Saçın Yağlanmasına Neden Olabilecek 8 Hata | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saçın Yağlanmasına Neden Olabilecek 8 Hata

saç yağlanması giriş

Doğal yağlı saç yapısının yanı sıra yaptığımız bazı hatalarla farkında olmadan saçın daha fazla yağlanmasına neden oluyoruz. Yağlı saçlarla mücadele etmek için her gün saçlarınızı yıkadığınızı biliyoruz. Ancak sorunun köküne inildiğinde güzellik için bunca zahmete katlanmakta haklısınız. Biz de farkında olmadan yaptığımız, saçın yağlanmasına neden olabilecek hataları sizler için bir araya getirdik. İşte o 8 hata:

1. Saçlara Sık Sık Dokunmak

Yüze sık sık dokunma hatasına düştüğümüz gibi saçlarımıza da gün içinde sık sık dokunuyoruz. Özellikle sıkıldığımızda dalgalı saç tutamlarını kıvırmak gibi bir alışkanlığımız var. Fakat bu durum saçın doğal yağının hızla yayılmasına neden olur. Bu yüzden saçlarınıza mümkün olduğunca az dokunun.

2. Saçları Çok Fazla Yıkamak

Saçları çok fazla yıkamak yağı saçınızdan arındırsa da bu size yardımcı olmaz. Her gün şampuan kullanmak maalesef saç derisini tahriş ederek yağlanmayı arttırır. Uyarılan saç derisi daha fazla yağ üretir. Bu yüzden saçlarınızı her gün yıkamak yerine haftada 2-3 kez yıkamalısınız. Saçlarınız uzun vadede size minnettar kalacaktır.

3. Saç Bakım Ürünlerinin Aşırı Kullanımı

Saç bakım ürünlerinin kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Saç tipine uygun olmayan ürünler saçlarınızı ağırlaştırır. Şekillendiricilerin saçta bırakılmaması gerektiğinden her gün yıkanması da yine yağlanmaya neden olacaktır. Son olarak saç kremi uygularken kremin saç köklerine temas etmesinden kaçınmanız gerektiğini belirtelim. Saç kremini sadece saç boylarına ve uçlarına uygulayın.

4. Saçları Çok Fazla Fırçalamak

Saçların çok fazla fırçalanması, saçın doğal yağ üretimini arttırır. Saçlarınızı ilk fırçaladığınızda parlak ve güzel görünse de kısa bir süre sonra yağlanır. Saçlarınız sık sık dolaşıyorsa sadece uç kısımlarını bir tarak yardımıyla açmakla yetinin.

5. Kirli Saç Fırçası Kullanmak

Saç fırçası tüm yağ ve kirin toplandığı bir limandan farksızdır. Toz ve şekillendirici kalıntıları bunun en temel nedenidir. Toz ve şekillendirici kalıntılarıyla tıkanan saç fırçası yağlanmayı arttırarak saçlarınızı taradığınız anda size kirli hissettirir. Bu yüzden saç fırçalarını da makyaj fırçalarınız gibi düzenli olarak temizlemelisiniz.

6. Dökülmüş Saç Tellerinin Tıkadığı Fırçaları Kullanmak

Kullanılan fırçanın saçlarınızın yağlanmasından sorumlu olduğu bir gerçek. Bir de dökülmüş saç tellerini fırça üzerinde bırakmak ve saçlarınızı bu şekilde taramak saçların daha fazla yağlanmasına neden olur. Saç fırçasını her kullanımdan sonra temizleyin.

7. Yanlış Ürün Seçimi

Çok kaliteli saç bakım ürünleri seçseniz de bunlar sizin saç yapınıza uygun olmayabilir. Parlaklık ve nem vadeden pahalı ürünleri seçmek yerine hafif içerikli ve saç tipinize uygun ürünler seçmelisiniz.

8. Detoks Ürünlerle Saçlarınızı Güçlendirin

Saç bakım ürünleri ve şekillendiriciler zaman içinde foliküllerin tıkanmasına neden olabilir. Eğer kısıtlı zaman nedeniyle siz de bir kuru şampuan müdavimiyseniz ki; bu saçlardaki yağın arındırılması içindir, bunun yerine ayda 2-4 kez arındırıcı özellikteki detoks şampuanlardan kullanmalısınız. Saç derisinin pul pul dökülmesine karşı özel olarak tasarlanmış ürünler de etkili olacaktır.

Tüm bunlara dikkat ederek saçlarınızın hızla yağlanmasını önleyebilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAĞLANMA KARŞITI TÜYOLAR
  • erken yaşta saç dökülmesi giriş
  • Saçlarımız neden dökülür

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »