Saçlarınızı Olduğundan Zayıf Gösteren 9 Hatalı Uygulama | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Saçlarınızı Olduğundan Zayıf Gösteren 9 Hatalı Uygulama

Dolgun görünen parlak saçlar stilin tamamlayıcı bir parçasıdır. Ancak bazen genetik sebeplerle bazen de hatalı uygulamalar sonucunda saçlarımız zayıf düşüyor. Bununla birlikte saçlar dolgun olduğu halde uygulanan küçük hatalar sonucu daha zayıf bir görüntü çizmek kaçınılmaz oluyor. Üstelik birazdan değineceğimiz, saçları olduğundan zayıf gösteren bu hatalı 9 uygulama saçınızda kalıcı hasarlara da neden olabiliyor.

Farklı saç modellerinin nasıl yapıldığını gösteren internet sitelerindeki örgü modellerine ve yüksek topuzlara hayranlıkla bakıyoruz. Modellere bakarak yaptığımız topuz biraz gevşek kalınca ister istemez canımız sıkılıyor. Bu genellikle saçın dolgunluğu ile ilgili bir durum. Biz de bu yazımızda saçlarınızın zayıf görünmemesi için uygulamaktan vazgeçmeniz gereken yanlışları sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte zaman zaman hepimizin düştüğü 9 hata:

1. Yanlış Fırça Seçimi

Harika saçlara sahip olmak, saça uygulanan bakımlar ve saç için kullanılan ürünlerle ilgilidir. Buna kullandığımız taraklar ve fırçalar da dahil. New York’un ünlü güzellik salonu Eva Scrivo’nun kurucu saç stilisti Eva Scrivo: ‘‘Düz ve metal fırçalar size tamamen domuz kılından yapılmış ya da domuz kılı içeren fırçalar kadar kan dolaşımını hızlandıran, istediğiniz dolgun görünümlü sonuçlar veremez. Domuz kılı fırçalar doğru şekilde uygulandığında saça hacim vererek saçınızın olduğundan gür görünmesini sağlar.’’ diyor.

2. Saçın Tamamının Aynı Renk Olması

Tamamen aynı renk kıyafetler giymenin sizi olduğunuzdan daha ince gösterdiğini biliyor muydunuz? Bu durum saçlar için de geçerlidir. Eğer saçlarınızın tamamı aynı renkse, saç tutamlarınız olduğundan ince görünür. Çözüm ise saçlarınıza farklı tonlarda renkler eklemek. Salon Capri’nin kurucusu saç stilisti Nick Penna diyor ki: ‘‘Tek tonda saçlar yerine saçınıza boyut kazandırmak ve hacim katmak için renk oyunlarından faydalanın.’’ Bu uygulama size 90’ları mı hatırlatıyor? Endişelenmeyin, saçlarınıza ışıltı katmanın birçok yolu var. Az miktarda doğal balyajla saçlarınızı olduğundan daha dolgun gösterebilirsiniz.

3. Rapunzel Uzunluğundaki Saçların Ağırlık Yapması

Saç stilisti Nick Penna: ‘‘Eğer zayıf saçlarınız varsa saçlarınızın optimum uzunluğu omuz hizasındaki kesimlerdir. Uzun saçlar ağırlık yaparak saçlarınızı aşağı doğru çekeceğinden, olduğundan daha zayıf görünmesine neden olur.’’ diyor. Eğer bugüne kadar hep uzun saç kullandıysanız ve saçlarınızı kestirmek istemiyorsanız, uzun bob kesim modelleri tercih edebilirsiniz. Bu çok yönlü kesim, saça hareket ve boyut katar. Böylece daha hacimli saçlara kavuşabilirsiniz.

4. Sıkı Topuzların Saçı Çekmesi

Saç stilisti Nick Penna, saçları sıkı topuzlar yapmak yerine plaj dalgası (su dalgası) denilen salaş modeller denemenizi öneriyor. Sıkı atkuyruğu ve topuzlarda saçlar foliküllerden çekildiğinden zaman içinde dökülme meydana gelir. Bu da saçlarınızın daha zayıf görünmesinin bir diğer nedeni. Bu yüzden sıkı modeller uygulamaktan vazgeçin.

5. Saç Rengi ile Cilt Tonunun Çok Yakın Olması

Saç stilisti Eva Scrivo uyarıyor: ‘‘Eğer çok soluk bir ten rengine sahip olduğunuz halde saç renginiz plantin sarısıysa, saçlarınız olduğundan daha cansız görünür. Bu durum her saç rengi için geçerlidir. Saç rengi ile cilt tonu birbirine ne kadar yakınsa saçlar o kadar zayıf görünür.’’ Bu yüzden daha dolgun saçlara sahip olmak için saç rengi ile cilt arasına biraz ton farkı eklemeyi deneyin.

6. Saçlarınızı Çok Koyu Renklere Boyamak

Saçlarda koyu renkler tercih etmek kış için uygun bir seçim olsa da eğer saçlarınızın cansız olduğunu düşünüyorsanız çok koyu renklerden uzak durmalı, daha doğal açık tonları tercih etmelisiniz. Saç stilisti Eva Scrivo bu durumu şöyle açıklıyor: ‘‘Çok koyu renklerde saçın bir bölümü daha belirgindir. Bu görüntü saçınızın olduğundan daha zayıf algılanmasına neden olur.’’ Eğer saç renginizi çok seviyor ve değiştirmek istemiyorsanız saç derisini gizlemek ve daha dolgun bir görüntü yaratmak için saçların ayırım kısmına göz farı uygulayabilirsiniz.

7. Yanlış Ürün Kullanımı

Saçlarınızın sağlığı için doğru ürünler kullanmak saçlarınızın dolgun görünmesinden daha önemli bir konudur. Bununla birlikte arkadaşınızın uyguladığı dolgunlaştırıcı bir hile, sizin saçınızda o kadar iyi gözükmeyebilir. Saç stilisti Eva Scrivo: ‘‘Yağ ve silikon içeren saç bakım ürünleri saçı ağırlaştırarak olduğundan daha zayıf görünmesine neden olur.’’ diyor. ‘O halde doğru ürün seçimi nasıl yapılır?’ sorusunu ise şöyle cevaplıyor: ‘‘Alkol içeren saç bakım ürünleri saç köklerindeki yağı emerek saçların daha dolgun gözükmesini sağlar.’’ Bu yüzden saç diplerinde yağlı bir görüntü yaratan ürünlerden kaçınılmalıdır.

8. Yüksek Isı Derecelerinde Kullanılan Saç Sekillendiriciler

Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız düzleştirici ve maşalar saç yapısına ciddi zararlar verir. Bununla birlikte yüksek ısı saçı yapıştırarak olduğundan daha ince gösterir. Saç stilisti Nick Penna: ‘‘Saç şekillendiricilerini 400°C gibi yüksek ısılarda kullanmanın saçınıza zarar vermekten başka hiçbir anlamı yoktur.’’ diyor. Isıl işlemler saç telindeki kütikula tabakasına zarar vererek saçların kırılmasına neden olur. Bu yüzden saç uzmanları bu işlemlerden önce mutlaka ısı koruyucu bir ürün kullanmanızı öneriyor.

9. Hatalı Saç Kesimleri

Saç stilisti Eva Scrivo: ‘‘Kadınlarda omuz hizasında ya da daha uzun saçlar için katlı kesimler kullanmak saçı olduğundan daha dolgun gösterir. Ancak uygulanan katlar çok kısa olmamalıdır.’’ diyor. Ayrıca kendisi, yüz hatlarına uygun ve yanakları çevreleyen hafif katlı kesimleri öneriyor.

Siz de saçlarınızın zayıf ve cansız olmasından şikayetçiyseniz doğal bakım uygulamalarının yanı sıra bu hataları yapmamaya dikkat edin.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Nasıl Canlanır?
  • ISIRGAN TOHUMU YAĞININ SAÇA FAYDALARI
  • Kış İçin Saç Bakım Önerileri
  • Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler
  • saç dökülmesi
  • Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »