Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin! | Saç Dökülmesi - Ekimi - Bakımı Hakkında Herşey!

Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!

Yüz Hattınıza Göre Saç Stilinizi Belirleyin!

Saç kesiminin basit birkaç makas hareketinden ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Saç stili sizin daima taşıdığımız bir aksesuardır. Çünkü en güzel elbiseler bile, doğru saç kesimi uygulanmayan bir yüzde sönük kalabilir. Özgüveninizi arttıracak, yüzünüze uygun saç kesimine kuaföre gitmeden önce bir göz atıp fikir edinmek isterseniz bu yazımızı okumaya devam edin.

Yüz Hattı Nasıl Belirlenir?

Saç stilini seçmeden önce yüz tipinizi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü çok beğendiğiniz bir ünlünün saç modeli sizin için uygun olmayabilir. Bu konuda kendinize dürüst davranıp yüz hattınıza uygun bir model seçerek harika bir görüntü yakalayabilirsiniz. Bunun için; tam karşıdan düz bir açıyla çekilmiş, gülümsemediğiniz bir fotoğrafınıza ihtiyacınız olacak. Gülümsemek, yüz hattını belirlerken yanıltıcı olacağından, mümkün olduğunca ifadesiz poz vermeniz gerekiyor. Elbette her insanın yüz tipi farklıdır. Uzmanlar yüz şekilleriyle ilgili bir genelleme dahilinde hangi gruba daha yakınsanız o grup için ideal olan saç kesimlerinden birini seçmenizi tavsiye ediyor. Yüz hatları genel olarak oval, yuvarlak, kare, kalp, uzun ve üçgen şeklinde sınıflandırılıyor. Fotoğrafınıza veya ayna karşısındaki görüntünüze dikkatle baktığınızda yüzünüzün uzun mu yoksa geniş mi olduğuna karar vermekte zorlanıyorsanız, büyük ihtimalle kare veya yuvarlak bir yüz hattına sahipsiniz demektir. Yüzünüzün uzunluğunun, genişliğinden fazla olduğundan eminseniz oval yüz şekline sahip olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çene hattınız belirgin, kemikleriniz çıkıksa kare yüz şekline sahipsiniz demektir. Çene ucu yüzünüzdeki en belirgin noktaysa üçgen yüz şekline sahipsiniz. Hem çene hem de alın ön plandaysa o halde yüz şekliniz kalp. Yüz hattınızı belirlemekte zorlanıyorsanız aşağıda gördüğünüz illüstrasyondan faydalanabilirsiniz.

Yüz hatlarını belirledikten sonra sıra güzelliğinizi ortaya çıkaracak ve geri planda tutmak istediğiniz kısımları saklayacak birbirinden modern saç kesimlerinde:

Yuvarlak Yüz Hattı İçin İdeal Saç Stilleri

Yuvarlak yüz yapısına sahip kişiler şanssız olduklarını düşünürler. Oysa bazı saç stilleri sayesinde yüzünüzü olduğundan daha uzun göstermek mümkündür. Yuvarlak yüz hattına sahipseniz en belirgin noktalar elmacık kemikleri ile kulaklardır. Yüzü dengeli bir şekilde oval göstermek için saçın tepe kısımlarının hacimli olması gerekiyor. Bunun için krepe tarağından yardım alabilir, hacim verdiğiniz kısmı spreyle sabitleyebilirsiniz. Bunun ötesinde öncelikle uzun kesimler mi yoksa kısa modeller mi istediğinize karar verin. Yanak hizasından yukarıda kısa kesimler sizin için uygun değildir. Geniş yanak bölgesini kapatacak ortadan ikiye ayrılmış omuz hizasında saçlar, asimetrik kesimler sizin için en doğru seçim olacaktır. Omuz hizasındaki saçları çene hattından aşağı doğru katlarla hareketlendirmek de doğru bir uygulamadır. Saç stilistleri, ortadan ikiye ayrılmış saçların kulak hizasında atkuyruğu yapılarak, tepe kısmının kabartılmasının yuvarlak yüze sahip olanların kullanabileceği en doğru modellerden biri olduğunu belirtiyor. Çok kısa saç kesimlerinden kaçınmanız gerektiğinin altını çiziyoruz. Özellikle elmacık kemiklerinde hacimli gözüken modellerden uzak durun.

Oval Yüz Hattı İçin İdeal Saç Stilleri

Oval yüz hattına sahipseniz şanslı olduğunuzu söylemeden geçemiyoruz. Çünkü bütün yüz şekilleri oval yüz hattına benzetilmeye çalışılır. Dalgalı, düz, açık ya da topuz her modeli en iyi şekilde taşıyan oval yüz için en ideali omuz boylarında, yumuşak dalgalı hacimli saçlardır. Saçlarınızı ortadan ikiye ayırarak daha havalı bir görüntü yakalayabilirsiniz. Atkuyruğu ya da topuz modellerle de simetrik yüz hattınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu sebeple yüzünüzü kapatacak katlı kesimler yerine düz kesimleri tercih etmelisiniz. Dikkatleri elmacık kemiklerine çekmek istiyorsanız kısa kaküller sizin için doğru tercih. Romantik dalgalı saçlarla oval yüz hattının en iyi örneği Cindy Crawford.

Kare Yüz Hattı İçin İdeal Saç Stilleri

Kare yüz şekli keskin hatlarıyla köşeli çene yapısını ortaya çıkarır. Öyleyse köşeli çene şeklini yumuşatarak daha oval göstermek gerekir. Bu yüzden Bob kesim küt saçlar kare yüz hattı için idealdir. Yuvarlak kaküller de geniş alnınızı kapatarak yüzünüzü yumuşatır. Katlı kesim saçlarda, tek yana ayrılan perçemler, yüzün keskinliğini azaltır. Kare yüz şekline sahipseniz kısa ve orta uzunlukta modeller seçebilirsiniz. Ayrıca doğal olarak kıvırcık ve dalgalı saçlara sahipseniz şanslısınız. Çünkü kare şekli ovale yaklaştırmak sizin için daha kolay. Tepe kısımları hacimli modeller, yüz şeklini dengelemeye yardımcı olur. Saçlarınızı omuz hizasına kadar düzleştirip kalan kısmını dalgalı yapacağınız doğal bir model de tercih edebilirsiniz. Ayrıca kare yüz tipine sahipseniz saçlarınızı dilediğiniz kadar uzatmakta özgürsünüz.

Kalp Yüz Hattı İçin İdeal Saç Stilleri

Kalp biçimindeki yüz hattında dikkat edilmesi gereken noktalar alın ve çenedir. İlk iş alındaki geniş kısmı kapatmak için perçemlerden faydalanmak ve üçgene yakın çene hattını buradan itibaren hacim katmaktır. Bu özellikte orta ve uzun boylarda saç modellerini kullanabilirsiniz. Gözlerinizi ve elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarmak akıllıca bir hareket olacaktır. Bunun için pixie kesim saç modeli tam size göre! Hafif katlı, uzun bob kesim de kalp yüz hattı için idealdir. Düz kesimlerden uzak durmalı ve açık modelleri tercih etmelisiniz. Daha fazla hacim katmak için saç köpüğü kullanabilirsiniz. Çok kısa saç modellerinden uzak durun.

Uzun Yüz Hattı İçin İdeal Saç Stilleri

Uzun bir yüz yapısına sahipseniz yüzünüzün genişliği bir denge kurmanız gerekir. Bu yüzden ilk yapmanız gereken saçlara hacim katmaktır. Kıvırcık ve dalgalı saçlar uzun yüz hattı için en ideal modellerdir. Kısa saç seviyorsanız saç boyunun çene hizasından daha yukarıda olmamasına dikkat etmelisiniz. Bob kesimin uzun versiyonu olan, bu senenin trendi Lob kesim tam size göre! Yüzü genişliği ile dengeleyebilmek için düz kaküllerden ya da tek yana taranmış kısa perçemlerden faydalanabilirsiniz. Uzun yüz hattına sahipseniz dikkat etmeniz gereken bir başka önemli nokta saç rengi ile ten rengini dengelemektir. Kakül kullanmak isterseniz saç renginiz teninizden koyu olmalı. Saç renginizi koyu tutmak istemezseniz gölgeli perçemler sizin için uygundur.

Üçgen Yüz Hattı İçin İdeal Saç Stilleri

Belki de en belirgin yüz hattı olan üçgen yüz, keskin çene şeklini ve belirgin elmacık kemiklerini geri planda tutacak şekilde gizlenmelidir. Bunun için saç uçlarına hacim katmak en akıllıca uygulama olacaktır. Kısa küt saçlar yerine katlı modelleri tercih etmelisiniz. Ancak kısa saç kullanmayı seviyorsanız tepe kısımları hacimli, ensesi kısa çene hattı uzun saç modellerini tercih etmelisiniz. Victoria Beckham bu saç modelini en iyi şekilde taşıyan ünlülerdendir.

Yüz hattınıza uygun saç modelini önerilerimizden faydalanarak belirleyebilirsiniz. Böylece size en çok yakışacak saç stiline kuaförünüzle birlikte daha kolay karar vermiş olursunuz. Saç modeli de tıpkı bir elbise gibi herkeste farklı durur. Yüz tipinize uygun yeni saç stilinizle yıldız gibi parlayacaksınız!

Yazar: Aliye Altunisik

Bu Yazara Ait Toplam 43 Yazı Bulunmakdır / Yazarın Tüm Yazıları

Benzer Yazılar »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Sosyal Aglarda Biz »

Resimler »

  • Saç Detoksu
  • Saç Bakımında Altın Değerinde 7 Öneri
  • saç dökülmesi
  • saç
  • saç dökülmesi giriş

Bizi Facebook’ta da Takip Edin! »