Son Çarenin Saç Kestirmek Olmadığının Kanıtı Bakımlar | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Son Çarenin Saç Kestirmek Olmadığının Kanıtı Bakımlar

Son Çarenin Saç Kestirmek Olmadığının Kanıtı Bakımlar

Ne yaparsanız yapın son çarenin saçlarınızı kestirmek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Doğanın gücünden faydalanarak hazırlayacağınız bakım reçeteleri sayesinde yıpranmış, kırılmış saçlarınızı tekrar hayata döndürmek mümkün. Yalnızca bakım sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalara özen göstermeli, bakımları düzenli olarak uygulamaya devam etmelisiniz. Özellikle kimyasal ve ısıl işlemlere maruz kalarak yıpranmış yanmış saçlar yoğun bakıma ihtiyaç duyar. Bunun altın kuralı da saçları daima nemli tutmak, bakım sürecinde saçları daha fazla yıpratacak ve kopmasına neden olacak işlemlerden kesinlikle uzak durmaktır. Bilhassa renk açıcı özellikteki saç boyaları saçta büyük hasara sebep olur. Bu yüzden renk değişikliklerini aniden değil zamana yayarak yapmalısınız. Böylece narin saç uçlarını yanmaktan kurtarır ve kestirmek zorunda kalmazsınız. Bitkisel içerikli saç boyaları da bu anlamda işinizi görecektir.

Öncelikle saçlarınızın yıpranmasının ve kırılmasının önüne geçmeli bununla birlikte bakımları da ihmal etmemelisiniz. Bu yüzden saçlarınızı çok fazla yıkamayın ve ıslakken plastik fırçalarla taramayın. Güneşten ve soğuk havalardan korunmaya muhtaç saçlarınız hasar gördüğü durumlarda daha fazla özen ister. Sizler için saçlarınızı kökten uca besleyip nemlendirecek, son çarenin saçlarınızı kestirmek olmadığının kanıtı niteliğindeki bakımları derledik. İşte doğanın bir mucizesi olan saç bakım sırları:

Zeytinyağı Bakımı

Yıpranmış saçlar için en faydalı doğal yağlardan biri zeytinyağı bakımıdır. Özellikle biraz ısıtıldığı zaman daha yoğun bir etki gösteren zeytinyağını saçlarınıza kökten uca yedirip streç filmle sararak uyuyabilir ya da sadece hasar görmüş uçlara zeytinyağı sürüp bekleyebilirsiniz. Saç en çok neme ihtiyaç duyduğu zaman taşıyıcı özellikteki yağları kullanarak bakım yapmak en doğru uygulama olacaktır. Bu sebeple zeytinyağı hasar gören saçlar için ideal bir bakımdır.

Bademyağı Bakımı

 

Bademyağını tek başına ya da başka yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz. Bademyağı da zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar sınıfındadır. Yani etkisini kolayca ve yoğun bir şekilde gösterir. Bunun için 1 yemek kaşığı bademyağı, 1 çay kaşığı bal ve 1 yumurta akını karıştırın. Bu karışımı saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı sararak 1-2 saat bekleyin. Sonrasında ılık suyla saçlarınızı durulayın. Bademyağı bakımını çok yıpranmış saçlarınız için haftada birkaç kez uygulayarak kestirmekten kurtulabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı Bakımı

5 yemek kaşığı hindistancevizi yağını 1 yumurta ile karıştırın. Bu karışımı saç diplerinden uçlarına kadar tamamen yedirin. Eşit şekilde yayılmasını sağlamak için geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın. Streç filmle saçlarınızı sarıp 30 dakika bekleyin. Sonrasında ılık suyla saçlarınızı yıkayın. Hindistancevizi yağı güzel kokusuyla saçların nemlenmesini sağlarken yumurta içeriğindeki protein sayesinde yıpranmış saçları onarır. Böylece saçlarınızı kestirmek zorunda kalmazsınız. Hindistancevizi yağı bakımını haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Bakımı

2’şer çay kaşığı aloe vera jeli ile gliserini 4 yemek kaşığı avokado yağı ile karıştırın. Bu karışımı özellikle yanmış saç uçlarına yedirin. Saç diplerine masaj yapmayı da ihmal etmeyin. Saçlarınızı sararak 30 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ile yıkayın. Saçlarınıza canlılık katacak aloe vera bakımını haftada 2 kez uygulamalısınız.

Muz Bakımı

Saçları yumuşatan ve onaran bu bakım için 1 adet muzu ezerek püre haline getirin. 1 yemek kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Özellikle saç uçlarına yedirin. Saçlarınızı sararak 20 dakika bekleyin. Muz içeriğindeki yüksek potasyum sayesinde saçlarınızı onarır ve tekrar hayata döndürür. Yıkarken saçınızda muz kalıntıları bırakmamaya özen göstermelisiniz. Muz bakımını haftada 2 kez uygulayın.

Jojoba Bakımı

4 yemek kaşığı joboba yağı ile 1 çay kaşığı biberiye yağını karıştırın. Saçınızın tamamına masaj yaparak uygulayın. En az 10 dakika boyunca masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmalısınız. Saçlarınızda 30 dakika sararak beklettiğiniz bu karışımı ılık suyla yıkayın. Haftada 1 kez uygulayacağınız bu bakım sayesinde yanmış kuru saçlarınız toparlanacak ve eski haline dönecektir.

Karışık Doğal Yağ Bakımı

1 yemek kaşığı hintyağı, 1 yemek kaşığı hardal yağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı biraz ısıtarak saçlarınızın kökünden ucuna kadar tamamen uygulayın. Saç uçlarına yedirdiğiniz karışım kuruyup yanmış telleri nemlendirerek onaracaktır. Daha yoğun bir sonuç elde etmeyi dilerseniz saçlarınızı sararak 2 saat bekleyin. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu karışık yağ bakımını haftada en az 2 kez uygulamalısınız.

Yanmış Saçlara Özel Bakım

100 ml susam yağı, 10 ml makademya yağı (cadı fındığı), 10 ml civanperçemi yağı, 10 ml oğul otu yağı ve eczaneden temin edebileceğiniz 5 ml’lik dexpanthenol ampulü karıştırın. Bu karışımı temiz saçlarınıza kökten uca kadar uygulayarak streç filmle sarın ve 3-4 saat bekleyin. Saç derisine masaj yapmayı da ihmal etmeyin. Yanmış saçlara özel bu formül, etkisini 2 gün içinde göstermeye başlar. 2 hafta boyunca gün aşırı olarak uygulamaya devam edeceğiniz bu özel bakımla saçlarınız yeniden hayat bulacak.

Tüm bu bakımların yanı sıra beslenmenize de dikkat etmeniz önem arz ediyor. Gıdalarla biyotin, B6, B12, demir, çinko gibi vitamin ve minerallerin vücudunuza alındığından emin olmalısınız. Böylece yıpranmış, yanmış saçlarınızın içten dışa onarılmasını sağlamış olursunuz. Bu süreçte saçlarınızı özel E vitamini bakımlarıyla da destekleyebilirsiniz. E vitamini bakımıyla ilgili daha fazla bilgi için ‘‘E vitamininin saça faydaları’’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • saç bakımı
  • saç temizliği

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »