SAÇ UZATAN BİTKİLER | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇ UZATAN BİTKİLER

saç

Çoğu kadının hayali reklamlarda gördüğü gibi uzun, hacimli, güçlü ve parlak saçlara sahip olmaktır. Sadece saç bakım ürünleri kullanmak ve saçımıza ilgi göstermek maalesef onların istediğimiz uzunlukta olması için yeterli olmamaktadır. Saç uzatma sürecinde size destek verecek, uzamanın hızının ve miktarını arttıracak üstelik bunu yaparken saçınıza hiçbir zarar vermeyecek olan bitkiler sayesinde sizlerde istediğiniz saçlara kavuşabilirsiniz. Günümüzde piyasada elbette bu konuyla ilgili olarak birçok ürün satılmaktadır. Fakat hiçbir ürün sizlerin evde gönül rahatlığıyla hazırlayıp güzelliğinizin belkide en önemli parçası olan saçlarınıza uyguladığınız maske ve kürler kadar doğal olmayacaktır.

Piyasadaki ürünler elbetteki saçınıza ihtiyaç duyduğu gücü ve sağlıyor olabilir fakat bunu yaparken yapısındaki kimyasal bileşenler de saçımıza bizim gözle görüp anlayamayacağımız zararlar veriyor olabilir. Bu sebeplerden dolayı siz güzel ve bakımlı bayanlara tavsiyemiz son çareyi piyasa ürünlerinde arayın. Evde kendinizin hazırlayıp saçınıza uygulayacağınız tamamen doğal ve doğru şekilde kullanıldığında saçınıza hiçbir yan etkisi olmayan kür ve maskeleri kullanarak gerek saçınızı uzatma, gerek beslenme, güçlenme ve dökülme gibi saç problemlerinizin önüne geçebilirsiniz. Bizlerde bu yazımızda sizlere saç uzatan bitkiler nelerdir , bu bitkilerle hangi maske ve kürleri yapabiliriz detaylı bir şekilde anlatacağız.

Saç Uzatan Bitkiler Nelerdir ?

Saç uzatmak için kullanılan gerek maske ve kür gerek de piyasada bulunan çoğu saç ürününün ham maddesi olan bitkiler bulunuyor. Bu bitkileri doğru ve belirlenen miktarda kullanmanız sayesinde saçınız en ufak bir zarar görmeden hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamış olacaktır. Peki saçlarımıza doğal ve sağlıklı uzama ile hayallerimizdeki saçlara biz bayanları kavuşturan bitkiler neler bu başlık altında sizlere bu konuda bilgi verelim.

Saç Uzatan Başlıca Bitkiler

 • Sinemaki otu
 • Isırgan otu
 • Turp
 • Entele otu
 • Havuç

Sinemaki Otu İle Saç Uzatma

Saç uzatan bitkiler arasında sizlerle paylaşacağımız ilk bitki olan sinemakinin saçlarımıza çok önemli faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar neler mi? Sinemaki bitkisi saç köklerimizi uyarır, saç derimizin nefes almasını sağlar, saçlarımızın ihtiyaç duyduğu vitamin ve provitaminin elde edilmesini sağlar ve tabiki saçlarımızın doğal ve hızlı bir şekilde uzamasını da sinemaki otu sağlar. Sinemaki otunun saçlarımıza nasıl uygulanır şimdi size bunun tarifini verelim.

Saç Uzatma Sinemaki Kürü İçin Gereken Malzemeler:

 • Sinameki otu.
 • Normal saçlar için:  Tatlı badem yağı
 • Kuru saçlar için: Hint yağı.

Kürün Hazırlanışı Nasıl ?

Bir yemek kaşığı sinameki otunu demlikte güzelce kaynatınız. Kaynatmış olduğunuz sinemaki kürünü ocaktan aldıktan sonra on dakika kadar bir süre bekletiniz. Kaynattığınız sinemaki otu demlendikten sonra süzgeç ile güzelce süzünüz ve bir bardağın içine alınız. Bardağımıza tercihe ve saç tipimize  göre tatlı badem yağı ya da hint yağı konulur.

Hazırladığımız karışımı saç diplerimize özenle ve iyice yediriyoruz ve havluya sararak bir iki saat kadar bekliyoruz. Haftada bir kez uyguladığınız bu kürle beraber saçlarınızın hızla uzadığını ve sağlıklı bir hal aldığını göreceksiniz.

Havuç İle Saç Uzatma

Özellikle bulundurduğu vitaminler sayesinde saçlarımıza hızlı ve doğal bir uzama süreci sunan havuç bakalım saç uzatmak için nasıl kullanılıyor ?

Kullanacağımız malzemeler

 • 2 tane orta boy havuç
 • 1 tane yumurta
 • 3 su bardağı su
Kürün Hazırlanışı Nasıl ?
Havuçlarımızı güzelce  rendeliyoruz. Ardından 3 su bardağı olarak ayarladığımız suyumuzu kaynatıyoruz. Rendelemiş olduğumuz bu havuçları kaynattığımız su ile karıştırıyoruz. Bu karışımı da yaklaşık olarak 20-30 dakika kaynatıyoruz. Daha sonra bu karışımın suyunu süzüyoruz. Suyunu aldığımız karışıma son olarak yumurtamızı ekliyoruz. Yumurta ile bu karışımı özdeşene dek çırpıyoruz.
Uygulama Aşaması : Hazırlamış olduğunuz bu karışımı saçlarınıza güzelce sürünüz ve sarınız. Saçlarınızı da sardıktan sonra yaklaşık 1- 1 buçuk saat bekletiniz. Yeteri kadar beklettikten emin olduktan sonra saçlarınızı ılık su ve şampuanınızla beraber güzelce yıkayıp durulayınız.

Turp İle Saç Uzatma

Vücudumuzda olduğu gibi saçlarımıza da bir çok faydası olan turp saç uzatmada en etkili bitkilerin  arasında yerini alıyor ,peki bu kür nasıl mı yapılıyor ?

Kullanılacak Malzemeler:
 • 1 adet orta boy turp (kabukları ılık suyla temizce yıkanmalı)
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 3 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı  ya da badem yağı
Eğer saçlarınızın ciddi mana da  kısa ise bu malzemeleri yarı oranda kullanmanız daha doğru ve yararlı olacaktır.
Kürün Hazırlanışı Nasıl ?
Turp güzelce  rendelenir ve kaynamakta olan 3 su bardağı suya ilave edilir. 20 dakika boyunca bu karışım güzelce kaynatılır ve ağzı kapalı bir şekilde soğuması beklenir. Soğuduktan sonra da iyice  süzülerek karışımın posası ayrılır. Son olarak hazırlamış olduğunuz bu turp çayının içerisine çırpılmış yumurta ve yağ ilave edilir.
Uygulama Aşaması : Hazırlamış olduğunuz bu kürü bir şişeye koyun. Güzelce çalkalayın ve saç diplerinize parmak uçlarınız ile beraber yapacağınız masaj ile uygulayın. Kalan malzemeyi ise tüm saçınıza uygulayın ve saçınızı nemi ve karışımı koruması için bir streç film eşliğinde güzelce sarın.  Haftada bir iki kere yapabileceğiniz bu kürü saçınızda bir saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız.

Entele Otu İle Saç Uzatma

Bir metreye kadar uzayabilen, mor renkte çiçekler açan, iki yıllık, otsu bir bitki olan entele otu sayesinde saçlarınızın hayallerinizde olduğu gibi sağlıklı ve uzun olabilir!  Hazeran, mevzek, papaz otu, bit otu olarak da bilinmekte olan entele otu içerisinde çeşitli alkaloitler, sabit ve uçucu bir yağ bulunduruyor.

Entele otunun başaka ne gibi faydası var diyecek olursanız : Saç dökülmesini ilk kullanımda anında engeller ayrıca saç derisindeki bakteri ve kepek gibi oluşumlarının da önüne geçer. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Saça gerekli parlaklığı verir, hızlı uzamasını sağlar saç uçlarında ki kırıkları onarır. Şimdi entele otunun saç uzaması için kullanılan kürünün nasıl yapıldığıuna bakalım !

Kullanılacak Malzemeler:

 • 10 gram entele otu
 • 2 su bardağı elma sirkesi
 • 2 su bardağı saf zeytinyağı

Uygulama aşaması:

Büyükce bir cezve ya da arzunuza gör karışımı kaynatabileceğiniz bir kaba sirkeyi ve entele otunuzu ekleyiniz. Otunuz ve sirkenizin kaynamasına yakın saf zeytinyağınızı ekleyiniz. Kaynayan karışımınızın altını söndürün ve bir gece bu akırşımı güzelce dinlendirin. Sonraki gün ise bu karışımdan var ise tohumları güzelce ayıklamaya dikkat edin. Daha sonra karışımınızı bir pet şişe ya da kuaförlerde kullanılan fısfıs diye tabir ettiğimiz plastik şişeye koyup sprey şeklini veriniz. Hazırladığınız bu entele otu karışımını 2 günde 1 kere saçlarınıza uygulayınız. Karışımı saçınızda sadece 2 saat bekletmeniz yetiyor.

Isırgan Otu İle Saç Uzatma

Saçımızla ilgili birçok problemde bize ışık tutan en önemli bitkilerin arasında olan ısırgan otu saç uzatma konusunda da mucizevi bir çözüm yolu sunuyor. Kepek ve yağlanma sorunu yaşayan saçlar için ve mat ve cansız sönük kalan saçlara için kullanılan ısırgan otunu saçlarınızı uzatmak ve hayalinizde ki saçlara kavuşmak için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Şimdi bu kürü nasıl uygulayacağınızdan bahsedelim.

Kullanılacak malzemeler

 • 2 sap ısırgan otu
 • 1 çift eldiven
 • 1 su bardağı kaynamış su

Uygulanma aşaması

2 sap ısırgan otunun sapları ve yaprakları ile beraber küçük bir kaba koyup, üzerine 1 su bardağı kaynar suyu ilave edin. Ocağın altını açıp, 3 – 4 dakika kadar da güzelce kaynatın. Kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp 10 dakika kadar demlenme süresine bırakın. Demlenen ısırganın suyunu güzelce süzün, hatta posasında kalan suyu da süzgeçte bir kaşık yardımı ile ya da eliniz ile bastırarak süzün (el temasında eldiven kullanmayı unutmayın!). Süzülen bu suyu saç diplerinize parmak uçlarınız ile masaj yaparak iyice yedirin.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

 • saç dökülmesi
 • saç biti
 • 2016'nın En Meşhur Saç Bakım Kürleri
 • Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »