Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Saç bakımı konusunda temel adım olan yıkama, saç tipine uygun şampuan seçimi ile belki de en önemli aşamadır. Çünkü her yıkamada saça temas eden kimyasalın içeriği saç sağlığını doğrudan etkiler. Saçlarınıza hiçbir bakım uygulaması yapmıyorsanız bile saç tipinize uygun bir şampuan seçimi ile daha sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün. Çünkü saç sağlığı doğrudan saç derisinin durumu ile ilgilidir. Saçın doğal yağı olan sebum üretiminin miktarı saçı ne sıklıkta yıkadığınıza, kullandığınız şampuana ve uyguladığınız bakımlara göre değişir. Şampuan saçın pH dengesini etkilediğinden kuru, yağlı, yıpranmış, normal, kepekli ya da boyalı saçlara özel şampuanlar saçın ihtiyacını dikkate alarak tercih edilmelidir. Ayrıca saç derisi ile ilgili seboerik dermatit gibi rahatsızlıklarda dermatolog önerisi olan tedavi amaçlı dermokozmetik şampuanlar tercih edilmelidir. Burada önemli olan saçın ihtiyacına uygun ürünü seçmektir. Şampuan saçlarınızı temizleyip arındırırken gerekli olan sebum dengesini de korumalıdır. Saçın ihtiyacına uygun şampuan seçimi saç tiplerine göre şu şekilde olmalıdır:

Kuru Saçlar

Saçlarınızı yıkadıktan sonra 3 gün geçmesine rağmen hala yağlanmıyor, saçlarınız kolayca kırılıyor ve saç deriniz neme ihtiyaç duyuyorsa kuru saç tipine sahipsiniz demektir. Bu durumda kuru saçlar için tasarlanmış yoğun nemlendirici özelliğe sahip şampuanları tercih etmelisiniz. Şampuanın kremli olması sizin için yeterli olmayacaktır. Şampuandan sonra mutlaka saç kremi uygulamaya özen gösterin. Tabi bununla birlikte nemlendirici bakım kürlerini de ihmal etmeyin.

Yağlı Saçlar

Saçlarınızı yıkadıktan sonra 24 saat içinde tekrar yağlanıyor ve parlıyorsa yağlı saç tipine sahipsiniz demektir. Bu durumda saç derisi fazla sebum ürettiğinden foliküller tıkanarak saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu sebeple yağlı saç tipine sahip olanların arındırıcı özellikte olan şampuanları tercih etmeleri ve saç bakımına ekstra özen göstermeleri gerekmektedir. Eğer yağlı saç tipine sahipseniz öncelikle saçlarınızı her gün yıkamaktan, gün içinde saçlarınıza dokunmaktan ve düz saç modelleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Düz saçlarda yağ daha çabuk yayılır. Yağlı saçlar için özel olarak tasarlanmış şampuanlarla saçlarınızı 2 günde bir yıkamalısınız. Böylece fazla sebumun folikülleri tıkamasını önlemiş ve saçlarınızı arındırmış olursunuz. Yağlı saçlar için sebum üretimini baskılayan ve pH dengesini koruyan bitkisel şampuanlar sizin için uygun olabilir.

Yıpranmış Saçlar

Boya ve renk açıcılar gibi kimyasal işlemlere, düzleştirici ve maşa gibi ısıl işlemlere maruz kalan saçlar onarılmaya ihtiyaç duyar. Yıpranmış saçların kırılmasını ve dökülmesini önlemek için yoğun nemlendirici özellikte, besleyici yağlarla desteklenmiş şampuanları tercih etmelisiniz. Tabi ki yıpranmış saçları sadece doğru şampuan seçimi canlandırmaya yetmeyecektir. Bu yüzden doğa mucizesi bakım kürlerini asla ihmal etmeyin. Isıl işlemlerden önce mutlaka ısı koruyucu ürünler kullanın. Besleyici ve onarıcı nitelikte, keratin yapısını destekleyen şampuanlar sizin için uygundur.

Normal Saçlar

Saçlarınızı yıkadıktan sonra 3. günün sonuna doğru yağlanıyor ve genel olarak dökülme problemi yaşamıyorsanız saç derinizin pH dengesi normal olarak kabul edilir. Bununla birlikte saç telleri kökten uca aynı kalınlıktaysa şanslısınız demektir. Normal saçlar için tasarlanmış sebum üretimi dengesini koruyacak şampuanları tercih edebilirsiniz.

Kepekli Saçlar

Kepekli saçların esas problemi saç derisindeki kuruluktur. Tahriş olan ve kuruyan saç derisi kepeklenmeye neden olur. Saçlarınız çabuk yağlandığı halde bir de kepeklenme problemi ile karşı karşıyaysanız saç derisinde kesinlikle bir dengesizlik söz konusu demektir. Ayrıca saçınızı yıkadığınız suyun sıcaklığı sizler için oldukça önemlidir. Kepek sorunu yaşıyorsanız saçlarınızı soğuğa yakın, ılık suyla yıkayın. Kepekli saçlar için özel olarak tasarlanmış nemlendirici etkiye sahip bir şampuan tercih etmelisiniz.

Boyalı Saçlar

Boyalı saçlarda tıpkı yıpranmış saçlar gibi özel seçim bir şampuan ister. Bunun nedeni sadece boyanın yıpratıcı etkisine karşı savunmasız kalması değildir. Boyalı saçlar için tasarlanmış şampuanların içinde, boyanın renk pigmentasyonunu koruyan ve yenileyen özel bileşimler bulunur. Bu maddeler boyayı saça kilitleyerek boyanın kısa sürede akmasını engeller. Bununla birlikte kuruma sonucunda gelişecek kırılmalara karşı nemlendirici ve saça parlaklık veren bir yapıya sahiptir. Eğer saçlarınızı düzenli olarak boyuyorsanız boyalı saçlar için geliştirilen şampuanları tercih etmelisiniz.

Saç yapısına ve ihtiyacına uygun şampuan seçimi kadar önemli olan bir diğer konu ise aynı şampuanı çok uzun süre kullanmamaktır. Çünkü saç bir süre sonra bu bileşime alışacak ve eskisi kadar etki göstermeyecektir. Bu yüzden şampuanınızı 6 ayda bir değiştirin. Saç derisi ile ilgili problemler yaşıyorsanız dermokozmetik bir şampuan kullanmak sizin için daha doğru olacaktır. Tabi ki bunu doktor tavsiyesine uygun olarak seçmek en sağlıklısıdır. Unutmayın saç bakımı saçın temizliğiyle başlar. Saçınızın ihtiyacına uygun ürünler, dengeli beslenme ve doğal bakımlarla desteklendiğinde dilediğiniz canlı ve parlak saçlara kavuşmak hayal değil!

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç-Maşası giriş
  • Saç Onarıcı Maske
  • Saç Renginizin Psikolojiniz Üzerindeki Etkileri
  • Saç Ayrımının Yönü Neden Önemlidir?
  • canlı saçlar

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »