YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAĞLANMA KARŞITI TÜYOLAR | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAĞLANMA KARŞITI TÜYOLAR

YAĞLI SAÇLAR İÇİN YAĞLANMA KARŞITI TÜYOLAR

Kuru saç yapısına kıyasla başa çıkmak daha güç gibi gözükse de doğru bakım tekniklerini uyguladığınız ve küçük ipuçlarından faydalanmayı bildiğiniz sürece yağlı saç probleminin üstesinden gelebilirsiniz. Öncelikle belirtelim ki yağın nedeni saçlı derideki aşırı sebum üretimidir. Dengeli miktarda sebum üretimi saç derisini mantar ve bakterilere karşı korur. Ancak fazla üretilmesi de kirli görünen yağlı saçlara neden olur. Aşırı sebum üretimi fast food gıdalar ve baharatlı beslenmenin bir sonucu olabilir.

Her saç teli 2-2,5 yılda bir kendini yenilemektedir. Aşırı yağlanmanın tıkadığı saç kökleri dökülme sorunuyla birlikte yeni saç oluşumuna engel durumları da beraberinde getirir. Bununla birlikte saça uygulanan şekillendirici kimyasal gibi ürünler de yağlanmanın artmasına neden olur. Özellikle saçı düz olanların daha fazla yaşadığı bu problemin nedeni yağın saç derisinde kolayca yayılıp uçlara doğru ilerlemesidir. Kıvırcık saçlarda daha nadir bir sorun olsa da cansız, sönük gözüken yağlı saçların bakımına yeterince özen gösterilmez, yağ dengesi sağlanamazsa toz, ölü hücreler ve yağlar saç köklerini tıkayarak dökülmeye neden olur. Tüm bu sebeplerden ötürü saçınızın yağ dengesini korumaya özen göstermelisiniz. Eğer siz de ne yaparsanız yapın hacimli görünmeyen cansız saçlarınızdan şikayetçiyseniz, sizler için hazırladığımız yağlanma karşıtı tüyolara bir göz atın.

Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalı?

Çokça yakındığınız yağlı saçları temizlik açısından takıntı haline getirip sıkça yıkadığınız sürece sebum üretiminin daha fazla artmasına ve çabuk yağlanmaya neden olursunuz. Yağlı saçları yıkarken direkt olarak ıslak saça şampuan sürmek doğru bir yıkama tekniği değildir. Bunun yerine şampuan saç kuruyken sürülmeli ve masaj yaparken suyla yavaş yavaş köpürtülerek yıkanmalıdır. Böylece yağ saçtan daha iyi bir şekilde arınır. Bununla beraber saçları sıcak su ile yıkamak saç derisini kurutacağından sebum üretimi bir metabolizma tepkisi olarak artacak ve yine saçlarınız daha çabuk yağlanacaktır. Tüm bu sebeplerden yağlı saçlar 2 günde bir ılık suyla yıkanmalıdır. Ayrıca yıkama işleminin sonunda soğuk suyla da şok etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırmak faydalı olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Yağlı saçlar için ürün seçerken belki de çoğunuzu yanıltan bir nokta olduğunu düşünüyoruz. O halde hemen doğru sanılan bu yanlışı düzeltelim. Nemlendirici etkisi olan ürünlerden uzak durmanız yağlı saçlar için bir çözüm değildir. Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi saç derisini kurutmak vücudun doğal tepkisi olarak sebum üretimini arttıracaktır. Dolayısıyla kuru saçlar kadar yağlı saç problemi olanların da nemlendirici ürünler kullanması gerekir. Ancak bakım kremi uygularken diplere gelmemesine özen gösterin. Kremi saçın uç kısımlarına uygulayın. Çay ağacı ya da argan yağı içeren şampuanlar sizin için doğru seçim olabilir. Yağlı saçlar için etkili bir çözüm olan ardıç katranı içeren losyonlar da sizler için faydalı olacaktır. Yağlı saç problemi için dermatologlar uygun gördükleri takdirde salisilik asit ve kükürt içeren ilaçlar önermektedir. Bunun dışında yağlı saçlar için oldukça etkili arındırıcı şampuanlardan kullanabilirsiniz.

Saç şekillendiricilerinin kalıntıları ve toz, yağ saçınızdan iyi temizlenmeli ve foliküllerin nefes alması sağlanmalıdır. Bu durum saç dökülmesinin önüne geçmek için etkili bir yöntemdir. Ancak özellikle dermokozmetiklerde bulabileceğiniz arındırıcı şampuanların her yıkamada kullanılmaması gerekir. Çünkü bu ürünlerin içeriğindeki temizleyici maddeler sık kullanımda saç derisini tahriş edebilir. Bu yüzden arındırıcı şampuanları haftada 1 kez kullanmanız yeterli olacaktır. Her yıkamada dikkat etmeniz gereken yalnızca saçı iyi durulamaktır. Aksi halde şampuan kalıntıları da saç köklerini tıkayabilir.

Yağlı Saçları Şekillendirmek

Eğer sık sık saçınıza dokunuyorsanız farkında olmadan saçınızın daha çabuk yağlanmasına neden oluyorsunuz demektir. Özellikle kış aylarında artış gösteren saç yağlanmalarında taktığımız berelerin de payı var. Yağlandıkça daha sık yıkayarak bir kısır döngü haline dönüşen yağlı saçlarınızı gün içinde sık sık tarayıp fırçalamayın. Ayrıca saçı düzleştirmek ve maşa yapmak da yağlanmayı arttırır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra doğal halinde kurumaya bırakmanız da yararınıza olacaktır. Sıkı atkuyruğu modeli yerine saç derinizin hava almasını sağlayan dağınık modelleri tercih edin. Şekillendirmek için saçınızla fazla oynamamaya özen gösterin. Yağlı saç problemi olanların acil durum kurtarıcısı kuru şampuanlar da yine saçtaki yağı emen geçici bir çözüm olabilir.

Yağlı Saçlar İçin Bitkisel Bakımlar

Aşırı sebum üretiminden kaynaklı yağlanma sorununun önüne geçmek için bitkisel bakım kürlerinden faydalanabilirsiniz. Bu amaçla uygulayabileceğiniz farklı bakım ve maske tarifleri bulunmakta. Bunlar arasında en etkili olanlarını sizler için araştırdık. Bunlardan birkaç tanesi şöyle;

Nane Kürü

Doğal bir antioksidan olan nane içeriğindeki yağ üretimini baskılayan tanenler sayesinde sebum üretiminin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda antibakteriyel özelliği olan nane arındırıcı bir etki gösterir. Bu kürü uygulamak oldukça etkili ve basittir. Yarım litre suya bir avuç dolusu nane yaprağı atarak 20 dakika ağzı kapalı bir şekilde kaynatın. Sonra cam bir kavanoza alıp ılımasını bekleyin. Süzdüğünüz nane suyunu saçlarınızı şampuanla yıkayıp duruladıktan sonra uygulayın. Üstelik daha sonra tekrar durulamanıza da gerek yok. Bu bakım sayesinde saçlarınızdaki yağlanmayı azaltırken nanenin ferah kokusuyla yenilendiğinizi hissedeceksiniz.

Ihlamur Kürü

Oldukça etkili bir bakım kürü olan ıhlamuru saçlarınızda yalnızca 1 saat bekletmeniz bile yeterli olacaktır. Hazırlamak için 1 lt suya 10 gr ıhlamur ve 1 limon kabuğunun rendesini ekleyerek bu karışımı çay gibi demleyin. 10 dakikalık demlenme süresinin sonunda süzerek 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve saç köklerine uygulayın. Ihlamur kürü aşırı sebum üretimini baskılayarak yağlanma sorunu olan saçlara doğal bir canlılık verir. Böylece saç yağlı olduğundan kirli değil aksine temiz olduğu için parlak görünür.

Yağlanma Karşıtı Maske

Birer fincan elma ve üzüm sirkesine 1 çorba kaşığı defne tohumu yağı, 1 çorba kaşığı adaçayı ve 1 tatlı kaşığı lavanta ekleyin. Bu karışımı temiz olan saç köklerinize hafifçe masaj yaparak uygulayın. Streç filme sararak 2 saat bekleyin. Daha sonra ılık suyla, yağlanma karşıtı bir şampuanla yıkayın. Bu bakımı haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır. 3 haftanın sonunda yağlanma probleminin çözümünde gözle görülür ilerleme kaydedeceksiniz.

Yağlı Saçlar İçin Besleyici Maske

Yağlı saçlara besleyici bakım uygulamanın gerekli olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu maske sayesinde hem yağlanmayı azaltabilir hem de cansız saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. 1 fincan maden suyuna 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı deniz tuzu ve 1 çorba kaşığı polen tozu ekleyin. Bu karışımı temiz saç diplerine uygulayarak yine bütün maskelerde olduğu gibi saçlarınızı sararak 2 saat bekletin. Haftada 1 kez uygulayacağınız bu bakım sayesinde yağlı saçlardaki kepeklenme sorununu çözeceksiniz.

Saçınızdaki yağlanma problemine karşı aldığınız önlemleri doğal bakımlarla desteklediğiniz sürece dengeli sebum üretimi seviyesine ulaşmanız mümkün. Tüm bunlara rağmen yağlanma problemini çözemediyseniz sadece eczacı önerisiyle ya da başka birinden alacağınız tavsiyelerle ilaç kullanmayın. Çünkü her cilt tipi gibi saç derisi de kişiye göre farklılık gösterir. Dermatoglardan alacağınız profesyonel yardımla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • saç
  • erken yaşta saç dökülmesi giriş
  • saç temizliği
  • SAÇ ŞEKİLLENDİRMEYE YARDIMCI DOĞAL ÇÖZÜMLER
  • UZAMAYAN SAÇLARA TAVSİYELER

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »