UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER

UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER

Saç uzatma konusunda efsanevi paylaşımlar okuyup uyguladıktan sonra istediğiniz mucizevi sonuçları alamayınca hayal kırıklığı yaşadığınızı biliyoruz. Çünkü bu akla mantığa sığmayan öneriler saç uzatmak için gerekli ortamı sağlamak gerektiğinden çok, ne kadar hızlı sonuç alınabileceğine odaklanıyor. Oysa saçın uzaması kesinlikle tek faktöre bağlı değildir. Kökten yeterince beslenemeyen, iyi bakılmayan ve sürekli kimyasal işlemler uygulanan yorgun saçların ışık hızıyla uzaması beklenemez. Sizler için uzamayan saç dosyasını ele alıyoruz. Uzman görüşlerine dayanan tavsiyelerimizi uygulayarak sağlıklı bir şekilde uzayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Neden Uzamaz?

‘Ne yaparsam yapayım saçlarım bir türlü uzamıyor!’ dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle belirtelim ki uzamayan saç yoktur. Saç uzama miktarı her ay 0,5 cm ile 2 cm aralığında değişir. Sizin saçlarınız da yavaş uzuyor olabilir. Bunun genetikten, beslenmeye, uygulanan bakımlardan strese kadar çok farklı nedenleri vardır. Elbette genetik yapımızı değiştiremeyiz ancak beslenmemize dikkat ederek, saç bakım maskeleri uygulayarak hızlı saç uzatma sürecini destekleyebiliriz.

Saç Derisinin Önemi

Rapunzel gibi uzun saçlara sahip olmayı hayal etmeden önce bunun saç derisi ile olan ilişkisine bir göz atalım. Sıkça dile getirdiğimiz bir konu var ki o da nefes alan saç folikülleri. Evet, saç kökleriniz yani foliküller toz, yağ ve uyguladığınız saç şekillendiricilerin kalıntılarından dolayı tıkanıp hava alamaz hale geldiğinde bırakın saç uzamasını, saçınızın dökülmemesine şaşırmalısınız. Canlı hücrelerin yaşam gereksinimi olan oksijenin foliküller için önemini bilmelisiniz. Bu yüzden saçlarınızın uzamasını istiyorsanız öncelikle saçlarınızı temiz tutmalısınız. Tabi ki her gün yıkayın demiyoruz. Ancak uzmanlar 2-3 gün aralığında saçlarınızı yıkamanız gerektiği konusunda uyarıyor. Ayrıca saçlarınızı yıkarken nazik hareketlerle masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmayı da ihmal etmemelisiniz. Tabi ki burada saç tipinize uygun bir şampuan seçimi ve nemlendirici ürünler kullanmak da büyük önem taşıyor. O halde sağlıklı uzun saçlar için ilk adım saç derisini temiz tutmak.

Saç Uzaması ve Beslenme

Okurken sürekli beslenmeye değinmemizden sıkıldınız belki biliyoruz ancak eğer gerçekten saç uzatma yöntemlerinden bahsediyorsak beslenme konusunu bir kenara bırakamayız. Saç gelişiminin hızlı bir şekilde tamamlanması ve dökülen saçların yerine yenilerinin gelebilmesi için saçlarınızın gerekli vitamin ve mineralleri alması şart. Vücut saçın uzaması ve gürleşmesi için ‘biyotin’e ihtiyaç duyar. H vitamini ya da B7 vitamini olarak da adlandırılan biyotinin yoğun olarak bulunduğu besinler ekmek mayası, tavuk ciğeri, fındık, yumurta ve bademdir. Sağlıklı beslenmenin bir parçası olan balık, süt ve yeşil sebzeleri de beslenme düzeninizden eksik etmemelisiniz. Burada yine su tüketimi hakkında da uyaran uzmanlar vücut susuz kaldığı zaman saçlar için gerekli nemin karşılanamayacağının altını çiziyor. Yani günde 1,5-2 litre su içmezseniz, saçın uzaması için gerekli vitamin ve mineraller foliküllere iyi bir şekilde taşınamayacak, saçlarınızın uzaması yavaşlayacaktır. Bu yüzden sağlıklı bir şekilde uzayan saçlar için beslenme oldukça önemli bir konu. Saçlarınızın uzamadığından şikayetçiyseniz nasıl beslendiğinizi hatırlamanız gerekiyor.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sadece saçlara değil tüm vücuda zararlı etkileri olan sigara ve alkole de değinmeden geçemiyoruz. Sigara içiyorsanız saç köklerinize taşınan oksijen miktarı sekteye uğruyor demektir. Ciğerlerinize çektiğiniz karbonmonoksit saç gelişimi ve uzaması konusunda karşınıza çıkan engellerden biri. Alkol de yine bağışıklık sistemini zayıflatan çalışma prensibiyle foliküllerin tıkanmasına neden olur. Sadece saçların hızlı uzaması için değil tüm vücut sağlığı için sigara ve alkol tüketimi konusuna hassasiyet göstermelisiniz.

Yine Stres

Stres ve buna bağlı depresyon saç uzamasının önüne geçeceği gibi dökülmeye de neden olur. Çünkü saç uzaması doğrudan hormonlarla da ilişkilidir. Stres durumlarında hormon seviyelerinde meydana gelen değişimler saç dökülmesine neden olur. Bu durumda saçların uzaması mümkün değildir. Söylemesi kolay geldiği için değil, sağlığınız için stresten uzak kalmaya çalışın.

Saça Uygulanan İşlemler

Saça uygulanan işlemler deyince hemen maskeler gelmesin aklınıza. Bundan önce saçınızı nasıl tarayıp şekillendirdiğinizi düşünün. Kırılan saçların uzamasını beklemek kendinize de haksızlık olur. Fakat sıkça farkında olmadan saçlarımızın kırılmasına neden oluyoruz. Duştan çıkıp ıslak saçları fırçalamak, sıcak fönle hoyratça saçlarımızı kurutmaktan çok, saçı kırıp uzamasını engelleyen bir şey yoktur sanıyoruz.

Saçlarınızın uzamasını istiyorsanız öncelikle kırılmaların önüne geçmelisiniz. Bu yüzden saçlarınızı çok sıkı toplamamalısınız. Sıkı toplanan saçlar hava alamayıp kolayca kırılacaktır. Burada başka önemli bir konu da saçlarınıza uyguladığınız kimyasal ve ısıl işlemler. Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce nasıl hızla uzadığını hatırlayın. Ya da bu kadar sık düzleştirici kullanmaya başlamadan önce. Tabi ki artık saçlarınızı boyamayın ya da şekil vermeyin demiyoruz. Ancak bitkisel yoğunlukta boyaları tercih edebilir, boya yapmanız gerektiğinde tüm saçı değil de sadece dipleri boyayabilirsiniz. Böylece nemini kaybetmiş kırılmaya yatkın saçlarınızı kırılmaktan kurtarabilir ve uzamasını destekleyebilirsiniz.

Eğer çok canlı renkler kullanıyorsanız, tavsiyemiz amonyak içermeyen su bazlı saç boyaları. Bunlar saç rengini değiştirmeden sadece canlandıran ve parlaklık veren boyalardır. Bu boyalar amonyak içermediğinden saçlarınıza diğer boyalar kadar zarar vermeyecektir. Kurutma, maşalama ve düzleştirmeye gelince, tek çareniz saç şekillendirirken bu aletleri düşük ısı ayarında kullanmak ve bunu haftada maksimum 1-2 kez yapmak. Tabi öncesinde ısı koruyucu sprey veya serum kullanmak koşuluyla. Kısacası mümkün olduğunca kimyasal ve ısıl işlemden uzak durarak saçların uzama sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kırık Saçlardan Kurtulma

‘Saçları sürekli kestirerek nasıl uzamasını sağlayabilirim ki?’ diye düşünebilirsiniz. Ancak bu pek doğru değil. Uzmanlar saç kırıklarından kurtulduğunuzda saçların hafifleyerek daha az dolaştığını ve hızlı uzadığını belirtiyor. Tabi ki her ay saç kırıklarını aldırmak zorunda değilsiniz. Zaten bahsettiğimiz önerilere kulak verdiğinizde saçınızın eskiye göre çok daha az kırıldığını fark edeceksiniz. Ortalama 2-3 ayda bir saçınızın durumuna göre kırıkları aldırmak sizin yararınıza olacaktır.

Saç Bakım Kürleri

Uzamayan saçlar için çok çeşitli bakım kürü tarifleri bulabilirsiniz. Zaten saç uzatma denilince ilk bu kürlere başvuruluyor. Oysa yukarıda sözünü ettiğimiz durumlara dikkat etmediğiniz sürece uyguladığınız bakım kürleri sizi mucize sonuçlara kavuşturmayacaktır. Tüm bu konulara dikkat ederek saçlarınıza gerekli özeni gösterdiğinizi varsayarak bakım kürü tariflerine geçiyoruz. Saç uzatmak isteyenlerin sıkça başvurduğu bazı malzemeler var. Bunlar; yumurta, zeytinyağı, bal, hindistancevizi yağı, yılan yağı, limon, sirke ve süt ya da yoğurttur. Elbette bunların hepsini karıştırmanıza gerek yok. Seçtiğiniz malzemelerle kendi maskenizi hazırlayabilirsiniz.

  • Besleyici Maske

Saçınızın uzunluğuna göre 1 veya 2 yumurta, yarım su bardağı süt, 1 adet limonun suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza masaj yaparak sürün. Streç filmle sardığınız bu maskenin 30 dakika saçınızda beklemesi yeterlidir. Beslenen saçlarınız daha hızlı uzayacağı kesin. Bu besleyici maske tarifini haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

  • Onarıcı Muz Maskesi

2 adet muzu çatalla ezerek üzerine 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ya da badem yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Karışımın homojen olması için iyice karıştırmanız gerekiyor. Bu maske ile potasyumca zengin muz sayesinde yıpranmış saçlarınızı onarmaya başlayacaksınız. Maskeyi saçınızda 20-30 dakika bekletebilirsiniz. Haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Maskeyi yıkarken kalıntı bırakmamaya özen gösterin. Yıpranmış saçlar onarılarak sağlıkla uzamak için harekete geçecektir.

  • Etkili Sarımsak Maskesi

Biraz zahmetli olacağını düşündüğünüz bu maskeyi bir kez hazırlayıp karışım bitene kadar uzun süre kullanabilirsiniz. Bu etkili sarımsak maskesi için gerekli olan malzemeler; 1 kavanoz zeytinyağı, 1 tutam biberiye, 1-2 dal adaçayı, 4-5 diş sarımsak. Tüm bu malzemeleri karıştırıp 7 gün boyunca güneş gören bir yerde bekletin. 7. Günün sonunda bir tencereye alıp karışımı benmari usulü, 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Sonrasında 1 gece bu şekilde bekleterek demlenmesini sağlayın. Ertesi gün karışımı süzerek cam bir şişeye alın. Bu karışım bitene dek, haftada 1 kez saçınızın uzunluğuna göre ihtiyacınız kadar miktar maskeyi saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Streç filmle saçınıza saracağınız bu etkili maskenin 2 saat kadar beklemesi yeterli olacaktır. Saçlarını uzatmak isteyen erkeklerin de uygulayabileceği bu maske tarifinin zahmetli olduğu kadar etkili olduğunu da hatırlatalım.

Unutmayın, saçlarınızı uzatmak istiyorsanız önce sağlığını korumalı ve onlara gereken özeni göstermelisiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • erkeklerde saç boyama
  • Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı Çözümler
  • Saç Ekimi Sonrası Karşılaşabileceğiniz Sorunlar
  • saç dökülmesi

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »