SAÇINIZA GÜNLÜK OLARAK UYGULAMANIZ GEREKEN 7 MADDE | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇINIZA GÜNLÜK OLARAK UYGULAMANIZ GEREKEN 7 MADDE

canlı saçlar

Sağlıklı ve ışıldayan saçların stilinize neler kattığını görmezden gelmek imkansız. Kimilerini önce ya da sadece saçlarından hatırlıyoruz öyle değil mi? Peki, siz de saçlarınızla akıllarda kalmak istemez misiniz? Parlak ve dolgun saçlara kavuşmak aslında hayal değil. Sizler için uzman görüşlerine başvurduğumuz listemizi okumaya devam edin. İşte saçınıza günlük olarak uygulamanız gereken 7 madde;

1. Saç Kremi

Saç derisindeki sebum (yağ bezleri) saçın doğal yağ dengesini korumasına ve yeni saç oluşumu için folikülleri uyarmasına rağmen 12 cm’den daha uzun saçlar için bu yeterli olmayacaktır. Uzmanlar saç kreminin saçları döktüğü hakkında yanlış bilinen bir gerçeğin altını çizerek bize aslında öyle olmadığını açıklıyor. Saç kremi diplere uygulamadığınız sürece kesinlikle saçlarınızı dökmez, aksine yumuşatır ve kolay taranmasını sağlar. Böylece dökülmenin de önüne geçebilirsiniz. Ayrıca şampuan ve saç kremi bir arada olan ürünleri değil, ikisini de kendi saç tipinize uygun ürünler seçerek ayrı ayrı kullanmalısınız. Saç kremi uygularken dikkat edilecek en önemli husus saç köklerine gelmemesini sağlamaktır. Çünkü zaten dökülmek üzere olan saç telleri kreme maruz kalırsa kolayca yumuşayıp dökülecektir. Bu yüzden saç kremini saç dibinden en az 4 cm aşağıda başlayarak uygulayın. Saça yumuşaklık katmasının yanı sıra sizi mat saçlardan kurtaracak olan da yine saç kremidir. Her duşta mutlaka saç kremi kullanmaya özen gösterin.

2. Saç Maskesi

Saçlarımız beslenme şeklimizden, mevsim değişikliğinden, stresten kolayca etkilenebilecek kadar hassastır. Bu yüzden saç maskeleriyle onarılmalarını desteklememiz gerekiyor. Boya gibi kimyasal işlemlere maruz kalan saçın keratin yapısı zarar gördüğünden özellikle uç kısımları neme muhtaç ve kırılgandır. Mevsim geçişlerinde güneşten, soğuktan veya deniz suyundan etkilenen saçların ihtiyacı olan bakımları size uygun saç maskeleriyle yapabilirsiniz. Bunun için saçınızın durumunu gözlemleyerek saç tipinize uygun bir bakım seçmelisiniz. Kuaförünüzün size önereceği ürünlerden alabilir ya da doğanın gücüne inananlardansanız özel maske tarifleriyle kendi saç maskenizi yapabilirsiniz. Çoğunu mutfağınızda bulabileceğiniz malzemelerle kolayca bir saç maskesi yapın ve uygulayın! Ancak maske uygulamasından sonra streç filmle saçlarınızı sarmaya özen gösterin. Çünkü çoğu maske ısı gördükçe etkin hale geliyor. Saçınızın yıpranma durumuna göre değişen aralıklarla maske bakımı yapabilirsiniz. Denediğinizde siz de farka inanamayacaksınız.

3. Isı Koruyucu Sprey

Sosyal hayatımız gereği olarak saçlarımıza şekil vermeden kendi haline bırakabileceğimiz gün sayısı oldukça az. Zaman zaman kuaförde çoğu zamanda evde pratikliğinden faydalandığımız saç düzleştiricileri ve çeşitli kalınlıktaki saç maşaları imdadımıza yetişiyor. Bunu hemen hemen her yıkamadan sonra uyguladığımızı ve genellikle 200°C’den daha az ısıları pek tercih etmediğimizi düşünürsek saçımızın nasıl buna dayandığına şaşırmalıyız. Isının yanı sıra boya, gölge, balyaj gibi kimyasal işlemlere de maruz kalan saçımız kurutma makinasının verdiği ısıya karşı bile hassas durumdadır. O halde ısıdan yanmayan saçlara sahip olabilmek için uygulayacağımız en akıllıca ürün ısı koruyucu sprey olacaktır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra nemini hafifçe havluyla alın. Eğer saçlarınızı doğal halinde kurumaya bıraktıysanız bu ürünü daha sonra saçınız kuruyken de uygulayabilirsiniz. Isı koruyucu spreyi saçın her bölümüne eşit şekilde sıkın. Fön, maşa, düzleştirici gibi günlük uygulanan işlemlerin öncesinde düzenli olarak kullandığınızda saçlarınızdaki elektriklenme sorununun da önüne geçtiğinizi ve saçlarınızın pürüzsüz olduğunu fark edeceksiniz. Tüm bunların ötesinde 200°C’nin üstüne kesinlikle çıkmayın. Bu işlemler için uzmanların önerdiği ideal ısı 180 °C’dir.

4. Hacim Pudrası

Özellikle ince telli saçlara sahip olanlar iyi bilirler, hacimli saçlar elde etmek gerçekten zordur. Bunu sağlasanız bile hacmi uzun süre korumak imkansız gibidir. İşte o zaman da imdadımıza hacim pudraları yetişiyor. Saç diplerine uygulanan hacim pudrasını parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirin. Daha sonra dilerseniz fönle dilerseniz sadece bir fırça yardımıyla ve ellerinizle şekil verin. Az da olsa saç spreyi uygulamışsınız hissi veriyor ancak etkisini uzun süre koruduğunu göz önüne alırsak hacim veren saç pudrası yeni favori ürününüz olmaya aday. Dolgun görünen saçları seviyorsanız hacim pudrasıyla sadece birkaç dakika içinde istediğiniz hacimli saçlara kavuşabilirsiniz.

5. Argan Yağı

Argan yağı yüksek miktarda E vitamini, linoleik ve oleik asit içerir. Bu asitler vücudun kolajen ve keratin dokusunu kuvvetlendirir. İşte bu yapılar saç, tırnak ve ciltte yoğun olduğundan argan yağını çok amaçlı şekilde kullanabiliyoruz. Ancak özellikle saç bakımında argan yağı mucizesi son yıllarda daha fazla bilinen bir gerçek. Argan yağını saça uygulamadan önce dikkat etmemiz gereken en önemli nokta saçın temiz olması gerektiğidir. Yeni yıkanmış olmalı demiyoruz ancak kuru olması şart. Nemli saça uygulama yapmak pek etki göstermeyeceğinden saç uzmanları tarafından tavsiye edilmiyor. Saç probleminize bağlı olarak saçınızın farklı bölgelerinde kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi problemlerinde argan yağını yaklaşık 30 damla kadar saç dibinize uygulayın ve parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirin. Saç diplerinizi ıslak hissettiğinizden ve yağın eşit olarak dağıldığından emin olun. Daha fazla fayda elde edebilmek için gece yatmadan önce uygulayıp saçınızı sıkıca streç filmle sarın. Daha sonra üzerine bir havlu kapatarak yatın. Uyandığınızda bir ya da iki kez şampuanlayarak saçlarınızı yıkayın. Ancak bunu uygulayacak kadar zamanınız yoksa en azından 20 dakika bekletmeniz gerekiyor. Argan yağı saçınızda en fazla 6 saat kalmalı. Saç dökülmesinden çok elektriklenmesinden şikayetçiyseniz bu kez argan yağından elde edilen bakım spreylerini saçınıza şekil vermeden önce kolay taramak ya da şekil verdikten sonra elektriklenmesi önlemek amacıyla kullanabilirsiniz. Fas’ta yetişen argan ağacı tohumlarından elde edilen bu yağ içeriğinin doğallık ve saflık derecesine göre sizlere farklı fiyatlardan sunulmakta.

6. Badem Yağı

Argan yağı gibi badem yağı da hem saç bakımında hem de cilt bakımında çok uzun yıllardır kullanılmakta. Özellikle zayıf saçları güçlendirdiği ve dökülmeleri önlediğini hepimiz biliyoruz. Badem yağı sadece saç için değil aynı zamanda kaş ve kirpik bakımında da yoğun şekilde kullanılıyor. İçerdiği E vitamini ve magnezyum sayesinde tam anlamıyla besleyici bir bakım sağlıyor. Kuru saçlarınıza uygulayıp bekletebileceğiniz gibi henüz yıkadığınız nemli saçlarınıza da sürebilirsiniz. Kırık saç uçlarını onardığı da bilinen badem yağını kökten uca tamamen uygulayın ve en az 30 dakika bekleyin. Daha sonra şampuanla nazikçe yıkayın. Diğer bakım yağlarında olduğu gibi badem yağını da saçınızdan çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Bunun da basit çözümü şu şekilde; saçlarınızı duruladığınız suya limon veya elma sirkesi ekleyerek badem yağını saçınızdan kolayca arındırıyorsunuz. Badem yağı sayesinde saçlarınız daha kolay taranacak ve kesinlikle daha parlak görünecek.

7. Keratin Bakımı

Saç yapısı; birbirine sülfür köprüleriyle tutunan keratin moleküllerinden meydana gelir. Saçımızda yaptığımız kimyasal ve ısıl işlemlerle bu sülfür köprülerinin yıkılmasına ve zamanla keratin yapısının bozulmasına neden oluyoruz. Esnekliğini kaybeden saçlarımız daha fazla dayanamayıp kopuyor veya kırılıyor. Ancak kuaförlerde veya kozmetik marketlerden alacağınız keratin ürünleriyle bu bakımı evde tek başınıza yaparak saçlarınızı onarmanız mümkün. Yıpranmış ve cansız saçları destekleyen ve ‘saç botoksu’ olarak da bilinen bu bakım sonrasında saçlar elektriklenmiyor, daha pürüzsüz ve parlak görünüyor. Evde uygulayacağınız keratin bakımları için kozmetiklerden ürün seçerken mutlaka içeriğine bakmanızı tavsiye ediyoruz. İçeriğinde yoğun silikon bulunan ürünler keratin bakımı adına saçınıza bir şey katmayacaktır. Bu yüzden bakım ürünlerini seçerken daima dikkatli olmamız gerekiyor. Ayrıca keratin bakımıyla kalıcı fön özelliği elde etmek de söz konusu ancak bunlar Brezilya fönünde kullanılan farklı tip keratin ürünlerdir. Sadece yıpranmış saçlarınız için kullanacağız keratinin pek fazla kalıcı fön özelliği bulunmadığını belirtelim. Fakat keratin bakımıdan sonra kesinlikle saçlar daha yumuşak ve uysal bir hal alıyor.

Keratin bakımını evde nasıl uygulayacağınızı da sizlerle paylaşalım. Öncelikle saçlarınızı yıkayıp hafifçe kurutmalısınız. Burada çok fazla kurumamasına özen gösterin. Daha sonra keratin bakım kremini saç uzunluğunuza uygun miktarda, parçalara ayırdığınız saçlarınızın uçlarından başlayarak diplerine kadar sürün. Keratini boya fırçasıyla yedirebilirsiniz fakat keratinin saç köklerine değmemesi gerekiyor. Bu noktada dikkatli olmalısınız. Sonra ince dişli bir tarakla tüm saçlarınızı tarayın. Ürünü saçınızda bekletmeye geçmeden önce boneyle kapatmanızda fayda var. Hafif dalgalı saçlar için 30 dakika, kalın ve kıvırcık saçlar için 45 dakika beklemek gerekiyor. Bekleme süresinin sonunda saçlar temiz su akıncaya kadar ılık suyla iyice durulanmalı, kesinlikle şampuan kullanılmamalıdır. Sonrasında kullandığınız bir bakım ürünü varsa yine uygulayabilirsiniz. Kuruturken ve şekil verirken yüksek ısıdan uzak durmanız gerekiyor. Bir başka önemli konu da bakım sonrası süreçte kullandığınız şampuandır. Keratin bakımı uygulanan saça normal şampuan kullanırsanız işlem amacına ulaşamadan saçtan uzaklaşıp gidecektir. Çünkü normal şampuanların içinde yüksek miktarda sülfat bulunur ve saçı gereğinden fazlaca arındırır. Bu yüzden siz de keratin bakımı sonrası için kullanılan özel şampuan ve saç kremlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece keratin bakımının etki süresi uzayacaktır.

Peki, sizin günlük saç bakımı rutininiz nasıl?

Herkesin olmazsa olmaz favori bir saç bakım ürünü olduğunu biliyoruz. Peki, siz saçınızın ihtiyaçlarına günlük bakımlarla cevap veriyor musunuz? Sağlıklı saçlar güzelliğinize güzellik katacaktır. Bu yüzden ışıldayan saçlara sahip olmak için önerilerimize kulak verin!

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen Kötü İhtimaller
  • 2016'nın En Meşhur Saç Bakım Kürleri
  • Uzmanlardan saç bakımı tavsiyeleri giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »