkeli su ile yıkandıktan sonra aralıkları çok dar olan bir tarak yardımı ile iyice ve defalarca taranmalı ve saç sirkeleri ayıklanmalıdır.

Bitler ve sirkeler temiz saçlara da geçebilir bu yüzden bu konuda utanmaya gerek yoktur. Bit ya da sirke tespit edilmesi durumunda derhal temizleme işlemine başlanmalıdır. Ortak alanlarda bulunulan insanlara da bulaşma riski olduğundan diğer kişiler de uyarılmalı ve kontrol edilmelidir. Bit ve sirkelerle mücadelede en önemli kural alınan tedbirlere ve kurallara harfiyen uymaktır. Çünkü saç biti şampuanı kullanımında kullanma talimatına uyulmadığı takdirde bit oluşumu sona ermeyebilir. Bu yüzden tüm kurallar titizlikle yerine getirilmelidir. Belirlenen kurallara ve kullanma talimatına titizlikle uyulması halinde saçlar bit ve sirkelerden tamamen arınacak ve siz de rahat bir nefes alacaksınız.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Bakımında Yapılan 10 Yanlış
  • Saç Nasıl Yumuşar?
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »