Saçlarını Uzatmak İsteyenler İçin Çok Etkili 11 Tüyo | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saçlarını Uzatmak İsteyenler İçin Çok Etkili 11 Tüyo

saç uzama giriş

Evet, saçlarınızı tıpkı bir denizkızı gibi uzatmanız mümkün. Sizler için saçınızı hızla uzatmanızı sağlayacak 11 etkili tüyoyu bir araya getirdik.

1. Unutmayın, Saçlarınız Bir Gecede Uzamaz

Maalesef saç deriniz yeni büyümeye başlayan bir çim adam gibi bir anda uzamaz. Bu zaman alan bir süreçtir. Ünlülerin saç stilisti Mark Townsend; ‘‘Saç ayda ortalama olarak 0,63 cm ile 1,27 cm arasında değişen miktarlarda uzar. Tabi eğer saçlarınız süper sağlıklı durumdaysa ve uçlarında kırıklar yoksa’’ diyor. Townsend daha önce Asley Olsen’ın asimetrik bob kesim saçlarını uzatmasına yardımcı olmuştu. Bu konuda sabırlı olmak gerektiğinin altını çiziyoruz.

2. İronik Olsa da Makas Sizin Arkadaşınız

Aslında saçlarınızı kestirmek saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamaz. Ancak; kırıkları aldırmak saç uçlarının daha sağlıklı olmasını sağlayarak kırıkların tüm saça yayılmasını engeller. Yani düzenli olarak saç uçlarınızdan kestirmek kırıkları sadece uç kısımlarda tutarak saçın daha sağlıklı kalmasını sağlar. Saç stilisti Mark Townsend’e göre; ‘‘Eğer saçlarınızdaki kırıklardan kurtulmak için bekleyip en sonunda kestirirseniz, saçlarınız düzenli kırık aldırma durumundan daha kısa bir hale gelecektir. Bu yüzden kuaförünüz her 10-12 haftada bir kırık saç uçlarından birkaç cm kesmelidir. Böylece saçlarınızı çok fazla hasar görmeden kurtarmış olursunuz.’’

3. Saçlarınızı Şampuanlarken Mutlaka Krem Kullanın

‘‘Saçlarınız ıslaksa mutlaka saç kremi uygulamalısınız.’’ diyor stilist Mark Townsend ve sözlerine ekliyor: ‘‘Renklendirme, ısıl uygulamalar ve şekillendirme zayıf saç uçlarını inceltir. Saç kremi saçı koruyan ‘şaft’ tabakasındaki lipid ve proteinlerin yenilenmesine yardımcı olur. Kütikulanın kapanması saçınıza daha fazla zarar gelmesini engelleyerek saçınızın daha uzun ve sağlıklı görünmesini sağlar.’’ diyor.

4. Her Duşta Şampuan Kullanmayın

‘‘Birçok kadının duş sırasında saç kremini nasıl es geçip şampuanı böyle çok kullandığına inanamıyorum. Bu belki de saçlara yapılacak en kötü şey. Özellikle saçlarınızı uzatmak istiyorsanız şampuan kullanımını mümkün olduğunca azaltmalısınız.’’ diyor stilist Mark Townsend. Şampuanın amacı saçlarınızı yıkarken kiri ve kalıntıları temizlemektir. Ancak şampuan saçı temizlerken aynı zamanda saçın sağlığı için gerekli olan doğal yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Eğer gerçekten şampuana ihtiyacınız varsa az miktarda şampuanı köpürterek nazikçe tüm saçınıza yayın. Şampuan kullanımını mümkün olduğunca sınırlandırın.

5. Her Hafta Doğal Yağlarla Maske Yapın

Saç uzunluğu omuz hizasına geldikten sonra birkaç yıl içinde saç uçları incelerek normalden daha fazla neme ihtiyaç duyar. Stilist Mark Townsend saça nem katacak doğal yağların ve saç bakımlarının haftalık olarak uygulanmasını öneriyor. Bunun için kendi hazırladığı ve müşterilerine sunduğu özel bir reçeteyi bizlerle paylaşıyor. Mark Townsend ‘‘1 bardak ham hindistancevizi yağı ile 1’er yemek kaşığı bademyağı, makademya yağı ve jojoba yağını karıştırın. Nemli saçlarınıza uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın ve kremleyin. Bu doğal yağlar saçlardaki hasarlı kısımları yağ asitleriyle doldurarak onarır. Üstelik bu yağ asitleri saç şampuanlanıp durulandıktan sonra bile etkisini sürdürür.’’ diyor. Saçlarınızın Kate Bosworth, Diane Kruger, Mary Kate ya da Ashley Olsen gibi görünmesini istiyorsanız bu bakımı evde denemeye ne dersiniz?

6. Saç Uzamasını Hızlandıran Ürünleri Göz Ardı Etmeyin

Vücudunuzda yeni saç oluşumunu destekleyecek birçok hayati vitamin ve mineral bulunur. O halde öncelikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Çünkü dengeli bir diyette yer alan besinler saç oluşumunu desteklemek için yeterli miktarda besin içerir. Bu besinler hem saçın onarılmasını hem de uzamasını sağlar. Mark Townsend diyor ki: ‘‘Ben saç gelişimi ve uzaması için her gün Viviscal Extra Strength ve biyotin tablet alıyorum. Müşterilerime de aynısını öneriyorum. Eğer saçlarınızın uzamasını ve foliküllerden yeniden sağlıklı saçların çıkmasını istiyorsanız bu vitaminlerin alımı önemli.’’ Ancak bu gibi durumlarda öncelikle doktorunuzla görüşüp almanız gereken vitamin miktarından ve bunların kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa bununla etkileşime girip girmeyeceğinden emin olmalısınız.

7. Saçlarınızı Sanki Altınmış Gibi Nazikçe Fırçalayın

Sürekli fırçalamak saçların fiziksel olarak zarar görmesine neden olur. Stilist Townsend bu durumu şöyle açıklıyor: ‘‘Saçlarınız dolaşmış halde ve ıslakken fırçalamaya uç kısımlardan başlayın ve taramaya yukarı kısımlara doğru devam edin. Oysa biz genellikle taramaya saç diplerinden başlıyoruz. Bu da daha fazla saç kaybetmemize neden oluyor.’’ Ayrıca kendisi ‘Sheila Stotts doğal domuz kılından yapılmış saç fırçası’ kullanmanızı öneriyor. Bu fırça saç derinizde bulunan doğal yağları eşit olarak dağıtırken saç tellerinizin dolaşmış kısımlarını nazikçe açıyor.

8. Pamuklu Yastık Kılıflarından Kurtulun

Stilist Townsend pamuklu yastık kılıflarından kurtulmanızı ve kaliteli saten bir yastık kılıfı edinmenizi öneriyor. Çünkü satenin yumuşak dokusu pamuklu yastık kılıfları gibi sürtünmeye neden olmaz. Böylece sabah uyandığınızda saçınızı daha az dolaşmış halde bulursunuz.

9. Asla ve Asla Saçınızı Büyük ve Ağır Bir Havluya Sarmayın

Saçlarınızı büyük ve yumuşak bir banyo havlusuna sarmanızdan daha kötü ne olabilir ki? Stlist Townsend şöyle diyor: ‘‘Yumuşak havlular saçınızın daha fazla kırılmasına neden olur. İnce saç telleri havlunun dokusu arasında sıkışarak saçın deriden çekilmesine ve kopmasına sebep olur. Bu yüzden havluyla saçınızı sıkı bir şekilde sarmamalısınız. Saçlar için en uygunu ağır havlular yerine süper ince yapıdaki ‘Aquis mikrofiber saç havlusu’ gibi mikrofiber bir havlu kullanmaktır.’’

10. Saçlarınızı Toplamaktan Vazgeçin

Saçlarınızı toplamak saç tellerini düzenli olarak bir arada tutmak için kolay bir hamle. Ancak saçlarınızı sürekli toplarsanız uzamasını engellemiş olur ve saçlarınızı hasara açık hale getirmiş olursunuz. Bu yüzden saçlarınızı sürekli toplamaktan vazgeçin.

11. Her Duştan Sonra Saçınızı Soğuk Suyla Durulayın

Stilist Townsend’e göre: ‘‘Saçlarınızı soğuk suyla yıkamak saçın uzamasına yardımcı olurken saçların uzun süre daha sağlıklı kalmasını sağlar. Soğuk su saçlarınızı yumuşatırken saçın nem kaybetmesini engeller ve saçı ısı zararına karşı korur. Saçınızı yalnızca birkaç dakika soğuk su ile yıkamanız yeterlidir. Ancak bunun saçınızda büyük farklılıklar yaratması zaman alacaktır.’’

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç dökülmesi giriş
  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER
  • saç dökülmesi
  • saç dökülmesi
  • sac egzaması

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »