Saçlarınızı Hızla Uzatmanın 9 Yolu | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saçlarınızı Hızla Uzatmanın 9 Yolu

saçlarınızı hızla uzatmanın 9 yolu,saç uzatmak için 9 formül, hızlı saç uzatmak için 9 öneri, saçlarını hızla uzatmak isteyenlere 9 tavsiye

Rapunzel gibi uzun saçlara mı sahip olmak istiyorsunuz? Saçlarınız dilediğiniz hızda uzamıyorsa, saç bakım rutininize bir göz atmanızı öneriyoruz. Sizler için uzman tavsiyelerine dayanan, saç uzatmanın 9 hızlı yolunu bir araya getirdik. İşte hızla saç uzatmak için 9 etkili yöntem:

1. Kırık Saçları Kestirin, Hem de Sık Sık!

Söyleyince garip geliyor fakat uzun ve sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsanız saçların kırık uçlarını düzenli olarak kestirmeniz gerekiyor. Ünlü saç stilisti Michael Dueñas şöyle diyor: ‘‘Saçlarınızı kestirmek daha hızlı uzamalarını sağlamaz ancak kırılıp ayrılan sağlıksız uçlardan kurtulmak saçınızın nefes almasını sağlar. Böylece saçlarınızın daha hızlı uzadığı, sağlıklı bir görünüm yakalarsınız.’’ Kırık saç uçlarını kestirdiğinizde bu kırıkların tüm saça yayılmasını engellerken saç boyundan daha fazla kaybetmemiş olursunuz. Bunun saçlarınıza ne kadar parlaklık, hacim ya da pürüzsüzlük katacağından bahsetmiyoruz bile!

2. Saçın Kendi Doğal Yağı Saçı Besler

Yatağa girmeden önce saçlarınızı fırçalayacak kadar enerjiniz yoksa bile saç derisine yapacağınız ufak masaj hareketleri saç sağlığı için çok faydalı olacaktır. Salon Eva Scrivo’nun üst düzey yöneticilerinden saç renklendirme uzmanı ve eğitmen Meri Kate O’Connor diyor ki: ‘‘Saçlarınızı domuz kılı bir fırça kullanarak tarayın. Böylece uyarılan saç derisi doğal yağı yardımıyla saçlarınızı nemlendirecektir.’’ Bu basit uygulamayla her gece uyardığınız saç derisindeki kan dolaşımı hızlanacak, saçlarınız uzamak için hareket geçecektir.

3. Saç Derisini Sağlıklı Tutun

Saçlarınızın tıpkı bir ağaç gibi olduğunu düşünün. Eğer toprak ve kökler sağlıklı değilse, ağaç büyüyüp sağlam duramaz. Ünlü saç stilisti ve WEN’in kurucusu Chaz Dean’a göre: ‘‘Saç uzama süreci sağlıklı saç derisinden başlar. Saç derisinin temizliği ve bakımı saçlarınızı güçlendirerek daha güzel saçlara kavuşmanızı sağlar.’’ Eğer saçlarınızın sağlıklı olup olmadığından emin değilseniz Chaz Dean’ın sizler için küçük bir test önerisi var. Başınızın tepe kısmından bir tutam saç alarak ikiye ayırın. Aldığınız tutamda saç kökünden ucuna kadar dikkatlice bakın. Sağlıklı saç kökten uca aynı kalınlıkta olmalıdır. Eğer saçlarınızın uç kısımları köklere göre daha inceyse saç bakımı rutininizi gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

4. Sağlıklı Beslenerek Saçlarınızı Onarmaya İçten Başlayın

Sağlıklı ve uzun saçlara kavuşmak yalnızca saçınıza hangi ürünleri uyguladığınıza bağlı olarak gelişen bir durum değildir. Bununla birlikte vücudunuza hangi vitamin ve mineralleri aldığınızla yani beslenmenizle yakından ilişkilidir. Clear saç ve saç derisi uzmanı dermatolog Dr. Francesco Fusco diyor ki: ‘‘Uzatmak için saçlarınızı içten beslemeniz gerekiyor. Vücudunuza aldığınız protein miktarını balık, fasulye, kuruyemiş ve tam tahıllı besinler tüketerek arttırabilirsiniz. Özellikle et yemeyi sevmiyorsanız, yüksek protein içeren bir beslenme düzenine sahip olmanız gerekiyor.’’ Ayrıca Dr. Fusco yeterince protein tüketmeyen kadınların sık sık saç dökülmesi sorunu yaşadığının altını çiziyor.

5. Saça Isıyla Şekil Vermeyi Bırakın

Saçlarınızın yıpranmasının en büyük sorumlusu ısı kullanarak saçlarınızı şekillendirdiğiniz düzleştirici ve saç maşaları. Ünlü saç stilisti Ken Paves diyor ki: ‘‘Saçlarınızı sürekli şekillendirmekten vazgeçin. Eğer kendinizi ısı kullanmak zorunda hissediyorsanız mutlaka düşük ısı ayarını tercih edin ve daima ısı koruyucu ürünler kullanın. Aksi halde saçlarınızı yıpranma riskine karşı savunmasız bırakmış olursunuz. Bunun sonucunda saçlarınız kırılır ve uzatmak pek mümkün olmaz.’’

6. Kahvaltı Rutininize Vitamin Ekleyin

Eğer yiyeceklerden yeterince besin maddesi alamıyorsanız besin takviyeleri dünyanızı değiştirebilir. Dr. Francesco Fusco diyor ki: ‘‘Multivitamin alırken formülüne ve etiketine dikkat edin. Ürün saç, cilt ya da tırnak için özel olarak geliştirilmiş olabilir. Saç sağlığı için ihtiyacınız olan önemli bileşenler; biyotin, B ve C vitaminleridir.’’ Üstelik vitamin desteği aldığınız bu süreçte daha sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

7. Duşu Soğuk Suyla Tamamlayın

Buharlı sıcak bir banyo sadece cildiniz için değil, saçlarınızda da sert bir etki yaratır. Saç stilisti Ken Paves: ‘‘Saçlarınızı yıkarken suyun derecesini düşürün ve durularken de tamamen soğuk su kullanın. Soğuk su kan dolaşımını hızlandırarak kütikula tabakasını örter. Böylece saçlarınızı şekillendirmeden önce güçlendirmiş olursunuz.’’ diyor.

8. İpek Yastık Kılıfında Uyuyun

New York Spring Street dermatoloji kliniğinden Dr. Jesleen Ahluwalia diyor ki: ‘‘Mümkünse yastık kılıfınızı ipek ya da saten bir yastık kılıfıyla değiştirin ve bu yastıkta uyuyun. Çünkü ipek dokusu siz uyurken saçların takılmasını ve kırılmasını engeller. Kırılmayan saçlar sağlıkla uzar.’’

9. Saç Bakım Ürünlerine Dikkat Edin

Başlangıçta bir ürünün saça parlaklık kattığını gördüğünüzde gerçekten işe yaradığını kabul etmek kolaydır. Ancak saç stilisti Chaz Dean diyor ki: ‘‘Bir saç bakım ürününün sadece görüntü olarak sağladığı değişikliklere değil, bununla birlikte size nasıl hissettirdiğine de dikkat etmelisiniz. Hangi formül tam olarak saçı nasıl etkiliyor buna bakmalısınız. Bu ürünler cildinizi kurutuyor, saçınızda iz bırakıyor, ağırlaştırıyor, yapıştırıyor ya da yağlı mı bırakıyor? Veya yumuşak, nemli ve akıcı mı hissettiriyor? Saç bakımı için uyguladığınız ürünlerin saç derisinde nasıl bir etki bıraktığına dikkat edin. Eğer foliküller herhangi bir şekilde tıkanırsa saçın uzaması mümkün değildir.’’

Siz de uzmanların önerilerine kulak vererek, saçlarınızın daha kısa sürede sağlıkla uzamasını sağlayabilirsiniz. Güzelliğinizi taçlandıran saçlarınız için bakım uygulamalarını ihmal etmeyin!

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • KAKAO YAĞININ SAÇA 7 FAYDASI
  • saç
  • Kış İçin Saç Bakım Önerileri
  • Uzmanlardan saç bakımı tavsiyeleri giriş
  • saç

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »