SAÇKIRAN NEDİR? | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

SAÇKIRAN

sac kıran

Saçkıran Nedir?

Saçkıran bir saç dökülmesi hastalığıdır. Ayrıca saçkıran hemen anlaşılamayan ve sinsi hareket eden bir saç hastalığıdır. Saçkıran halk arasında bilinenin aksine stres ya da psikolojik sorunlar sebebiyle olmaz. Saçkıran hızla bulaşıp yayılan bir mantar sonucu oluşur. Saçkıranın yarattığı en büyük sorun saçların büyük ölçüde dökülmesidir. Adına saçkıran denilse de saçkırana sebep olan mantarlar tırnakta, deride, ayak parmaklarında da enfeksiyona sebep olabilmektedir. Bu mantarlardan korunmak için özellikle saçkıranlı birinin kullanmış olduğu tarak gibi eşyaları kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Saçkıran hastalığı hemen hemen herkeste görülebilse de çocuklarda ve ergenlerde yaşlı insanlara nazaran daha çok görülmektedir. Bunun sebebi ise çocukların ve ergenlerin bünyesinin daha zayıf olmasıdır.

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır?

Saçkıran bulaşıcıdır. Çünkü bir mantar hastalığıdır. Ayrıca hem hayvanlardan hem de insanlardan bulaşabilmektedir. Vücudunda saçkırana sebep olan mantarları barındıran bir vücut teması ya da yukarıda bahsettiğimiz gibi tarak gibi kişisel eşyaların kullanımı ile saçkıran hastalığı kolayca bulaşabilmektedir.

Saçkıranın Belirtileri Nelerdir?

Saçkıranın en önemli ve ilk belirtisi küçük kabartı ya da sivilcelerin belirmesidir. Bu sivilce ya da kabarcıklar belirdiği bölgede genişlemeye ve o bölgedeki saçları dökmeye başlar. Saçkıran eğer başlangıç aşamasındayken müdahale edilirse geçicidir. Eğer tedavide geç kalınırsa saçkıranın nüfuz ettiği bölgede kalıcı kelliğe sebep olabilir.

Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıranı tedavi edebilmek için saçkıran mantarını yok etmek gerekir. Bu tedavi genellikle toz, krem ya da tablet şeklindeki mantar ilaçlarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu ilaçlar hastalıklı bölgeye sürülerek uygulanmaktadır. En çok tercih edilen ilaç Griseofulvin adlı tablettir. Yaygın olan tedavi yöntemleri arasında saçkıran iğne tedavisi de yer almaktadır.

Yazar: Aykut Otu

Bu Yazara Ait Toplam 132 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Boyasının Saça Faydaları
  • SAÇ ŞEKİLLENDİRMEYE YARDIMCI DOĞAL ÇÖZÜMLER
  • canlı saçlar
  • ISIRGAN TOHUMU YAĞININ SAÇA FAYDALARI

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »