UZMANLARDAN SAÇ BAKIMI TAVSİYELERİ | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

UZMANLARDAN SAÇ BAKIMI TAVSİYELERİ

Uzmanlardan saç bakımı tavsiyeleri giriş

Güzelliği taçlandıran saçlarımıza olan düşkünlüğümüzü bilmeyen yoktur. Saç güzelliği konusunda biraz takıntılı olmakta haklısınız. Kim hacimli, parlak ve uzun süre rengini koruyan saçlara sahip olmak istemez ki? Bunun yolu da istikrarla uygulayacağınız bakımlardan geçiyor. Saç bakımı konusunda neredeyse her gün yeni bir şey duyuyoruz. Ya çevremizden, ya okuduğumuz paylaşımlardan. Peki, bunlardan ne kadarı güvenli ve gerçekten sizi çözüme ulaştırıyor? Bunun gibi soru işaretlerinden kurtulmanın tek yolu işi uzmanlarına bırakmak. Uzun zamandır düzenli olarak gittiğiniz bir kuaför varsa o da yine sizin saç tipinizi ve saçınızın maruz kaldığı işlemleri bildiğinden önerilerini dikkate almanızda fayda var. Biz de sizler için bilmeniz gereken, başarılı saç bakım ve tasarım uzmanlarının altın değerindeki tavsiyelerini araştırdık. Şimdi bu küçük püf noktaları ve hayat kurtaran bakım önerilerine birlikte göz atalım.

Doğru Saç Yıkama Tekniği

Saç bakımı konusunda en büyük yanlışı saç yıkama konusunda yapıyoruz. Özellikle sıcak duşları sevenler için kötü bir haberimiz var. Sıcak su saçlarınızı fena halde yıpratıyor. Uzmanlara göre saç ılık suyla yıkanmalı. Saçlarınızı yıkarken parmak uçlarınızla hafifçe masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmalısınız. Saçlarınızı fazla sıcak suyla yıkamak derinin kurumasına ve kepeklenmesine neden olacaktır. Sönük ve cansız saçlar istemiyorsanız ılık suya alışın. Bununla birlikte aceleyle saç diplerine baskı uygulayarak yıkamanız saç köklerinize zarar verir. Saçlarınızı yıkarken nazik davranmaya özen göstermelisiniz. Bir de yıkamanın sonunda soğuk suyla üstünden geçerseniz şok etkisiyle saçlarınıza canlılık katmış olursunuz.

Şampuan Seçimi

Saç yapınıza uygun bir şampuan seçimine sizler karar vermelisiniz. Yağlı veya kuru ya da normal saçlara uygulanan şampuanlar birbirinden oldukça farklıdır. Bu yüzden şampuan deyip geçmeyin. Bildiğiniz gibi son zamanlarda bitkisel şampuanların, paraben içermeyenlerin ne kadar faydalı olduğu gündemde. Ancak arkadaşınızın saçlarında harikalar yaratan bir şampuan sizin için doğru seçim olmayabilir. Örneğin bitkisel şampuanlar saç boyasının hızla akmasına neden olur. Ya da yıkarken köpürmeyen şampuanlar size temizlenmiş hissi vermediğinden saç derinizi çok sürterek tahriş edebilirsiniz. Tüm bunlara neden olmak istemiyorsanız tavsiyelere değil, saç tipinize kulak verin. Seçtiğiniz şampuanın nemlendirici özellikte olması her zaman için avantajdır. Yıkarken şampuanı direkt başınıza değil önce avucunuza almalı, ıslattığınız saçlarınıza öyle uygulamalısınız. Yıkama esnasında da şampuanı önce saç derinize yedirmelisiniz. Saç uçlarının fazladan şampuanlanmasına gerek yoktur. Çünkü kırılmaya hazır narin saç uçlarını yıkarken de dikkat etmek gerekir. Ayrıca özen göstermeniz gereken bir başka konu sık sık şampuan değiştirmemektir. Bu durum saçlarınızın yağ dengesini bozar. Size iyi gelen bir şampuanda karar kılıp, onu kullanın.

Saç Şekillendirme

Saç şekillendirirken hoyrat olmaya bayılıyoruz. İtiraf edelim acelemiz varken fönü ne kadar uzaktan tuttuğumuza da, saç maşalarken duyduğumuz çıtırtı seslerine de pek aldırış etmiyoruz. Ancak burada hata ediyoruz. Çünkü saçlar sadece kısa süre içinde özen göstererek sağlığa kavuşmaz. Tıpkı bir çiçek gibi sürekli itina isteyen saçları şekillendirirken ısı etkisinden korumak temel noktamız. Saçlarınızı doğal halde kurumaya bırakmanın ne kadar rahatlatıcı etkisi olduğunu saç bakım uzmanları her fırsatta dile getiriyor. Ancak siz şekillendirme konusunda hem aceleci hem de mükemmeliyetçiyseniz silahınız ısı koruyucu ürünler olmalı. Bundan bahsetmeden önce saçlarınızı nasıl taradığınızı düşünmenizi istiyoruz. Birçoğumuz ıslak saçları fırçalama hatasına düşüyor. Ancak uzmanlar saçları hafif nemliyken taramak gerektiğini vurguluyor. Çok ıslak saç fırçanın güçlü darbesine dayanamayıp kopacaktır. Bu yüzden hafif nemli saçlarınızı elektriklenmeye engel olmak için plastik değil ahşap geniş dişli bir tarakla taramalısınız. Düzleştirici veya maşa yapmadan önce de mutlaka saçlarınızı iyice kurutmalı ve ısı koruyucu ürünler kullanmalısınız. Saçınızdan gelen çıtırtıları duyduğunuzda yaptığınız uygulamayı hemen bırakın. Saçlarınızı tam olarak kurutup öyle devam edin. Ayrıca saçlarınıza haftada 1-2 seferden fazla ısıl işlem uygulamayın.

Saç Renklendirme

Her sezonun favori bir rengi var. Kimi zaman sadece ışıltılı balyajlar, gölgeler, kimi zamansa çılgın renkler trend. Sizin yapmanız gerekense her trende uymamak. Evet, biraz değişiklik istiyorsanız saç renklendirme uygulamaları size kendinizi iyi hissettirebilir. Burada dikkat etmeniz gerekense cilt tonunuza uygun bir saç rengi seçmek. Örneğin; esmerlerin saçlarını sarı tonlarına boyamaması gerektiği gibi genel bir yargı var. Bunu görmezden gelemeyiz tabi. Ancak bazı esmerlere sarı tonlar çok yakışırken bazılarında çiğ durur. Bunun sebebi cilt alt tonu. Yani bu sezon trend diye gidip size yakışmayacak bir renge saçlarınızı boyatmamalısınız. Bu konuda da yine kuaförünüzün fikrine başvurmanızda fayda var. Hayal kırıklığına uğramak istemezsiniz öyle değil mi? Bir de renk açma işleminde saçları yananlar var ki, bir daha kuaföre gitmemeye kesin kararlı hale gelmelerine şaşırmamak gerek. Yalnız şunu da belirtelim ki kuaförünüz sizi uyardığı halde saçlarınızın ani renk değişikliklerinden göreceği zararı kabul ederek renk açma işlemi yaptırıyorsanız pek de kızmaya hakkınız yok. Zarar gören saçlarınızı yoğun bakım uygulamalarıyla hayata döndürmeniz belli oranda mümkün. Yine de istediğiniz sonucu almak için renklendirme konusunda sabırlı davranmalısınız. Böylece uçları yanan saçlarınızı kestirmek zorunda kalmazsınız.

Bakım Maskeleri

Uzmanların en hassas oldukları konuda şimdi sıra. Bakım maskelerinin düzenli uygulanması için sıkça uyarı da bulunan saç uzmanları, bakımın saç tipine göre seçilmesi gerektiğinin altını çiziyor. En azından haftada 1 kez size uygun bir bakım maskesi uygulayarak saçlarınızı güçlendirmeniz şart. Bakım maskelerinden gözle görülür sonuç alabilmeniz için de en az 4-5 hafta devam etmeniz gerekiyor. Mevsim değişikliklerinin etkisi ile birlikte bağışıklık sistemimiz zayıf düştüğünde saçlar dökülmeye daha yatkın hale geliyor. Bu durumda saçın ihtiyacı olan maddeleri tam anlamıyla sağlıklı beslenerek de karşılayamıyoruz. İşte bu yüzden bakım maskesi uygulamanın önemi artıyor.

Kırık Uçlar

‘Saç uçlarından her ay düzenli olarak aldırmak gerekli mi, yoksa saçlarım nasıl uzayacak?’ diye bir ikilemde olduğunuzu biliyoruz. Özellikle siz de kuaförlerin hatalı kesimlerden nasibinizi almışsanız kararsız kalmanız çok doğal. Saç uzadıkça uçları zayıflayıp hassaslaşır. Sonrasında boya ya da ısıya maruz kaldığında kolayca kırılır. Bu yüzden uzmanlar saç uçlarından belirli aralıklarla kestirmekte fayda var diyor. Onarılması mümkün olmayan, yanmış kırık uçların kesilmesi saçınızı hafifleteceğinden tekrar hareket katacaktır. Kesilme zamanına saçınızın duruma bakarak siz de karar verebilirsiniz. Kuaförlere güven probleminiz varsa evde kendiniz de kırık saç uçlarından kurtulabilirsiniz. Saçlarınızı ensenizde bir atkuyruğu yaparak küçük hareketlerle uçlarda kalan kırıklara müdahale edebilirsiniz. Çok düzgün bir kırık alma işlemi olmasa da sizi ferahlatacaktır.

Mevsime Göre Bakım

Sizin de yazlarınız sıcak ve kurak, kışlarınız ılık ve yağışlı geçmesin! Saçların mevsime uygun bakıma ihtiyacı var. Yazın deniz ve havuz suyuna maruz kalan saçlarınız özel bir bakımı hak etmiyor mu sizce de? Yazın saçlar her zamankinden daha sık yıkanabilir. Bunun saç yapısına bir zararı yoktur. Saçınızı her seferinde şampuanla yıkamak zorunda değilsiniz. Böylece güneşin kurutucu etkisinden kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte nemlendirici ürünleri yanınızdan ayırmamalısınız. Kışın ise saç bakımına sonbahardan itibaren başlamalısınız. Bu yüzden vitamin tabletleriyle saç sağlığınızı desteklemelisiniz. Vitaminlerin bu süreçte maske bakımından çok beslenme yoluyla alınması daha yararlıdır. Bununla birlikte kışa girerken şampuanınızı dermokozmetik bir şampuanla değiştirmeniz yine uzman görüşleri arasında. Tabi ki nemlendirici bakımları da ihmal etmemelisiniz.

Tüm bu bakım önerilerinden sonra hatırlatmak istediğimiz önemli bir konu var. O da her bakım uygulamasının sizin saçlarınıza fayda saylamayacağı. Kendi saç tipinize uygun bakımı seçmeniz, saçın ihtiyaçlarını tanımanız sağlıklı saçlar için atılması gereken ilk adım. Örneğin; yağlı bir saç tipiniz varsa yoğun nemlendirici etki gösteren bakımları daha seyrek zaman aralıklarla uygulamalısınız. Yahut çok canlı renklerde saç boyaları kullanıyorsanız bitkisel şampuanlar rengi hızlıca akıtacağından renk koruyucu içeriği olan ürünler tercih etmelisiniz. Kısacası saçınızı tanımalı ve bakımları uzmanların da tavsiyelerine dikkat ederek uygulamalısınız. Düzenli aralıkla doğru bakımı uyguladığınızda ışıldayan güçlü saçların sadece bir hayal olmadığını göreceksiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • erken yaşta saç dökülmesi giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »